A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مارادونا در گذشت

مارادونا درگذشت

 

 

جهان فوتبال , امروز سوگوار توست ....

بدرود ابدیت ...

بدرود جاودانگی 

بدرود نابغه بی تکرار , مارادونای کبیر 

===========

با کمال احترام و احساس , وبسایت جام تخت جمشید 

 

  افسانه ی تاریخ فوتبال جهان " دیگو آرماندو مارادونا " روز گذشته  به جهت عارضه ی قلبی , جهان هستی را ترک گفت . دیه گوی عزیز که تنها چند روز پیش  , تولد ۶۰ سالگی اش را جشن گرفته بود ,  بسیار ناگهانی و دور از تصور همگان در خانه شخصی اش بدرود حیات گفت . جهان فوتبال ,  نام او و خاطرات فراوانی که از او به یادگار مانده  , هرگز فراموش نخواهد کرد . 

  ساعتی بعد از انتشار این خبر , یک منبع آگاه از وزارت دادگستری آرژانتین که هنگام کالبدشکافی در محل حضور داشته, ضمن تایید خبر در گذشت او , اعلام نمود که اسطوره فوتبال آرژانتین  ،در معرض یک نارسایی شدید قلبی قرار گرفته است . این منبع در ادامه افزود : علت مرگ او  "ادم حاد ثانویی در ناحیه ریه  بوده  که ناشی از یک نارسایی شدید قلبی است . این نارسایی , در واقع یک بیماری مزمن است که به تدریج به توانایی قلب در پمپاژ خون آسیب می رساند بنابر این مقداری مایعات  در ریه ها جمع می شوند که به آن بیماری  ادم ریوی گفته میشود و چنانچه شدت این بیماری افزایش یابد  می تواند کشنده باشد .

 

مارادونا درگذشت

 

   خبر درگذشت دیه گو  , بیکباره جهان فوتبال را در شوک و حیرت فرو برد چرا که  به تازگی تحت مراقبتهای دقیق پزشکی قرار گرفته بود . او کمتر از ۱۰ روزه پیش  با اعلام رضایت از سوی کادر درمانی از بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان مرخص شد  , بنابر این کمتر کسی انتظار خبر درگذشت او را داشت .  از بزرگان فوتبال جهان تا علاقمندان کم نام و نشان  , با اعلام عشق و علاقه ی  به او و آنچه که در طی  حضور خیره کننده در مستطیل سبز  انجام داده  , به او ادای احترام میکنند .

 مارادونا در ۸ آبان ۱۳۳۹ در منطقه ی فقیرنشین  بوئنس آیرس کشور آرژانتین متولد شد و در کودکی با انجام حرکات نمایشی با توپ , تلاش میکرد تا بخشی ازهزینه خانواده اش را تامین کند . ۱۷ ساله بود که به باشگاه آرژانتین جونیورز ( Argentinos Juniors ) پیوست و بمرور درب های شهرت به رویش گشوده شد اما آنچه که به فوتبال او شهرت جهانی بخشید , درخشش کم نظیر در مسابقات جام جهانی جوان ۱۹۷۹  بود که  مارادونا علاوه بر آنکه با آرژانتین قهرمان این رقابتها شد بعنوان بهترین بازیکن  , توپ طلای مسابقات جوانان جهان را نیز دریافت کرد .

 

ماردونا درگذشت* جام جهانی جوانان ۱۹۷۹ نقطه آغاز شهرت جهانی دیه گو مارادونا ..............   توکیو - شهریور ۱۳۵۸

==============================

 

 دیه گو , پنج فصل متوالی  برای باشگاه  آرژانتین جونیورز توپ زد و سپس به رویای کودکی اش که همانا پوشیدن پیراهن ابی و طلایی بوکا بود , جامه ی عمل پوشاند . او یک بار در این مورد چنین اشاره کرد : از وقتی که فوتبال را شناخته ام , بوکا بخش عمده ای از ان بود . برای من و خانواده ام , بوکا همه چیز است و بومبونرا ( استادیوم خانگی بوکا ) زیبا ترین معبد جهان ....

 ارتباط قلبی دیه گو با باشگاه بوکا جونیورز که تا به امروز نیز حفظ شده  در حقیقت , چیزی بیش از ارتباط یک بازیکن و یک باشگاه بود ... و ریشه ی عمیق  در وابستگی خانواده ی او داشت . دیه گو یکبار در این زمینه گفت : وقتی که نخستین بار پیراهن بوکا را بر تن خویش کردم , بلافاصله بیاد پدرم ( چیتورو ) افتادم و همان لحظه اشک در چشمانم حلقه زد .

 

مارادونا درگذشت

 

  مارادونا , سپس به بارسلونای اسپانیا پیوست و با یک قرارداد رویایی , رکورد نقل و انتقالات فوتبال جهان را بنام خویش ثبت کرد , او سپس با یک قرارداد نجومی دیگر به ناپولی ایتالیا پیوست تا صاحب یک رکورد تازه در تاریخ فوتبال جهان باشد و سپس در جام جهانی ۱۹۸۶ با نمایشی خیره کننده نام خود را برای همیشه با تاریخ فوتبال جهان پیوند زد .

 او با ناپولی یک دوره طلایی و بسیار درخشان را سپری نمود و طی ۶ فصل متوالی , به بخشی بزرگ از فرهنگ منطقه ناپل تبدیل شد اما روزهای موفق مارادونا در ناپولی سرانجام پایان یافت و بمرور  با افزایش حواشی  زندگی شخصی اش , دوران افول او آغاز شد . با این وجود , مارادونا یکبار دیگر نمایشی دلچسب از توانایی هایش را در جام جهانی ۱۹۹۰ به جهان فوتبال , عرضه کرد .... چندی پس از پایان جام جهانی ایتالیا , دیه گو از ناپل جدا شد و در ادامه به باشگاه های سویا , نیو اولد بویز و سرانجام بار دیگر بوکا جونیورز , پیوست و لاجرم  در سوم آبان ۱۳۷۶ , با پیراهن آبی و طلایی بوکا برای همیشه با دنیای بازیگری فوتبال وداع نمود .

 

دیه گو مارادونا   

  از ویژگی های بارز مارادونا در طول دوران زندگی اش  میتوان به پرهیز  از تجمل گرایی و همصدایی  با اقشار محروم جامعه اشاره کرد . او گرچه یک منبع بزرگ برای کسب پول و شهرت در جهان سرمایه داری بشمار می آمد اما هرگز با آنها هم ذات پنداری نکرد و هیچگاه محو ظواهر و تجملات ان نشد . دوران کودکی مارادونا در محله فقر نشین و دشواری های زندگی , از او شخصیتی ساخت که  اغلب به ستاره های دنیای توپ گرد , شباهتی نداشت . بنابر این به یک نماد مبارزه با جهان سرمایه داری تبدیل گشت و بر این پایه او اغلب از پشتیبانی رسانه های بزرگ و جریان اصلی محروم می شد .     

  افسانه ی دیه گو بزرگ , اگرچه سرانجام در عصر روز چهارشنبه ۵ آذر ماه ۱۳۹۹ , پایان پذیرفت اما  تا آن روز که جهان ما پا بر جاست , نام او در خاطر و یاد علاقمندان فوتبال در سراسر گیتی ,  باقی خواهد ماند . دیه گو  , فرزند  ملت آرژانتین , ستاره ای که با دستانی کودکانه در جهانی  بی رحم , حماسه سرای معاصر سرزمین خورشید و ماه می , شد .

 

مارادونا درگذشت