A+ R A-

تبلیغات

رجیران

یوهان نیسکنز

یوهان نیسکنز

* ستاره درخشان تاریخ فوتبال جهان " یوهان نیسکنز " و فینال جام جهانی ۱۹۷۴ ....  مونیخ - یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۵۳

==============================================

 

 

امیر حسین شاه زیدی

امیر حسین شاهزیدی

* امیر حسین شاهزیدی و غلامرضا فتح آبادی ............ امجدیه - فروردین ۱۳۵۶

=======================

 

 استاد امیر حسین شاهزیدی , ستاره , مربی و کارشناس فوتبال ایران و اصفهان , با بیش از ۲۰ سال حضور مستمر در باشگاه سپاهان .... گوش چپ , ریز نقش فوتبال اصفهان فوتبالش را از زمینهای خاکی هشت بهشت آغاز کرد و از جام سوم تخت جمشید و با نظر استاد محمود یاوری به باشگاه سپاهان پیوست . ابتدا بعنوان یک بازیکن جانشین و سپس بعنوان یک جوان پرتلاش و سرعتی .... او که در واقع بعنوان  یک مهاجم توانا و فرصت طلب شناخته میشد , چنان شایسته بود که گاهی در پست غیر تخصصی اش نیز , یار و یاور سپاهان باشد . 

 هفته نامه ای دنیای ورزش در شرح این تصویر مینویسد : شاهزیدی که سال قبل برای سپاهان در خط حمله بمیدان می رفت , حالا به یک مدافع سختکوش و سمج تبدیل شده است

 

=======================

* تصویر مرتبط است با رقابتهای پنجمین دوره جام تخت جمشید ( هفته ششم )  که امیر حسین شاه زیدی , قصد دارد سد راه  موفقیت مهاجم راه آهن , غلامرضا فتح ابادی شود . سپاهان در پایان , از سد راه آهن عبور کرد .  

 

    

 

 

آرژانتین ۱۹۷۷

Argentina 1977

* آرژانتین ۱۹۷۷ , ۲۸ خرداد ۱۳۵۶ )  شایسته ها بترتیب از راست :

ایستاده : جرج کاراسکوسا ( کاپیتان ) , هکتور بالی , ویسنته پرنیا , دانیل کیلر , رنه هوسمان و دانیل پاسارلا

نشسته : پدرو گونزالس , عمر لاروسا , لئوپولدو لوکه , اسوالدو آردیلس و خورخه گاله گو 

===================

===================

 

 

 

 

* اولتیماتوم سزار  ..........

================

سیمای مصمم فرزندان آسمان ( آبی و سپیدها ) و تدارک برای فتح جام جهانی ..... نفس ها باید چاق گردد , مسن ها می بایست کنار بروند و جوانها می بایست  یا همه ی وجودشان خود را محیای ضیافت سنگین جام جهانی نمایند . از این پس دیگر با هیچکس تعارف ندارم .... این ها  جمله های سزار منوتی بزرگ ,  یکسال مانده به آغاز جام جهانی آرژانتین بود . انکه میدانست نه تنها اعتبار حرفه ای اش , بلکه شاید تداوم و امنیت زندگی اش بستگی به نتایج آرژانتین ۷۸ دارد .

 یکسال پیش از شروع جام  " خرداد ۱۳۵۶ " اسکاتلند  تیم شایسته ی جام جهانی ۱۹۷۴ , برای انجام یک مسابقه دوستانه , راهی بوئنس آیرس شد تا در ورزشگاه خاطره انگیز و همواره پر شور بوکا  " بومبونرا " مقابل میزبان جام جهانی , صف آرایی کند  . این رویداد اما آنگونه ای که آرژانتینی ها انتظارش را داشتند پیش نرفت و سرانجام  در شرایطی با تساوی یک بر یک پایان یافت که اسکاتلند تا دقیقه ی ۸۱ از میزبانش پیش بود  . نتیجه ای که با انتقاد شدید مطبوعات  نسبت به عملکرد سزار همراه گشت . مهمترین بخش این انتقاد ها نیز روی انتخاب چهره های پا به سن گذاشته , متمرکز بود که اغلب آنها از محبوبیت فراوان نزد هواداران فوتبال باشگاهی برخوردار بودند .  

 تیم سزار  , یک هفته قبل از رویارویی با اسکاتلند  , میزبان انگلستان بود و آن مسابقه نیز با تساوی یک بر یک پایان یافت . انها هشت روز بعد از تساوی با اسکاتلند بار دیگر در ورزشگاه  " بومبونرا "  میزبان فرانسه شدند که مجدد نتیجه مساوی و این بار تساوی بدون گل .... بنابر این سزار به خروش آمد و طی یک مصاحبه مطبوعاتی , بازیکنان پا بسن گذاشته را تهدید به کنار نهادن نمود که چنانچه نتوانند توقعات کادر فنی را بر اورده سازند , روی نامشان قلم قرمز خواهد کشید اگر چه که بسیار محبوب باشند و عضوی از مشهور ترین  باشگاه ها همچون ریور پلات, بوکا و یا ایندیپندنت .... تدابیر او اما  نتیجه بخش بود چرا که یکسال پس از رویارویی با اسکاتلند , آرژانتین با یک تیم شاداب و بمراتب جوانتر , تحسین همگان را برانگیخت و فاتح جام جهانی  شد . بنابر این بسیاری از کارشناسان , نقطه اغاز تدارک آرژانتین ۷۸ را , همان سه تساوی پی در پی در  خرداد و تیر ۱۳۵۶ میدانند . 

