A+ R A-

تبلیغات

رجیران

جام ایران ۱۳۵۳

Iran national team 1974

* فرزندان شایسته ایران " ایران الف "  تورنمنت بین المللی جام ایران - امجدیه , ۲۲ تیر ماه ۱۳۵۳

ایستاده : عزت جانملکی - رضا عادلخانی - کارو حقوردیان - حاج رحیمی پور - اکبر کارگر جم و علی جباری

نشسته : ابراهیم آشتیانی - صفر ایرانپاک - علی پروین - ناصر حجازی و پرویز قلیچ خانی ( کاپیتان )

===============================

 

 یازده ستاره , یازده نام جاودانه در تاریخ فوتبال ما در قالب تیم الف ایران  ........... روزی که مربی صاحب نام باشگاه منچستر یونایتد "  فرانک اوفارل "   به ایران آمد تا در آستانه برگزاری بازیهای آسیایی ۱۹۷۴ , زمام امور تیم ملی را دست بگیرد , با مشاهده چند جلسه تمرین به مطبوعات  چنین گفت :

  از آنجا که میدانم موفقیت در بازیهای آسیایی تهران , برای شما  بسیار اهمیت دارد , بنابر این در این فرصت کوتاه نمیتوانم شیوه بازی  ایران را تغییر دهم . پس میکوشم تا قدرت بدنی و شرایط بدنی بازیکنان را پرورش دهم تا در فرصت مناسب و بطور مشخص بعد از برگزاری بازیهای آسیایی , به ساخت زیر بنای فنی فوتبال شما بپردازم . 

 گفته های آن روز اوفارل نشان میدهد که , یک مربی تمام  حرفه ای همانند او ,  بسیار زود  مشکل آن روزهای فوتبال ملی را شناخته است . بعنوان مثال , سال قبل از ان مقابل استرالیا , تیم ملی در نیمه دوم از نظر بدنی , فاقد آن کیفیت لازم و کافی بود . اوفارل هوشیارانه  ,  از مسئولان تقاضای برگزاری یک تورنمنت بین المللی را نمود که در آن , چند تیم از فوتبال اروپای شرقی نیز حضور داشته باشد . همان فوتبالی که  که ویژگی بارز آن قدرت بدنی است . 

 بر این پایه به سرعت و بدون فوت وقت , مراودات لازم از سوی مدیران صورت گرفت و فدراسیون فوتبال از کشورهای شوروی , چکسلواکی , یوگوسلاوی , لهستان , رومانی ...... در خواست کرد تا برای برگزاری یک تورنمنت بین المللی "  با جایزه نقدی قابل توجه " نماینده ای را به ایران اعزام نمایند و همانگونه که انتظار می رفت , اغلب کشورهایی که مسئولان  فدراسیون با انها تماس گرفتند , به دعوت ایران پاسخ مثبت دادند . رومانی , شوروی , چکسلواکی , لهستان ......... هر یک نماینده ای را برای حضور در تورنمنت بین المللی جام ایران , به تهران اعزام کردند .

 از سوی دیگر فرانک اوفارل با تجربه , برای یافتن فرصت کافی در جهت  شناخت  بازیکنان  , آنها را  را به دو تیم ( الف و ب ) تقسیم نمود تا بتواند , کیفیت آنها  را نظاره کند . نگاه باز و اشراف و آگاهی او نسبت به مسائل از همان روز نخست , اغلب کارشناسان فوتبال ما را تحت تاثیر قرار داد .

 

Frank O'Farrell

* افتتاحیه تورنمنت بین المللی جام ایران در یک روز گرم تابستان ( امجدیه  ۲۲ تیرماه ۱۳۵۳ ) فرانک اوفارل بزرگ  در میانه ی تصویر ,  با گامهایی چنین استوار , در اندیشه طراحی فوتبال ما برای حضور موفق در میادین جهانی است ... با گذشت چهار سال فوتبال ایران , با حضور در جمع ۱۶ تیم برتر دنیا , به جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین صعود کرد . فرآیندی موفقیت امیز ,  که آغازش تیر ماه ۱۳۵۳ بود . در تصویر استاد حشمت مهاجرانی و زنده یاد جرج اسکینر , دستیاران اوفارل هستند که در دو سوی او قرار دارند .  

==============================

 

 در تورنمنت جام ایران ,  تیمهای شرکت کننده به دو گروه مجزا تقسیم شدند و در این میان , تیم الف که در واقع همان اسکلت اصلی تیم ملی  بود در یک گروه و تیم ب که شامل بازیکنان جوان و آینده دار  در گروهی دیگر .... این دو ( الف و ب ) با پنج تیم میهمان , به رقابت پرداختند  که سرانجام تیم الف ایران ,  پس از یک ماراتن سنگین  ۱۲۰ دقیقه ای , در ضربه های پنالتی بر نماینده ی کشور چکسلواکی پیروز شد و جام زرین را در خانه حفظ نمود .

