A+ R A-

تبلیغات

رجیران

حمید جاسمیان بستری شده است

حمید جاسمیان

 

 

  *  آرزوی سلامتی اسطوره  ....

 ===========

 

 

 اکنون چند روزیست که مدافع توانمند تیم ملی و باشگاههای شاهین و پرسپولیس استاد گرانقدرمان حمید جاسمیان عزیز , بجهت ابتلا به کووید , در بخش ویژه کرونا بیمارستان سینا بستری هستند . ضمن قدردانی از تلاش و پیگیری مداوم کادر درمان , امیدواریم که بزودی , شاهد بازیابی سلامتی استاد مهربان و نازنین حمید خان جاسمیان باشیم . تلاش ها بر ان است که در صورت کسب اجازه از کادر درمان بخش کرونا , فردا خدمت استاد عزیز برسیم .

 

 

محمود شیرزادی و صفر ایرانپاک

محمود شیرزادی

*  تقابل دو ستاره جام تخت جمشید , محمود شیرزادی عزیز و زنده یاد صفر ایرانپاک 

 اصفهان  ورزشگاه باغ همایون - مهر ماه ۱۳۵۳ , عکاس : استاد حاج باقر زرافشان 

========================

 

  پنجشنبه ۱۱ مهر ماه ۱۳۵۳ , شهر زیبا و تاریخی اصفهان , میزبان سرخپوشان محبوب تهران بود . رقابتی نفس گیر از هفته سیزدهم دومین دوره جام تخت جمشید سپاهان رفتند , ۳۰ هزار هوادار رکوردی تازه برای فوتبال اصفهان برپا نمودند اما برای مسابقه پرسپولیس و ذوب اهن , مسئولان با افزایش قیمت بلیط ورودی  به میزان ۱۰۰ ریال در این تصور بودند که ورزشگاه همچنان لبریز از تماشاگر خواهد شد اما در واقع چنین نشد و علاقمندان آنگونه که باید از این رویداد مهم , استقبال نکردند .

 در مقابل اما از میان همان جمع اندک نیز , نیمی هوادار تیم پرسپولیس بودند که یکروز پیش از برگزاری مسابقه , بصورت گروهی خود را با اتوبوس   به اصفهان رسانده  و پس از  اقامت یک شبه در اصفهان ,  چند ساعت پیش از آغاز مسابقه در خیابان بنفع تیم خود , شعار سر دادند ....

 

  ذوب آهن اصفهان , باشگاه پر امکانات و همواره نیرومند فوتبال ما ,  جام دوم تخت جمشید را اما خوب سپری نکرد ..... چرا که هنوز مربی روسی و تاثیر گذار ذوب آهن " یوگنی لیادین " به مجموعه تیم , افزوده نشده بود و در غیاب وی , تیم  با اشکالات فراوان فنی و غیر فنی مواجه گشته بود . لیادین اما همان روزها برای نخستین بار به اصفهان آمد تا باب گفتگو را با مسئولان باشگاه ذوب اهن بگشاید . او برای نخستین بار , تیم فوتبال ذوب اهن را همان روز , مقابل پرسپولیس مشاهده کرد و از پایان همان فصل نیز , بعنوان سرمربی تیم فوتبال ذوب اهن معرفی شد و با یک حضور موثر  چهار ساله , به فوتبال ایران و باشگاه ذوب اهن خدمت فراوان نمود . 

     ذوبی ها  فصل را ابتدا تحت هدایت محسن حاج نصرالله آغاز کردند ... اما عدم کامیابی در نتیجه ,  موجب شد تا مدیران باشگاه در پایان نیم فصل  , محمود عرب زاده را جایگزین حاج نصرالله نمایند . او  در شرایطی  نیمفصل دوم را با ذوب اهن آغاز کرد که  در طی دو هفته نخست , دو مصاف بسیار دشوار را پیشروی تیمش داشت . حریف ذوب دو تیم قدرتمند و مدعی " تاج و پرسپولیس " بودند .  با اینحال اما ذوب اهن , برابر هر دو تیم بزرگ و پر ستاره تهران , یک مسابقه پا یا پای را برگزار کرد و بواقع هرگز کوتاه نیامد  ... 

