A+ R A-

تبلیغات

رجیران

کارو حقوردیان

 

  کارو حقوردیان ( Karo Haghverdian )

موتور خستگی ناپذیر تیم ملی و باشگاه تاج کسی نیست جز کارو حقوردیان فوتبالیست محجوب و محبوب ارامنه در دهه 40 و 50 شمسی که هم ار بعد فنی و هم اخلاقی مورد تایید خاص و عام فوتبال ایرانست ...... 

 

 

 بیوگرافی

 کارو , با نام اصلی عزیز حقوردیان متولد 21 دی ماه 1324 در منطقه مجیدیه تهران است و نظیر بسیارانی فوتبال را از مسابقات پر شور محلی آغاز میکند همانجایی که ستارگان فوتبال را هر ساله روانه باشگاههای سرشناس فوتبال تهران میکرد . تنها 13 سال دارد که به عضویت تیمی تحت نام - گوهر - در می آید کارو خود در این رابطه میگوید :

  .......  در آنروزها مسابقات خیلی خوبی داشتیم و با تلاش دلسوزانه سرپرست تیم آرشاویر سیرینیسیان بچه های تیم روزبروز همبستگی بیشتری به هم پیدا میکردند من در آنروزها عاشقانه به فوتبال فکر میکردم و با وجودیکه همیشه مخالفتهای پدر و مادرم بعد از هر مسابقه که با دست و پای زخمی و خونین شده به خانه بازمیگشتم سد راه من برای دنبال کردن این ورزش بود با اینحال هرگز نامید نشدم تا اینکه سرانجام در سال 42 حین شرکت در یکدوره مسابقات فوتبال تیمهای محلی در مجیدیه مورد توجه گارنیک محرابیان مربی آن موقع تیم آرارات قرار گرفتم .

 

  آرارات ( خانه اول )

 یکی دو سال بعد از همان مسابقات محلی مجیدیه  کارو پس از کسب عنوان قهرمانی , همراه تیم گوهر , بهمراه چند تن دیگر از بازیکنان تیم به آرارات میپیوندد و آرارات که خود نخستین فصل حضورش را در گروه اول باشگاههای تهران پشت سر میگذاشت با در خدمت گرفتن او و سایر چهره های جوان تیم گوهر , کیفیتی تازه پیدا میکند .

  کارو که در آن زمان بیش از هر چیز بخاطر قدرت تحسین انگیز فیزیکی , مورد توجه کارشناسان قرار گرفته بود و در پست دفاع چپ در تیم آرارات بازی میکرد اما با همه اینها کارو 8 ماه در حاشیه قرار دارد تا نوبت به او برسد اولین حضور با جرسه آرارات برابر عقاب در استادیوم شماره 3 شهباز است که تبدیل به یکی از شیرین ترین خاطرات کارو میشود چرا که او در نخستین مسابقه باشگاهی اش با یک پیروزی بزرگ زمین را ترک میکند . آنروز آرارات بزرگی میکند و تیم قدرتمند عقاب را با کلی ملیپوش صاحب نام , 2 بر صفر شکست میدهد .

 

 

 پیروزی بزرگ

با وجودیگه کارو در آغاز کار خود در مسابقات فوتبال باشگاهها چهره ای پر تلاش ارائه میدهد اما در فصل 43 - 1342 که اولین دوره حضورش در مسابقات باشگاههای تهران بود بعنوان یک مهره ثابت تیم بخدمت گرفته نشد اما در فصل بعد با پیشرفت درخشانی که در بازی اش حاصل شده بود از آغاز تا پایان مهره ثابت تیم آرارات بود و در این فصل آرارات در جمع 14 تیم حاضر در گروه اول مسابقات بمقام هشتم دست می یابد . اندک اندک میل به نفوذ و استواری فراوانی که در بازیش بوجود امد موجب تغییر پست او از سوی مهرابیان سرمربی وقت میشود تا از دفاع به مرکز زمین ( هافبک ) منتقل گردد .( کارو همواره موفقیتهای خود را مدیون مربی بزرگ فوتبال ایران گارنیک مهرابیان می داند و از او به نیکی یاد میکند )