 اما فارغ از این پیروزی و شیرینی فتح جام , آنچه برای کارشناسان حائز اهمیت بسیار بود , پایداری ۱۲۰ دقیقه تیم ایران , مقابل فوتبال روپا و قدرتی  چکسلواکی ( باشگاه گلاس اکسپورت )  بود و نزدیک شدن توان بدنی تیم ایران  به شرایط آرمانی  ..... اوفارل که مشکل را از همان ابتدا بدرستی شناسایی کرده بود  طی دو ماه  تیم ایران را  به چنان آمادگی  رساند که در فینال بازیهای آسیایی تهران , مقابل فوتبال نیمه اروپایی اسرائیل نیز , کوچکترین کمبودی از بابت توان بدنی  احساس نکرد . در واقع فتح تورنمنت جام ایران و متعاقب آن بازیهای آسیایی ۱۹۷۴ تهران ,  نخستین گامهای مثبت فرانک اوفارل در فوتبال رو به رشد ما بود . 

 تورنمنت جام ایران ۱۳۵۳

* فرزندان شایسته ایران " ایران ب "  تورنمنت بین المللی جام ایران - امجدیه , ۲۳ تیر ماه ۱۳۵۳

ایستاده :  نائب آقا - جواد قراب - مسیح مسیح نیا - غفور جهانی - بهرام مودت - پرویز قاسمی ( کاپیتان )

نشسته : مهدی خبیری - حسن روشن - محمد دستجردی - محمود اعتمادی و زنده یاد جاوید جهانگیری

==========================

 

 

 

 

 

 

====================

Iran national team 1974 - Iran national team 1974 - Iran national team 1974 - Iran national team 1974 - Iran national team 1974 -Iran national team 1974 - Iran national team 1974 -Iran national team 1974 - Iran national team 1974 -Iran national team 1974 - Iran national team 1974 -Iran national team 1974 - Iran national team 1974 -Iran national team 1974 - Iran national team 1974 -Iran national team 1974 - Iran national team 1974 -Iran national team 1974 - Iran national team 1974 - تیم ملی ایران ۱۳۵۳ - تیم ملی ۱۳۵۳ - تیم ملی ایران ۱۳۵۳ - تیم ملی ایران ۱۳۵۳ - تیم ملی ۱۳۵۳ - تیم ملی ایران ۱۳۵۳تیم ملی ایران ۱۳۵۳ - تیم ملی ۱۳۵۳ - تیم ملی ایران ۱۳۵۳تیم ملی ایران ۱۳۵۳ - تیم ملی ۱۳۵۳ - تیم ملی ایران ۱۳۵۳ - تورنمنت بین المللی جام ایران ۱۳۵۳ - تورنمنت بین المللی جام ایران ۱۳۵۳- تورنمنت بین المللی جام ایران ۱۳۵۳- تورنمنت بین المللی جام ایران ۱۳۵۳- تورنمنت بین المللی جام ایران ۱۳۵۳- تورنمنت بین المللی جام ایران ۱۳۵۳

 

 

رضا وطنخواه

رضا وطنخواه

* استاد رضا وطنخواه عزیز ......................          زمستان ۱۳۹۸

===================

 

  ستاره ملیپوش فوتبال ایران , یادگار شاهین بزرگ و بی تکرار دهه ۴۰ و ژوکر سرنوشت ساز پرسپولیس دهه ۵۰ شمسی ...... استاد رضا وطنخواه , بازیکن محبوب مربی بزرگ و تاریخساز باشگاه پرسپولیس " آلن راجرز " است , چرا که میتوانست  در چهار پست مختلف , عصای دست او باشد و این در حالیست که او در واقع , تنها  یک دفاع چپ  بود . با اینحال اما این دفاع چپ توانا  , گاهی همچون یک مهاجم ظاهر میشد و قادر بود , سرنوشت یک مسابقات حساس را تعیین نماید .