 آن روز اما ,  دو ستاره خوزستانی جام تخت جمشید ( محمود شیرزادی و صفر ایرانپاک ) از بهترین های میدان اصفهان بودند .... محمود شیرزادی هافبک کناری و شایسته ذوب آهن با توانایی بازی در هر دو سوی زمین ,  از چهره های بیادماندنی ذوب اهن در جام تخت جمشید می باشد که با ظرافتی کم نظیر , قادر بود برای مهاجمان گلزن ذوب اهن ( سیاوش حیدری - خلیل صالحی و علیرضا شوقی ) خلق موقعیت کند . بویژه ترکیب او و سیاوش حیدری و هماهنگی میان آنها , یکی از نقطه های روشن ذوب اهن در ادوار جام تخت جمشید بود که بواقع در یاد و خاطر علاقمندان فوتبال ثبت گشته است .

 بعنوان مثال در همان فصل , گل زیبا و بیادماندنی  ذوب آهن به صنعت نفت که در ورزشگاه پر شور آبادان روئید , محصول همان هماهنگی فراوان میان شیرزادی و سیاوش حیدری بود ..... محمود شیرزادی ,  بار ها و بارها در جام تخت جمشید در ترکیب ذوب اهن مقابل سرخپوشان بمیدان رفت . 

 

محمود شیرزادی  

  اما زنده یاد صفر ایرانپاک , از بهترین و مشهورترین مهاجمان دهه ۵۰ شمسی  با افتخارات فراوان از جمله دریافت نخستین کفش طلای فوتبال ایران در فصل ۱۳۵۰ , کسب عنوان آقای گل فصل باشگاه های تهران در فصل ۵۰ -۱۳۴۹   ..... صفر ایرانپاک اما آن روزها , پس از رهایی از آسیب دیدگی که فصل پیش  دچارش شده بود , قصد داشت تا با تلاش مضاعف و دست یابی به فرم مطلوب , بار دیگر به روزهای طلایی و پر فروغ خویش ( حد فاصل سالهای ۱۳۴۹ الی ۱۳۵۱ ) بازگردد .

 در جام دوم تخت جمشید اما , تیم مدافع عنوان قهرمانی  نیز با یک افت نسبی و نمایان , نسبت به فصل پیش از آن مواجه گشته بود .... غیبت مربی انگلیسی " آلن راجرز " که بی هیچ گفتگو موفقترین مربی آن روزهای فوتبال ایران بود , سبب آن شده بود تا آنها در جدول  رده بندی چند گام از رقیب سنتی عقب بمانند . هنگام برگزاری بازیهای آسیایی اما , بار دگر  شرایط فراهم گشت تا راجرز مجدد به منظومه سرخها باز گردد ...

 صفر ایرانپاک و محمود شیرزادی اما آن روز , هر دو یکبار نیز فرصت فرو ریختن دروازه ها را یافتند که هر دو موقعیت نیز در طی ۱۰ دقیقه ی پایانی نیمه دوم خلق شد . در ابتدا صفر ایرانپاک روی یک ضربه سر قوسی تا آستانه فرو ریختن دروازه " محمود مهرویان " پیش رفت و سپس در آخرین دقیقه , این محمود شیرزادی بود که با یک شوت مورب زمینی , دروازه بان جوان پرسپولیس " حسین قره خانلو " را به واکنشی سخت وا داشت . 