 

   منتخب تهران

   پس از سه فصل بازی در آرارات خصوصیات تحسین انگیزش و توانایی او در اداره کمربند میانی زمین موجب گزینش او در تیم منتخب تهران ( کلونی ) که در حکم تیم ملی ایران بود میشود و بدنبال آن برای بازی در تیم ملی جوانان برگزیده شد او اولین بازی خود را در تیم ملی جوانان برابر تیم دینامو بخارست رومانی در تهران انجام میدهد که نتیجه این دیدار 5 بر صفر بسود تیم جوانان ایران پایان می یابد  این پیروزی برای کارو بسیار ارزشمند بود .

  دیدار دیگر او در قالب تیم ملی جوانان برابر  نادی الجنوب عراق است که باز هم جوانان 3 بر یک به پیروزی میرسند  این دو دیدار بیش از بیش توجه صاحب نظران و مسئولان تیم ملی را بسویش جلب میکند و سرانجام اولین بار در سال 1346 برای عضویت در تیم ملی ایران برای شرکت در دومین دوره مسابقات فوتبال جام عمران انتخاب میگردد هر چند این سفر دستاوردی جز نیمکت نشینی برایش نداشت اما حضور در جمع بزرگان فوتبال ایران حاوی تجربیات ارزشمندی برای کاروی جوان بود .

 

 در بازگشت از این مسابقات کارو چهره درخشانتری را در آرارات ارائه میکند که بویژه میتوان از دیدار برابر تاج و دارایی نام برد جاییکه دیگر بر همگان روشن میشود یک ستاره دیگر در عرصه فوتبال ما در حال ظهور است بهمبن سبب با پایان مسابقات جام باشگاههای سال 1346 متقاضیان بخدمت گرفتن او روز بروز فزونی می یابد .

 

کارو و تاج ( اوج اقتدار )

با تعطیلی باشگاهای دارایی و شاهین در اواسط فصل 46 تاج بهترین گزینه برای ادامه فعالیتهای ورزشی اوست چرا که برخورداری از امکانات مناسب و شرایط مالی بهتر در سازماندهی منابع انسانی , امکان رشد و پیشرفت بهتر را برای جوانانی همانند کارو که جویای بزرگی بودند فراهم میکرد بدین شکل کارو خقوردیان از فصل 1347 با جرسه فیروزه ای رنگ تاج در مسابقات حضور می یابد .

 

کارو حقوردیان

  کارو در مدت 9 سال به یکی از تاثیر گذارترین و پر افتخارترین چهره های تاریخ باشگاه تبدیل میشود یک حضور موفق و بیاد    ماندنی ....

 

 

قهرمانی جام ملتهای آسیا

کارو حقوردیان در اردیبهشت سال 1347 از سوی سرهنگ محمود بیاتی سرمربی وقت تیم ملی به اردوی تیم جهت حضور در چهارم دوره جام ملتهای آسیا دعوت شده اما متاسفانه هرگز بمیدان فراخوانده نمیشود تا علیرغم حضور در میدان اما در قهرمانی تیم با سایرین شریک باشد . او بنوعی یکی از جوانان اینده دار تیم ملی ایران محسوب میشد .

  سپس بازیهای تاثیر گذارش در مسابقات انتخابی جام باشگاههای آسیا 1969 هر چند به انتخاب تاج نیانجامید اما موجب گزینش دوباره او در تیم منتخب تهران برای حضور در سه مسابقه دوستانه بمیزبانی فدراسیون فوتبال شوروی سابق شد تیم منتخب تهران ( کلونی ) درآن مسابقات با تیمهای آرارات ایروان - منتخب باکو و دینامو تفلیس دیدار میکند .

 

 

  انتخابی باشگاهای تهران 1347

پس از بازگشت از شوروی او برای اولین بار با جرسه تاج در مسابقات باشگاهی تهران بمیدان میرود کارو در هر چهار دیدار تاج میدرخشد تا علیرغم تازه واردی به یکی از محبوبترینها در میان هواداران تاج تبدیل شود . چرا که موثرترین و دونده ترین عنصر تیم تاج بویژه در میانه میدان است .