 بعنوان مثال در آذر ماه سال ۱۳۵۳ , که سرخپوشان در چهارچوب رقابتهای هفته بیست و یکم دومین دوره جام تخت جمشید , میزبان تیم خوب و یکدست صنعت نفت بودند , رضا وطنخواه با زیرکی خاص خویش , جور کم کاری مهاجمان پرسپولیس را کشید و در دقیقه ۴۷ دروازه صنعت  را گشود . او  روی کرنر ارسالی علی پروین از سمت چپ " زیرکانه " پیش از مدافعان , خود را به تیر اول رساند  و با یک ضربه سر تماشایی , دروازه حریف سختکوش را فرو ریخت . در آن فصل , فوتبال ایران شاهد یکی از بهترین تیمهای تاریخ باشگاه صنعت نفت بود و آنها نتایج قابل قبولی را کسب کرده بودند . برای مثال آنها پاس را در تهران و آبادان مغلوب کردند و  مقابل تاج نیز در تهران , به  تساوی یک بر یک دست یافتند .

 

رضا وطن خواه

* ضربه سر تماشایی استاد رضا وطنخواه , پیش از مهدی غفاری به تور دروازه صنعت نفت بوسه میزند ... آن روز او در حالیکه دفاع چپ سرخپوشان بود , اینچنین گره بازی را بسود سرخپوشان گشود  ....    امجدیه - ۱۰ آذر ۱۳۵۳

============================

 

 از استاد وطنخواه در باب ان روز پرسش نمودیم و او پس از مشاهده عکس فوق , آن را بخاطر آورد .... بله یادم آمد ....در تمرینات ,  روی ضربه های کرنر تمرین داشتم . راجرز تاکید داشت که هنگام ضربه کرنر با فرد ارسال کننده صحبت کنیم . بنابر این پیش از ارسال کرنر , از قصد ارسال کننده آگاه بودیم . کرنر ها نیز اغلب یا روی تیر اول بود و یا بلند روی تیر دوم برای استفاده خدا بیامرز همایون یا حسین .... احتمالا ان روز نیز پیش از ارسال کرنر ,  میدانستم که توپ روی تیر اول ارسال خواهد شد .       

 همچنین استاد وطنخواه , یکی از  بهترین و مطمئن ترین چهره ها در نواختن ضربه های پنالتی  بود . بعنوان مثال در نیم فصل نخست  اولین دوره جام تخت جمشید , با نظر مستقیم  راجرز ,  او مسئول نواختن ضربه های پنالتی بود و  در هفته دوم که سرخپوشان میهمان ماشین سازی بودند ,  پشت ضربه پنالتی حساس پرسپولیس رفت و با ظرافت , آن را به تور دروازه میزبان دوخت . 

 رضا وطنخواه

 

     

پرسپولیس تبریک تبریک تبریک

پرسپولیس قهرمان تبریک

 

 تبریک تبریک تبریک... LaughingSmileWinkTongue Out

قهرمانی , فقط تخصص ماست ........ میگی نه .... کمی تامل کن ...

======================

 

 برد شیرین و بیادماندنی محبوبترین باشگاه آسیا را در برابر تیم  پر ستاره  السد قطر در چهارچوب رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا ( فصل ۲۰۲۰ ) , به تمامی پرسپولیسی های عاشق در سراسر گیتی , تبریک عرض میکنیم . به امید فتح لیگ قهرمانان  آسیا , توسط شاگردان همواره شایسته ی یحیی گل محمدی ....

 

============

* با عشق از طرف محمدرضا شهرابی   

 

 

  

میرشاد ماجدی

میرشاد ماجدی

* میرشاد ماجدی عزیز در تقابل با محمود بقال زاده ......  ورزشگاه آزادی - تیر ماه ۱۳۷۰

هفته اول نخستین دوره لیگ سراسری آزادگان ( استقلال تهران و استقلال اهواز )

=========================

 

 

  ستاره سالهای آخر دهه ۶۰ , ۷۰  فوتبال ایران و باشگاه استقلال , عضو تیمهای ملی جوانان و امید , و از اعضای تیم بیادماندنی و شایسته ی ایران در مسیر رقابتهای انتخابی المپیک ۱۹۹۲ بارسلون ....

 میرشاد ماجدی عزیز , تحت تعالیم چهار مربی توانا و اخلاق محور ( امیر آقا حسینی - محمد برزمهری - منصور پورحیدری و حسن حبیبی )  رشد و پویایی را آغاز کرد تا با تکیه بر هوش بالا و قابلیت های فنی فراوان اش , خود را در بالاترین سطح فوتبال ایران مطرح سازد  ... او فوتبال را ابتدا از باشگاه سپهر و  اقبال آغاز کرد .... آنگاه در فصل ۱۳۶۷ به شاهین تهران پیوست تا  تحت تعلیم  زنده یاد امیر آقا حسینی ( دروازه بان بزرگ سالهای دور تیم ملی ) ,  حضور  در دسته اول باشگاه های تهران را تجربه کند .