 

پرسپولیس و ذوب آهن * بترتیب از راست : مجید ندیمیان - محمدرضا کربکندی - جهانگیر فتاحی و زنده یاد صفر ایرانپاک 

 دور برگشت سومین دوره جام تخت جمشید ( هفته ۲۴ ) ورزشگاه باغ همایون - آبان ۱۳۵۴

============================

 

سعید مراغه چیان و مصطفی اردستانی

سعید مراغه چیان

* تقابل تماشایی دو ستاره , سعید مراغه چیان و مصطفی اردستانی ....... استادیوم آزادی - ۹ اردیبهشت ۱۳۶۵

 عزیزان بترتیب از راست : شاهین بیانی , سعید مراغه چیان , مصطفی اردستانی و رضا رجبی 

==============================

 

  در یک روز زیبا و شاد بهاری سال ۱۳۶۵ , دو رقیب دیرینه فوتبال باشگاهی , بار دیگر نقطه اوج فوتبال ما را ترسیم کردند ..... در آن فصل رقابتهای جام باشگاه های تهران در دو گروه برگزار شد  و تیمها به دو گروه الف و ب تقسیم شدند و این رویداد  در واقع نقطه اوج رقابتهای گروه الف  بود .

 در ان روز , دو رقیب دیرینه ( شاهین و استقلال ) پس از ۹۰ دقیقه تلاش  , سرانجام به  تساوی یک بر یک قناعت کردند تا سهم هر دو از این میدان حساس تنها یک امتیاز باشد . این رقابت  در واقع بین دو تیم صاحب مهره فوتبال ایران برای تعیین مقام اول و دوم گروه بود . چرا که پیش از ان هر دو تیم با کسب امتیازات کافی و پیروزی های قبلی , بی شکست راه صعود به مرحله نهایی را پیموده بودند اما شرایط بگونه ای بو.د که  پیروزی استقلال میتوانست آنها را روبروی تیم دوم گروه ب ( هما یا پاس ) قرار دهد . بنابر این انگیزه آبی های محبوب پایتخت برای پیروزی , بیش از رقیب بود چرا که شاهین یک بازی معوقه با برق پیشرو داشت که در صورت برد که بنظر محتمل نیز  می امد ,  صدرنشین گروه الف میشد ....

 آبی ها اما در دقیقه ۷۱ به انچه که میخواستند , دست یافتند ..... آنجایی که ارسال زیبای و تماشایی مجید نامجو مطلق با یک ضربه سر عالی تر از عبدالعلی چنگیز جفت و جور شد تا توپ  به تور دروازه شاهین بوسه زند اما در شرایطی که گمان میرفت استقلال به هدف مطلوب اش دست یافته است , شاهین با  افزایش چاشنی خشونت به حملات  افزود و سرانجام هفت دقیقه مانده به پایان مسابقه به یک ضربه پنالتی دست یافت و محمود پازوکی آن توپ را به گل مساوی شاهین تبدیل کرد . 

 مصطفی اردستانی با شجاعتی مثال زدنی , بواقع نگین خط دفاعی شاهین بود . او با برتری فراوان و تسلطی کم نظیر در زدن توپ های اول , چهره شاخص سپید پوشان بود و در مقابل اما در خط دفاع استقلال , این تجربه فراوان سعید مراغه چیان بود که بهمراه رضا رجبی , مهاجمان توانا وگلزن شاهین ( کریم باوی و مرتضی یکه ) را ناکام ساخت .     

  آن روز مسئولیت فنی استقلال را  عباس رضوی   و هدایت شاهین را  نصرالله عبداللهی بر عهده داشتند اما نکته قابل توجه آن که در این رویداد حساس و نفسگیر , هیچیک از گزینه تعویض استفاده نکردند !! .....   بجهت حساسیت های بسیار , زنده یاد محمد صالحی که ان روزها گل سر سبد داوری ایران بود برای قضاوت این رویداد برگزیده شد و از سوی دیگر با اعلام قبلی , صدا و سیما این مسابقه باشگاهی را بصورت کامل اما با یک ساعت تاخیر , برای علاقمندان فوتبال پخش نمود .               