 

 حضور رایکوف و سیستم 433

 یکی از نکات مهم در دوران ورزشی هافبک پرتوان فوتبال ایران , حضور زدرادکو رایکوف مربی سابق تیم ملی جوانان در باشگاه تاج بود . او که چند ماه قبل در سمت سرمربی تیم ملی جوانان ایران موفق به کسب عنوان سومی آسیا شده بود به پیشنهاد مدیر باشگاه تاج جایگزین علی دانایی فرد سرمربی وقت تاج میگردد تا دانسته هایش را اینبار در قالب یک تیم باشگاهی به فوتبالمان ارائه دهد حرکتی صحیح که عواقب دلنشینی را برای تاج در پی دارد چرا که حضور رایکوف منجر به تغییر آرایش و نحوه عملکرد تیم بویژه در خط هافبک میشود .

  حضور بازیکنی توانا و دونده همچون کارو که آنروزها در سن 25 سالگی به اوج توانایی های فیزیکی خود رسیده بود نیز بسیار مرد یوگوسلاو را در ارائه سیستم مورد نظرش یاری میکند چرا که تیمهای ایرانی تا فبل از آن قالبا با شیوه مرسوم 424 بمیدان میرفتند با آمدن آلن راجرز به پیکان و پرسپولیس این شیوه به 442 تغییر کرد اما رایکوف با خود شیوه را آورد که قبل از آن تیمهای ایرانی با آن آشنایی چندانی نداشتند توان بالای فیزیکی کارو که دیگر از او بعنوان موتور تیم تاج و سپس تیم ملی نام برده میشد سرمایه بزرگی بود که منجر به کسب موفقیتهای پی درپی برای آبیپوشان و هوادارانشان میگردد او که بنوعی مرد اول مبارزه در میانه میدان بود نقش پر رنگی را در برتری آبی ها در میدان ایفاء میکرد تا سایرین با حاشیه امنیتی بیشتر بتوانند در کنارش بازیسازی کنند .

 

 اولین قهرمانب با تاج جام حذفی تهران (1348 )

 توانایی های رایکوف در استفاده صحیح از نیروهای کار آمدی همچون کارو به همراه پیوستن چند مهره  شایسته دیگر به اولین قهرمانی کارو با تاج در مسابقات باشگاهی می انجامد آنها با پیروزی در چهار دیدار متوالی ( حذفی ) به این مهم دست می یابند تا این پیروزی زمینه ساز فتحی بزرگتر گردد چرا که حالا کارو و یارانش نماینده فوتبال ایران در مسابقات جام باشگاههای آسیا هستند

 

قهرمانی آسیا - فروردین سال 49

ایران میزبان مسابقات قهرمانی باشگاههای آسیاست و باشگاه تاج بهنوان میزبان , برگزارکننده این دوره است . کارو در این مسابقات به بهترین شکل دست تیمش را میگیرد تا نقشی بس بزرگ در این رویداد داشته باشد . هر چند  در طی این سالها همواره تنها از گلزنان این دیدار سخن به میان آورده شده اما نقش اساسی کارو در کسب این عنوان بسیار جائز اهمیت بود نشریه دنیای ورزش حدود یک سال بعد در یکی از مقالات خود در باب حضور موثر هافبک خستگی ناپدیر تاج چنین می نویسد :

      .... در این بازیها با وجودیکه تاج تا قبل از دیدار فینال راه بسیار دشواری در پیش نداشت لیکن در دو پیروزی 3 بر صفر در دور مقدماتی و 2 بر صفر در نیمه نهایی , کارو در غیبت چند چهره بزرگ تاج بازیکنی پر ثمر و استثنایی بود و در طوفان دیدار فینال برابر هاپوئل تل آویو تنها استواری و روحیه تحسین برانگیز او بود که در آن دقایق نامیدی تاج , که یک بر صفر از حریف عقب بود موجب دلگرمی دیگران و هواداران میشد و سرانجام نیز منجر به دو گل پیروزی تاج در این دیدار شد ( گزارش کامل این دوره از مسابقات بتفضیل در بخش تورنمنتهای بزرگ فوتبال ایران ارائه خواهد شد )

 

 کارو حقوردیان و تیم ملی جوانان !