 

===================

* با سپاس فراوان از روزبه صاحب جمعی عزیز ...

* عکاس :  استاد بزرگ ماساهیده تاماکوشی Photo by Masahide Tomikoshi 

 

 

پرسپولیس و برق شیراز - جام تخت جمشید ۱۳۵۵

یعقوب فاطمی مقدم

* برق شیراز و پرسپولیس ( جام تخت جمشید ) ............  استادیوم حافظیه  شیراز - شهریور ۱۳۵۵

شایسته ها از راست : جواد الله وردی , یعقوب فاطمی مقدم , هادی آهنگران , محمد دادکان و الیاس عبداللهی 

=============================

 

 

  نمایی زیبا از تلاش مدافعان پرسپولیس با محوریت یعقوب فاطمی مقدم ( ۱۶ ) در تقابل با مهاجمان توانمند برق شیراز .... یک هفته پیش از برگزاری بیستمین شهر اورد سرخابی های تهران , سرخپوشان محبوب عازم شیراز شدند تا در یک میدان دشوار با تیم جوان و شلیسته ی برق , مصاف دهند . در جام های چهارم و پنجم تخت جمشید , کمتر تیمی قادر بود تا با دست پر از شیراز باز گردد چرا که تیم یکدست و با انگیزه استاد عباس رضوی , با حمایت پر شور هواداران شیرازی , حافظیه را به یک میدان هراس انگیز تبدیل کرده بودند . اما با وجود مهاجم گلزن و توانای سرخپوشان زنده یاد صفر ایرانپاک دروازه برق  در شیراز فرو ریخت تا در پایان , مهمان با دست پر به تهران بازگردد . در این روز خط دفاع پرسپولیس با ترکیب آرمانی جواد الله وردی و بیژن ذوالفقارنسب در مرکز , محمد دادکان در راست و یعقوب فاطمی مقدم در چپ , نمایشی مطمئن و قابل تحسین داشت و موفق شد  حمله های سریع برق را که اغلب از کناره ها شکل می گرفت , خنثی نماید . 

 

============================

 تصویر فوق ,  مرتبط با یکی از همان هجوم های مهاجمان برق در نیمه ی دوم است ,  که توپ ارسالی با هوشیاری یعقوب فاطمی مقدم ,  از محوطه جریمه سرخپوشان دور شده است . این رویداد از سری رقابتهای  چهارمین دوره ی جام تخت جمشید ( هفته ی هفدهم )  می باشد .

     

حسین کلانی

حسین کلانی

* دکتر کلانی بسیار عزیز و دروازه بان  کره شمالی لی چانگ میونگ ...  استادیوم آزادی - ۱۴ اردیبهشت ۱۳۵۲

=========================

 

 

 * دکتر حسین کلانی روی سقف آزادی ....  

نمایی بس زیبا و ارزشمند از تقابل دو ستاره تابناک فوتبال آسیا در مسیر رقابتهای انتخابی جام جهانی ۱۹۷۴ مونیخ ..... آقای گل ایران و آسیا و یک حضور مقتدرانه برابر دروازه کره شمالی  .... شاهین بلند پرواز فوتبال ما , حداقل نیم متر بالاتر از مدافع و دروازه بان حریف , بالهایش را گشوده و چنین مسلط بر توپ کوبیده است . نمایی بیادماندنی که همان روزها در چند نشریه ورزشی و غیر ورزشی منتشر شد . دینامیک و استایل بواقع زیبا  دکتر کلانی در هنگام سوار بر توپ شدن , بواقع زیبا و تماشایی است انگونه که هفته نامه کیهان ورزشی او را چنین توصیف میکند : انجا فقط یک کلانیست با شماره ۱۱ که باید به تنهایی کاری بکند و این همان کلانی مهاجم خوش عکس ماست که چنین با دروازه بان کره پیچیده است ....    

  سوی دیگر این جدال بیادماندنی , دروازه بان مشهور کره شمالی  , لی چانگ مونگ است . او همانیست که در جام جهانی ۱۹۶۶ با درخششی کم نظیر  مقابل ایتالیا و شیلی ( بویژه برابر ایتالیا ) توجه جهانیان را بسوی فوتبال آسیا جلب کرد . چرا که به همت و پایداری وی , کره شمالی موفق شد قهرمان ۲ دوره جام جهانی را با نتیجه ی یک بر صفر مغلوب سازد و اینچنین , شگفتی آفرین  مرحله ی گروهی رقابتها باشد .

 اگر چه که این مسابقه با تساوی بدون گل پایان پذیرفت اما ایران توانست در پایان  بعنوان تیم نخست  به مرحله ی بعد راه یابد . در این گروه , بجز ایران و کره شمالی , تیمهای کویت و سوریه نیز حضور داشتند .  

 

 

===============================

* عکاس این تصویر بیادماندنی , استاد فقید حاج باقر زرافشان می باشد . یاد و خاطره ی استاد را گرامی میداریم .