A+ R A-

تبلیغات

رجیران

گارد

گارد

  

 گارد  ...  

*  لغو پروانه فعالیت باشگاه شاهین از سوی سازمان تربیت بدنی ( تیر ماه 1346 ) 

* حضور جوانانی مستعد , میان تیمهای پایه باشگاه شاهین

*  اینده نگری همراه با  دلسوری از سوی زنده یاد پرویز دهداری  

 --------------------------------

سه عامل اصلی , برای تشکیل یک تیم فوتبال بر پایه , چهره های بی نام ونشان اما مستعد , از میان تیمهایی پایه باشگاه شاهین ...  معلم اخلاق , زنده یاد پرویز  دهداری آنها را گرد هم آورد و با دقت زیر نظر گرفت و پرورش داد . 

  او طی دو هفته برای 200 الی 300 نوجوان  14 - 16 ساله مسابقاتی را برگزار نمود تا از میان انها حدود 40 بازیکن را دست چین کند و سپس بدون توچه به اظهار نظر مطبوعات ( در حالی که تا کمتز ار دو سال پیش , کاپیتان تیم ملی و باشگاه شاهین بود ) همه توان خویش را , صرف تعلیم  فوتبال پایه به شاگردان حوتنش نمود .... کار با چهره های جوان , توان او را  که همه ارمانهای شاهین را , از دست رفته میدید , دو چندان می ساخت ....

   سپس با گذشت  3 ماه , بار دیگر اگردانش را غربال نمود   و از میان انها  یک تیم متشکل از 18  جوان و اینده دار با رنج سنی 17 سال  گلچین نمود , تا  آنها را برای حضور در مسابقات زیر گروه ( دسته سوم باشگاههای تهران ) محیا سازد  .....  از بخت خوش آنکه با تصدی  فدراسیون جدید  , زمینه برگزاری یک دوره مسابقات انتخابی جهت دسته بندی و گروه بندی تیمهای فوتبال , بمیان امد و تیم جوان دهداری صاحب بهترین فرصت ممکن بود تا توان خود را برابر تیمهای قدرت مند فوتبال تهران بسنجد و در صورت موفقیت در دسته هایی , بالاتر از زیر گروه ( دسته سوم و محلات ) بازی کند  ,   برای ثبت نام  و  حضور  به یک نام نیاز بود , که گارد انتخاب شد . نامی  نظامی بر گرفته از یک  واحد ویژه  , بنام لشگر یکم گارد ..... و این آغاز راه بود .

 

---------------------------------------

گارد تیم فوتبال

 * تیم فوتبال باشگاه گارد - مسابقات انتخابی باشگاههای تهران  1347                    بترتیب ایستاده , از راست : ابوالفضل جلالی - اکبر حقیقت - صدیق احمدی - مهدی عسگر خانی - نصرالله عبداللهی - جمشید رئوفی - اکبقر ادیبی  و محمود خوردبین                     تشسته از راست : بهرام مودت - یوسف مهدوی - حسنعلی بابائی - سجاد صادقی - مهدی خبیری و عباس اکبری 

 

 

 

 

* گارد یا  یک تیم محلی .... 

 

گارد , تنها بر پایه دوستی و رفاقت شکل گرفت ارتباطی که از دوره نوجوانی میان آنها ریشه دوانده بود  .... بازیکنان گارد اغلب از دو منطقه گرد آوری شدند  و اکثریت با یکدیگر بچه محل بودند آنگونه که گروهی آنها را یک تیم محلی مینامیدند تا یک باشگاه ! ....  نیمی از بازیکنان گارد , متعلق به خیابان فردوسی و حشمت الدوله  که از کودکی با توپ پلاستیکی یگدیگر را میشناختند . 

 

 سهام میر فخرایی - شهرام همایون فر - جواد رمزی - یوسف مهدوی و علیرضا خورشیدی ... جملگی از بچه های خیابان فروردین بودند و فوتبال خویش را در خیابان وسیع روبروی دانشگاه آغاز نمودند .از این گروه جواد رمزی عضو باشگاه عقاب بود که یکسال پس از تشکیل گارد , به جمع بچه محلی های خویش پیوست .

 

 گروه دوم را بازیکنان خوزستانی تشکیل دادند از آن جمله حبیب علیزاده - مهدی غزال - علیرضا عزیزی ... که بهمراه بازیکنان خیابان فروردین , هسته اصلی بازیکنان گارد را تشکیل دادند .  یک ترکیب آرمانی برای فوتبالی به معنای دقیق کلمه . آماتور .  

 

 

 

 

مهدی غزال گارد فوتبال

  * مهدی غزال , ستاره خوزستانی باشگاه  گارد , از بهترین هافبک های فوتبال ایران در دهه نخست پنجاه شمسی و رابط اصلی میان خط دفاع و مهاجمان............... زنده یاد پرویز دهداری , او را از باشگاه  فوتبال  جم ابادان ( 1349 )  , به تهران و باشگاه گارد ,منتقل ساخت  .