دوازدهمین دوره مسابقات قهرمانی جوانان آسیا در فیلیپین و بلافاصله پس از پایان مسابقات قهرمانی باشگاههای آسیا برگزار میشد و کارو که در سن 25 سالگی حالا تبدیل به یک مهره قابل اتکا و موثر در تیم ملی بزرگسالان ایران میتوانست باشد از سوی مربی وقت تیم ملی حوانان زدرادکو رایگوف ( آنروزها او همزمان سرمربی هر دو تیم تاج و ملی جوانان ایران را بر عهده داشت ) به اردوی تیم ملی جوانان ( 19 ساله ها ) فرا خوانده میشود !  تا در کنار دیگرانی همانند علی پروین ( 24 ساله ) فریدون معینی ( 24 ساله ) و یکسری دیگر از ملیپوشان پا به سن گذارده یکی از عجیب ترین , تیمهای پایه , تاریخ فوتبال ایران را تشکیل دهند و جالبتر آنکه فدراسیون فوتبال آسیا نیز متوجه این تقلب شرم آور نمیشود اما تیم قدرتمند ولی متقلب , ره بجایی نمیبرد و در مرحله یک چهارم بزابر جوانان شایسته و با انگیزه کره جنوبی حذف میشوند کیهان ورزشی نیز همانروزها پس از انتخاب تیم از سوی سرمربی تیتر میزند تنها جای جدیکار و کوزه کنانی خالیست !

 

 

 

 

   اولین دیدار ملی

چهار ماه و نیم پس از بازگشت از مسابقات فیلیپین , ایران در شهریورماه 1349 میزبان چهارمین دوره مسابقات جام عمران منطقه ای است کارو اینبار صاحب یکی از جرسه ارزشمند تیم ملی ایران است که با رنگ سپید نقشی از پرچم سه رنگ ایران را بر خود دارد در اولین دیدار او و یارانش جشنواره ای از گل را برابر پاکستان براه می اندازند که خود نیز در آن شریک است .

کارو حقوردیان - اولین دیدار ملی برابر پاکستان (شهریور 1349 )

 روز 15 شهریور 1349 برای کارو حقوردیان یکروز بس بزرگ و خاطره انگیز است چرا که او در حضور نزدیک به بیست و پنج هزار نفر پای بمیدان امجدیه میگذارد تا اولین دیدار ملی خود را تجربه کند اما کارو در اولین دیدار ستاره اصلی تیم ایران است که علاوه بر ثبت گل سوم تیم ایران در دقیقه 55 , بازی بسیار موثری را هم ارائه میدهد نشریه دنیای ورزش چند روز بعد در باب حضور کارو از او بنام چهره تحسین برانگیز تیم یاد میکند و در ادامه چنین مینویسد :

    ..........علیرغم پیروزی پر گل , تیم ایران متاسفانه چهره ای انتقاد آمیز داشت ..... در میانه تیم که کارو و قلیچ خانی خدمت میکردند بر خلاف انتظار تنها یک مهره رابط بین عقب و جلوی تیم بود و او کارو بود که واقعا چهره ای تحسین انگیز داشت چرا که گذشته از توپ گیری از مدافعان او بهترین پشتوانه برای خط حمله تیم ایران بود که بسیاری از مواقع خود نیز در جمع آنان بود .... ( پرویز بواسطه دوری چند ماهه از فوتبال نمیتواند در آن دیدار چهره مثبتی ارائه کند )

 

 

  قهرمانی ایران ( جام منطقه ای 1349 )

 

  مسابقات قهرمانی ایران در سال 1349 ( جام منطقه ای ) ابتدا مرحله مقدماتی آن , در چهار منطقه ایران , برگزار شده و سپس 8 تیم برگزیده این مسابقات در تهران , دور نهایی مسابقات را در دو گروه برگزار کردند . تاج با قرار گرفتن در منطقه رضاییه توانست سهمیه حضور در جمع هشت تیم پایانی را بدست آورد حال آنها در گروه دوم مسابقات با تیمهای تاج آبادان - آریا مشهد و کارگر آبادان میبایست مصاف دهند و در گروه مقابل پاس - پرسپولیس - تاج شیراز و برق نهران حضور داشتند .