آرارات ۱۳۵۹

آرارات ۱۳۶۱

* تیم فوتبال باشگاه آرارات , نماد شایستگی , مهربانی و ایثار .........  امجدیه - دی ماه ۱۳۵۹

ایستاده : روبیک ابراهیمی , رافیک باغداساریان , مارکار نرسسیان , گارنیک شهبندری , محمد نائب عباسی و وازگن صفریان 

نشسته : ویگن غازاریان , ورژ زرگریان , ویگن زینعلی , رافیک عیسائیان , آلبرت باغومیان و آبو امیریان ( کاپیتان )

==========================

 

  تیم فوتبال باشگاه آرارات با نیم قرن حضور پیوسته و موثر در بطن فوتبال باشگاهی ما , بواقع جایگاهی رفیع و ابدی  در  خاطر فوتبالدوستان قدیمی دارد   ... نامهایی به راستی فراموش ناشدنی همچون : گارنیک محرابیان , لئون کورائیان , کنستانت هاراطونیان , هاملت آصفیان ,  کارو حقوردیان , آرشاویر ملکی , آندرانیک اسکندریان , گارنیک شهبندری , آبو امیریان , وازگن صفریان , باغدیک عابدیان , مارکار نرسسیان , ورژ بخشی , ماسیس هاکوپیان , ادموند اختر , ادموند بزیک .............

 اما حضور موثر و گاها درخشان , تنها یک بخش از ماهیت تیم فوتبال باشگاه محبوب آرارات می باشد و سوی دیگر این باشگاه معتبر و پویای پایتخت را می بایست در فعالیت های انسانی و خیر خواهانه ان جستجو نمود . بچه های ارارات هر زمان که احساس نموده اند بوجودشان نیاز است , قبل از سایرین  پای در میدان عمل نهاده و  بوظیفه انسانی خود عمل کرده اند . 

زمستان سال ۱۳۵۹ , همآن روزها که خاک وطن عزیزمان , آماج هجوم سربازان همسایه قرار گرفته بود و کلیه رقابتهای ورزشی و باشگاهی و ملی نیز تعطیل گشته بود . این تیم فوتبال باشگاه محبوب ارارات بود که پیشقدم شد تا با برگزاری یک مسابقه خیریه همراه با تیم فوتبال هما , گامی در راه حمایت از هموطنان جنگ زده برگزار نماید . یک روز پرشکوه و فراموش نشدنی در آغوش امجدیه پیر .... روزی که لذت و حلاوت فوتبال  با طعم دلنشین عشق به میهن و ایرانی  آمیخته شد و از دل آن  , هزاران هزار غنچه ی امید به زندگی , شکوفا شد . گرمایی بس دلنشین و لذت بخش , که بنقل از هفته نامه کیهان ورزشی , بیکباره در یک عصر سرد زمستانی  پدیدار شد و یخ قطور ورزش ایران را آب نمود .

   آن روز بازیکنان تیم فوتبال ارارات ,  در حالی پای به میدان مهر و دوستی نهادند که در دست هریک چند شاخه گل میخک سرخ مشاهده میشد ... گلهایی زیبا که سرانجام تقدیم ۲۵ هزار تماشاگر مشتاق و نیکوکار فوتبال شد . آنها که با تهیه ی بلیط های صد تومانی برای یک رویداد دوستانه ( که بواقع , ان روزها مبلغی قابل توجه بود , نمایشی از تجلی عشق و ایثار به ایران و ایرانی بر پا نمودند .        

 آرارات ۱۳۵۹

* دو ستاره بزرگ تاریخ باشگاه آرارات ( ویگن زینعلی و آبو امیریان ) و داور  زنده یاد محمد صالحی 

آرارات و هما ( مسابقه خیریه در جهت حمایت از خانواده های جنگ زده  ) ... امجدیه - دیماه ۱۳۵۹

==============================  

 

 

 

 

 

اسماعیل حاج رحیمی پور

اسماعیل حاج رحیمی پور

* شلیک تماشایی  اسماعیل حاج رحیمی پور عزیز ..........            امجدیه - تیر ماه ۱۳۵۶

==========================

 

  رقابت داغ و نفسگیر تیمهای پرسپولیس و بانک ملی از سری رقابتهای هفته هفتم  مسابقات ششمین دوره جام تخت جمشید - در روزی که سرخپوشان محبوب , یکی از بهترین تیمهای تاریخ باشگاه بانک ملی را پیشروی خود داشتند , آنقدر کوبیدند و دویدند تا  سرانجام به آنچه  استحقاقش را داشتند , دست یافتند . 