 

 

 

 * آغاز شهرت .....

 شهرت و محبوبیت  باشگاه گارد بسیار ناگهانی و بیکباره , از بهار سال 1350 آغاز شد ...... جام باشگاههای تهران آنجا که با دو گل یکی از بهترین های تاریخ باشگاه پاس را شکست دادند و سپس هفته بعد نیز دو گل به تاج ( تیم سوم جام باشگاههای آسیا ) زدند ....  هرچند که در همان بازی سپس بر اساس بی تجربگی , سه گل دریافت داشتند اما همان دو گل به یکی از بهترین و پر مهره ترین تیمهای آسیا , بسیار فراتر از انتظار بود و منجر به انتشارعکسهای رنگی انها بر روی جلد هر دو نشریه ورزشی ایران  و اینگونه , توحه فوتبالدوستان و جامعه  ,  بسوی  آنها جلب شد .... بازی دلچسب تیم صد در صد آماتور گارد   سبب شد تا چند تن پیشقدم شدهد و آنها را در مورد پرداخت هزینه هایشان , یاری نمایند .  چرا که جوانان شایسته گارد آنچنان در تنگنای مادی قرار داشت که در خطر اخراج از مدارس و دوری از تحصیلات خود بودند ! .... براستی که عجب تیمی بود , گارد نازنین  استاد پرویز دهداری .... 

 کیهان ورزشی موضوع را چنین عنوان میکند :

 بطور کلی تنها هنگامی در گارد مسائل مالی مطرح میشد که ,شهریه مدرسه یا دانشگاه یکی از بازیکنان , بموقع پرداخت نمیشد یا آنکه چند تن از بازیکنان که از خوزستان به تهران آمده بودند , جهت ضروریات زندگی خویش به پول احتیاج مبرم  پیدا میگردند .  در غیر اینصورت هرگز  سحن از پول در گارد جایی نداشت ....  

 

 

* احترام ..... 

  گارد بر پایه احترام به فرد بزرگتر ( کسوت ) بنا شده بود و در آن فرد پرستی , در اوج بود .........  بر این پایه  مربی , قدرت مطلق بود . سخن پرویز دهداری برای بازیکنان , همانند در و کوهر ارزش داشت و تیم چشم بسته , مطیع فرمانهای دهداری بود و در نتیجه  یک  نظم و انظباط ویژه , در تمام نقاط آن , بچشم می آمد . این نظم آنچنان عمیق بود که در حرکات تیم در میدان نیز , قابل مشاهده بود همه چیز سامان داشت و دستور چنان مرتب پیاده میشد که بازیکنان چشم بسته هم میدانستند یار کجاست و چطور باید توپ را به او برسانند تا او قادر باشد , حداکثر بهره را از آن ببرد .    

 

تیم فوتبال گارد

 *تیم فوتبال باشگاه  گارد : بترتیب از راست : علیرضا خورشیدی - حبیب علیزاده - حسن نائب آقا - محمدرضا خلعتبری - سهام میر فخرایی - جواد سکاکی و جواد رمزی            نشسته از راست : علیرضا عزیزی - داود میزطوسی - مهدی خبیری - مهدی غزال

 

 

گارد بیش از توقع تمام کارشناسان فوتبال ما بزرگ شده همه جا صحبت از توقع کم این بچه ها و مردی مقتدر بنام دهداری است ... پس باید اسباب سقوطش به دسته دوم جام تخت جمشید , فراهم شود ..... !!!!

                            هفتنه نامه کیهان ورزشی - ستار دلدار  

 

   

 

علیرضا خورشیدی گارد فوتبال

  * علیرضا خورشیدی ستاره و مهاجم  لرستانی فوتبال ایران ..... او نخستین شاگرد مکتب گارد   که حضور ملی را , تجربه نمود  ... تابستان 1350 او از سوی پرویز دهداری  ( جهت تورنمنت بین المللی کوروش ) در ترکیب تیم تهران بمیدان رفت و نمایشی درخشان داشت ... جالب انکه مربی وقت تهران ( پرویز دهداری ) خود موافق حضور او در اردو نبود و برابر فشار مطبوعات ( که  از او نماینده ای از تیم جوان گارد را در خواست داشتند )  بهره برد !! ..... او از سال 1354 همواره یکی از مدعوین اردو های ملی بود و بویژه مقدماتی المپیک مونترال و گل بسیار ارزشمند و حیاتی او , با ضربه سر برابر عراق هرگز از یاد فوتبال ایران پاک نخواهد شد . 

 

 

                 

 

 

 

 

                                                                                                                                                        در حال تکمیل ........................