  شنبه 19 دیماه 1349 دو تیم تاج و آریا مشهد در استادیوم امجدیه صف آرایی برگزار کننده اولین دیدار هستند کارو بهمراه پرویز مرکز زمین تاج را میگرداند نیمه اول با دو گل علی جباری پایان یافته اما , نیمه دوم تاج آتش بازی راه می اندازد و در ازای یک گل تیم آریا چهار بار دروازه این را فتح میکند در این میان دو گل سهم کارو است ابتدا او توپ را از میانه میدان از جواد قراب دریافت و تا نزدیکی های محوطه جریمه پیش می آید سپس با شوتی سنگین و غیر قابل مهار دروازه حریف را با یک گل زیر طاقی میگشاید این سومین گل تاج است .

 

کارو حقوردیان - گل زیرطاقی به آریا مشهد 1349

     *  تصویر فوق از یک بعد دیگر نیز خاطره انگیز است  در تاریخ مطبوعات ورزشی ایران نشریه دنیای ورزش برای اولین بار توانست عکس رنگی دیدار روز گذشته را در نشریه چاپ شده فردای روز بازی چاپ کند در آن روزگار این امکان تنها برای تصاویر سیاه و سفید امکان پذیر بود و در صورت رنگی بودن , تصویر در شماره هفته آینده نشریات میتوانست چاپ شود چرا که فرآیند ظهور تصاویر رنگی بگونه ای بود که حداقل نیازمند به 60 ساعت زمان بود اما کادر نشریه دنیای ورزش توانسته بود با روشی ابتکاری این عمل را به کمتر از 30 ساعت کاهش دهد در روزگار خود یک نوآوری بود یاد و خاطره همه عزیزانی که چنین تصاویر ارزشمندی را برایمان جاودانه کردند گرامی باد .   

 

   گل دیگر ( آخرین گل تاج ) روی پاس جلال طالبی بدست می آید تا این دیدار با نتیجه جالب 6 بر یک بسود آبی ها پایان یابد کسب این نتیجه در روز اول خط و نشانی بود که قهرمان آسیا برای سایر رقبای خود میکشید

 سپس 21 دیماه 49 تاج و کارگر تیم شایسته آبادانی با هم مصاف میدهند دیداری که هر چند در نهایت با تساوی یک بر یک به پایان میرسد اما کارو از بهترینهای زمین بویژه در نیمه دوم است حرکات نفوذی او بارها و بارها دفاع کارگر را با مشکل مواجه کرد که در میان کارو سه بار تا آستانه دستیابی به گل پیش میرود اما هر بار بنوعی مدافعان و دروازه بان کارگر ( عبدالحسین کاکائی ) مانع فرو ریختن دروازه تیم خود میشوند .

 

کارو حقوردیان

  

  سپس دقیقه 89 کارو در پی یک نفوذ از چپ و شلیکی تماشایی توپ را به تیرک افقی دروازه میکوبد تا توپ بعد از کمانه کردن راهی سوی دیگر شود این آخرین موقعیت او و تاج در این دیدار مشکل بود .

 دیدار سوم 23 دیماه برابر تاج آبادان در دیداری سرد برگزار میشود که حاکی از بی انگیزگی هر دو تیم هم خانواده بود .  یک نتیجه صفر بر صفر ضامن صعود هر دو تیم بود و سر آخر نیز چنین شد کارو حقوردیان در این دیدار نیز بمیدان میرود اما در نیمه دوم با تشخیص رایکوف جای خود را به جلال طالبی میدهد تا آماده نبردی مشکل با رقیب سنتی ( پرسپولیس ) در نیمه نهایی باشد  .