  کیهان ورزشی در این رابطه مینویسد : 

بانک در برابر پرسپولیس خوب بود بویژه در نیمه نخست که شایسته تر هم نشان میداد . بانکی ها در هر یک از خطوط خود دارای مهره هایی هستند که از ویژگی های خاصی برخوردارند و اینها همراه با تجربه خود از پرسپولیسی های صاحب نام کمتر نشان ندادند . در نیمه نخست بانکی ها با یارگیری فشرده در دفاع در پانزده دقیقه نخست , تاخت و تاز کردند اما بعد از آن پرسپولیس آهسته آهسته زمین بازی را در دست گرفت با این وجود اما بانک به بازی روان و بدون ترس و واهمه خود ادامه داد . 

 دقیقه پانزدهم , ابتدا این محمد صادقی بود که دروازه بانک را با یک شوت خوب  تهدید کرد .....  توپ برگشتی به  اسماعیل حاج رحیمی پور رسید تا او با یک شوت سنگین و هراس انگیز , توپ را به وسط دیرک افقی دروازه بانک بکوبد و اینگونه هیجان ورزشگاه را به اوج برساند . دقیقه ۲۳ اما نوبت به محمد مایلی کهن رسید تا اینبار او با یک شوت زیبای دیگر , دروازه بانک را تهدید کند . 

 نیمه دوم اما بانک ملی در برابر هجوم های بی وقفه پرسپولیس کم توان شد و در این میان حرکتهای طولی  اسماعیل حاج رحیمی پور از سمت راست در برتری پرسپولیس  بسیار کارساز و مشهود بود . از دقیقه ۶۰ تلاش سرخپوشان برای دست یابی به گل فزونی یافت ... ابتدا ارسال هوشیارانه علی پروین در دقیقه ۶۳ با ضربه سر صادقی همراه شد اما این توپ از کنار دروازه بانک عبور کرد و سپس در دقیقه ۶۷ این شوت تماشایی مایلی کهن بود که , بار دیگر دروازه بانک ملی را تا آستانه فروپاشی پیش برد  . 

 در دقیقه ۷۱ دو ستاره پر تلاش خط حمله پرسپولیس , آلن ویتل و اسماعیل حاج رحیمی پور دروازه بانک ملی را به توپ بستند .... و این حسین یار یاد بود که در این لحظه , منجی بانک شد و توپ در حال ورود به دروازه را از روی خط  بیرون کشید در ادامه اما اینبار نوبت به محمد صادقی رسید تا روی سازندگی اسماعیل حاج رحیمی پور , بهترین فرصت گل را برای سرخپوشان هدر دهد .... 

  سرانجام اما  در دقیقه ۸۲ سرخپوشان محبوب به انچه میخواستند , دست یافتند . گلی که تا حد بسیار , محصول سرعت عمل , تیز چنگی و حرفه ای گری آلن ویتل بود . پاس خوب محمد مایلی کهن از نزدیکی های نقطه کرنر , داخل محوطه جریمه به ویتل رسید و او نیز سر ضرب توپ را به عمق دروازه بانک فرستاد و پرسپولیس را پیروز این میدان دشوار نمود .

 

محمد مایلی کهن* در واپسین روزهای برگزاری جام تخت جمشید " آلن ویتل و محمد مایلی کهن " پایه گذاران برد ارزشمند سرخپوشان  برابر بانک ملی بودند .... محمد مایلی عزیز  هافبک جوان و پرتلاش آن روزهای سرخپوشان , پس از آنکه دو بار با شوت های تماشایی اش دروازه بانک ملی را تهدید نمود سرانجام از نزدیکی های نقطه کرنر , مهاجم انگلیسی و فرصت طلب پرسپولیس را صاحب توپ کرد تا او هوشیارانه و بی معطلی , توپ را به گوشه سمت چپ دروازه بانک ملی بدوزد .... 

==========================