  نیمه نهایی

 روز 27 دیماه 1349 , امجدیه میرفت که یکروز با شکوه را سپری کند اما ضعف داوری موجب حوادثی شد که هرگز از این مسابقه به نیکی یاد نشود این دیدار که با نتیجه یک بر یک مساوی ادامه داشت با خروج سرخپوشان از میدان به اعتراض نسبت به اخراج متوالی دو یارشان نیمه کاره می ماند ( البته داور ضعیف دیدار 5 دقیقه قبل نیز از هر تیم یکنفر را اخراج کرده بود ) و در نهایت بارای فدراسیون ( 3 بر صفر ) کارو و تاج راهی فینال و مصافی دشوار با تیم قدرتمند پاس گردند

  اما جدا از حوادث بدی که در این دیدار روی میدهد دقیقه 67 کارو تا مرز گشودن دروازه عزیز اصلی پیش رفته بود روی ضربه پشت محوطه 16/5 متری که از سوی پرویز راهی دروازه پرسپولیس میشود توپ به دیواره دفاعی برخورد میکند و پیش پای کارو میافتد او نیز با شلیکی سنگین دروازه را نشانه میرود اما , تنها برخورد توپ با بدن رضا وطنخواه , مانع فرو ریختن دروازه پرسپولیس شد و .....

 

 فینال

 روز دوم بهمن 1349 دو تیم تاج و پاس برای برگزاری فینال اولین دوره مسابقات جام منطقه ای ایران برابر هم صف آرایی میکنند کارو نیز در مرکز میدان حی و حاضر است تا جدالی 90 دقیقه ای را با هافبکهای مرکزی پاس ترتیب دهد یا رو مستقیم او در این دیدار استاد محمود یاوری است که برای از کار انداختن هافبک تاج خشونت را نیز گهگاه چاشنی کارش میکرد و در نهایت نیز در اواخر نیمه دوم کارو بدلیل همین خشونت آسیب میبند تا جایش را به نصرالله عبداللهی جوان دهد .

   اما کارو بازهم یکی از بهترینهای زمین است او پایه گذار گل ارزشمندی است که نهایتا منجر به کسب عنوان قهرمانی تاج میگردد . نفوذ او از چپ و دریبل دو مدافع تیم پاس موجب پا بتوپ بودن اودر محوطه جریمه میشود سپس خطای یکی از مردان پاس در حالیکه مشکوک به پنالتی بود از سوی قاضی میدان خطای دو ضرب اعلام شده واز همین خطای دو ضرب گل ارزشمند تاج بدست می آید تاج 2 - پاس یک . با سوت پایان دیدار کارو و یارانش جشن قهرمانی را آغاز میکنند این اولین قهرمانی ایران برای کارو حقوردیان است .

 

 کارو در میان بهترینهای ایران (1349)

 

  شهریور ماه 1349 موسسه اطلاعات اقدام به چاپ هفته نامه ای ورزشی تحت نام دنیای ورزش میکند تا رقیبی برای کیهان ورزشی تنها هفته نامه ورزشی کشور باشد مدیران دنیای ورزش در اقدامی مثبت تصمیم میگیرند هر سال در سالروز انتشار هفته نامه اقدام به گزینش فوتبالیست برتر کشور از سوی کارشناسان و ورزشی نویسان کنند .

 

  در اولین سالگرد آنها پنجاه کارشناس ورزشی متشکل از مربیان تیمهای ملی - باشگاهها و ورزشی نویسان میکنند تا آنها در یک نظر سنجی پنج چهره برتر فوتبال ایران را انتخاب نمایند هر فرد به نفرات اول تا پنجم از شماره ا تا 5 امتیاز میدهد بگونه ای که نفر اول 5 امتیاز  , نفر دوم 4 امتیاز و ....

کارو با کسب 98/5 امتیاز بعنوان سومین فوتبالیست برتر ایران پشت سر ابراهیم آشتیانی و پرویز قرار میگیرد تا بازهم یک عنوان ارزشمند دیگر را به کارنامه درخشان خود بیافزاید او در این گزینش بالاتر از بسیاری از بزرگان و ملیپوشان ایران قرار میگیرد با این عنوان او بهترین بازیکن تاج در سال 49 می باشد

کارو حقوردیان 

 

 

 

                                                                                         ادامه دارد ........

 

                          ارتباط با مجموعه جام تخت جمشید

                                            

                                                                                                  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

                                                                                                                                                                                                                                                  /www.facebook.com/babak.bagheri.142    

 

 

   جام میلز ( 1970 )

 آبان ماه سال 49 تیم تاج بعنوان قهرمان دور قبل راهی هندوستان میشود تا از عنوان قهرمانی خود دفاع کند و کارو نیز بعنوان یکی از نفرات اصلی تیم راهی دهلی میگردد تاج حریفان دور مقدماتی را یکی پس از دیگری از پیشروی بر میدارد تا با اقتدار پای به دیدار نیمه نهایی بگذارد

  روز 22 آبان 49 استادیوم - دهلی گیت - شهر دهلی نو میزبان دو تیم تاج و نیروی هوایی هندوستان است در این دیدار کارو بازی درخشانی بویژه در در 30 دقیقه ابتدایی دیدار بنمایش میگذارد تا تیم نیروی هوایی نتواند از حملات پر دامنه خود نتیجه بگیرد آرام آرام تاج بازی را در میانه میدان از حریف میگیرد تا از دقیقه 37 تا پایان 4 بار دروازه حریف را گلباران کند کارو در این دیدار دونده ترین عنصر نماینده ایران است .

  دو روز بعد از دیدار نیمه نهایی (24 آبان ) دو تیم تاج و حیدر آباد برگزار کننده دیدار نهایی هستند دیداری که با غافلگیری یاران تاج در نیمه دوم ادامه می یافت اما بازهم کارو موتور تیم تاج پر تلاش و دونده درصدد برگرداندن کفه ترازو بسوی تاج بود اوج هنر او را میتوان در دقیقه 82 دیدار ذکر کرد که او با هوشیاری یک پاس گل به پرویز می دهد تا  گل برتری تاج را بثمر برساند این دیدار در نهایت 3 بر یک بسود تاج پایان می یابد در حالیکه نماینده ایران تا یکربع به پایان , یک بر صفر بازی را واگذار کرده بود ( شرخ کامل این مسابقات و تصاویر ان در بخش تاریخچه باشگاه تاج بتفضیل ارائه خواهد شد )

 

کارو حقوردیان

 

 

 

 

  بازیهای آسیایی تهران ( شهریور 1353 ) ......

کارو حقوردیان - قهرمان بازیهای آسیایی تهران 1974

 

 

 

                                               کارو حقوردیان خداحافظی از فوتبال

 

  دوشنبه 22 فروردین 1356 ورزشگاه امجدیه میزبان دیداری بود که یکی از بهترینهای فوتبال ایران را بدرقه میکرد کارو حقوردیان در روز خداحافظی از فوتبال بسیار پر تلاش و آماده بود او در 32 سالکی از بسیاری جوانترها موثرتر میدوید و تلاش میکرد بگونهای که همگان را تحت تاثیر خویش قرار داده بود .

  تیمی متشکل از منتخب ارامنه که از ستارگان سایر تیمهای تخت جمشیدی دست چین شده بودند برابر تاجی قرار گرفتند که متشکل از بزرگان و همدوره ای های او چه آنها که مثل علی جباری - منصورپورحیدی و عزت جانملکی با فوتبال خداحافظی کرده بودند و چه آنها که مانند : ناصر حجازی - محمد رضا عادلخانی و نصرالله عبداللهی به دلایلی از تاج جدا شده بودند همه و همه دوباره آبیپوش شدند تا یار قدیمی را بدرقه کنند حتی غلامحسین مظلومی مصدوم نیز خود را به ورزشگاه رسانده بود تا در کنار اکبر کارگر جم شاهد آخرین پیکار کارو یکی از آخرین بازمانده های تیم قهرمان آسیا باشد .

کارو حقوردیان - دیدار یادبود ( فروردین 1356 )

  در تیم مقابل اما بزرگان ارامنه حضور داشتند مائیس میناسیان (پاس) - میخائیل پطروسیان ( ملوان ) - نواسارتیان (ذوب آهن ) -آندرانیک اسکندریان ( تاج ) - گارنیک شهبندری ( دارایی )- باغدیک عابدیان ( هما ) و بسیاری دیگر از ستارگان آرارات بمیدان یار قدیمی آمدند کارو نیمه اول را با تیم منتخب آرارات بمیدان آمد و نیمه دوم آبیپوش شد این دیدار در نهایت با یک گل دیر هنگام بسود منتخب ارامنه بپایان رسید گل این دیدار توسط نواسارتیان بثمر رسید در پایان نیز کارو بر دوش یارانش در میان تشویق سکو نشینان قرمز و آبی و هوادارن همیشگی آرارات دور افتخار زد تا امجدیه پیر یکی از ستارگانش را بدرقه کند .

کارو حقوردیان - دیدار یادبود ( فروردین 1356 )کارو حقوردیان - دیدار یادبود ( فروردین 1356 )کارو حقوردبان - خداحافظی از فوتبال ( فروردین 1356 )

 

 

 

 

     کارو رکوردار داربی تهران (54 - 1347 )

 کارو حقوردیان علاوه بر تمام افتخاراتی که طی سالها حضور در سطح اول فوتبال ایران ( ملی و باشگاهی ) کسب نموده یکی از رکورداران حضور در داربی تهران نیز بشمار میرود او با 17 حضور ( 16 رسمی و 1 دوستانه ) یکی از بزرگان است اگر از دیدار اول که او هنوز نام و نشانی به آن صورت برابر بزرگان تاج نداشت بگذریم کارو در همه داربی های رسمی دو تیم از سال 47 تا پایان سال 54 یکسره حضور داشته و همواره یکی از مردان تاثیر گذار داربی , بشمار میرفته که از این حیث او دارای یک رکورد کم نظیر است 8 سال حضور مداوم در داربی تهران که خود نمایشگر ارزشها و توانایی های هافبک شایسته فوتبال ایران است .

کارو حقوردیان (داربی تهران )

 توضیح : کارو حقوردیان یک دیدار دوستانه در خرداد 52 ( تورنمنت چهارجانبه ) میان سرخابیها برگزار میشود که از ارزش و اعتباری چندانی برخوردار نبود کارو نیز در این دیدار در میدان حاضر نبود

 جالب آنکه او در تمام 17 دیدار بعنوان یار ثابت پای بمیدان میگذارد و جز یک مورد ( داربی دهم ) که با عباس نوین روزگار ئر نیمه دوم تعویض میشود همواره حضوری 90 دقیقه ای را تجربه کرد که این نیز خود نشان آمادگی جسمانی و مداومت او در تمام سالهای دوران فعالیتش دارد .

کارو حقوردیان (داربی تهران )

 

   کارو در طول سالهای حضور در داربی پیروزی ها و شکستهای بسیاری را تجربه کرده گاهی این شکستها بسیار تلخ بوده مثل داربی مهروف سال 52 اما هرگز چه در پیروزی ها و چه در روزهای ناخوشایند از دایره اخلاق و احترام خارج نشده و از آنجا که او در میدان یک مهره درگیر شونده با حضوری فیزیکی بود این ویژگی اعتباری دوچندان به این هافبک ارزشمند میدهد چیزی که کمتر در میان هافبک هایی از جنس او دیده میشود در یک کلام کارو حقوردیان از هر نظر یک الگو بود . 

                                                                                                 ادامه دارد ............

 

 

 

 

 

 

                                                                                آلبوم تصاویر کارو حقوردیان

 

کارو حقوردیان

 

 

 

 

کارو حقوردیان

 

 

 

 

کارو حقوردیان

 

 

 

 

کارو حقوردیان

 

 

 

 

کارو حقوردیان

 

 

 

 

کارو حقوردیان

 

 

 

 

کارو حقوردیان

 

 

 

 

کارو حقوردیان

 

 

 

 

کارو حقوردیان

 

 

 

 

کارو حقوردیان

 

 

 

 

کارو حقوردیان

 

 

 

 

کارو حقوردیان و نصرت ایراندوست  1352

 

 

 

 

کارو حقوردیان ( تاج و سپاهان 1353 )

 

 

 

 

کارو حقوردیان

 

 

 

 

کارو حقوردیان ( ایران و نیوزلند 1352 )

 

 

 

 

کارو حقوردیان ( تمبر یادبود 1350 )