 همان سال از سوی استاد محمد برزمهری به اردوی تیم ملی جوانان دعوت شد و مهاجم نوک تیم جوانان در رقابتهای جوانان آسیا شد ..... او در ابوظبی برابر امارات , یک گل ارزشمند نیز بثمر رساند که متاسفانه با نظر داوران مردود اعلام شد . این گل میتوانست , حکم صعود تیم ایران باشد . هفته نامه دنیای ورزش همان روزها در باب او چنین نوشت :

 میرشاد ماجدی  جوانی است باهوش و خوش فکر او را به یاد داشته باشید چون در نوک حمله , حرکاتی را اجرا میکند که قدیمی ها اجرا میکردند . 

 

در سال ۱۳۶۹ با نظر استاد حسن  حبیبی ( سرمربی وقت تیم المپیک )  به اردوی تیم امید دعوت شد .... میرشاد  بهمراه خداداد عزیزی , حسین خطیبی , بهزاد داداش زاده ......  بخشی از ساختار تهاجمی یکی از بهترین تیم های المپیک ایران بود . گل بیادماندنی اش به امارات را کمتر علاقمند فوتبال فراموش میکند . 

 همان فصل به باشگاه محبوب استقلال تهران پیوست ...... و نخستین مسابقه رسمی را مقابل آرارات با پیراهن خوش رنگ آبی تجربه کرد . گل بیادماندنی  و آکروباتیک او به ژاندارمری نیز یادگار همان روزهاست .      

 میرشاد ماجدی * میرشاد ماجدی  موفق شد در تیم بیادماندنی و پرستاره استقلال , جایگاهی ویژه برای خود دست و پا کند ...... 

===============================

 متاسفانه حضور ماجدی در اردوی تیم المپیک  , مانع از همراهی استقلال در رقابتهای جام باشگاه های آسیا ( داکا ) شد .... اما چندی بعد در زمستان همان سال با آبی ها , فاتح رقابتهای جام باشگاههای تهران شد . او یک فصل دیگر را نیز با پیراهن آبی  بمیدان رفت و سپس به باشگاه کشاورز پیوست تا از پس شاگرد استاد ناپب رویین دل باشد . 

 میرشاد ماجدی علاوه بر کسب موفقیت های ورزشی , یکی از چهره های خوش اخلاق و تحصیل کرده فوتبال ماست . او فارغ التحصیل  رشته مدیریت راهبردی در مقطع دکترا می باشد و سالهاست که در پست های متعدد به فوتبال ایران خدمت میکند . او عضو اسبق هیئت مدیره باشگاه محبوب استقلال   و در حال حاضر رئیس کمیته اموزش فدراسیون فوتبال است .    

 میرشاد ماجدی

  

   

تیم ملی ۱۳۵۰

تیم ملی ۱۳۵۱

* بچه های امجدیه , تمرین تیم ملی فوتبال - پاییز طلایی ۱۳۵۰

Iran National Team Training ... Tehran, Fall 1971

From left: Ali Khorshidi - Safar Iranpak - Karo Haghverdian - Jafar Kashani - Reza Watankhah - Homayoun Behzadi - Javad Gharab - Mehdi Monajati - Ali Jabbari and Ali Parvin

=======================

 

  گویی همین دیروز بود که بچه های خوب امجدیه در اوج جوانی و شادابی , طرح و نقشه عبور از مرزهای آسیا را در سر می پروراندند  ... هدفی که برای دست یابی به آن , می بایست ابتدا از سد حریفان آسیایی عبور نمود . رقیبان سنتی و سپس قدرتهای نوظهور , همانند کویت ....

 پاییز ۱۳۵۰ , تیم ملی تحت هدایت زنده یاد ها " پرویز دهداری و محمد رنجبر " در تدارک برای مسابقات انتخابی المپیک ۱۹۷۲ مونیخ بود و در گام نخست , فوتبال تازه قوام یافته کویت را پیشروی اش داشت . کویتی که تنها نقطه روشن آسیایی آن , حضور موفق تیم فوتبال باشگاهی العربی در رقابتهای جام باشگاه های آسیا ( ۱۹۷۱ ) بود ولی انها با استخدام یک مربی یوگسلاو قصد داشت در مسیر بزرگی در قاره آسیا گام بردارد .

 در مقابل اما برای قهرمان آسیا , رویارویی با کویت , همانند یک مسابقه تدارکاتی بود . بنابر این با توجه به شایستگی های فراوان فرزندان ایران , تنها با سه هفته تمرین ,  به یک امادگی نسبی دست یافتند تا با تکیه بر همان میزان آمادگی , با دو گل زیبا و تماشایی علی جباری و علی پروین , کویت را در تهران از پیشروی بردارد . 

  فرزندان عزیز ایران , بترتیب از راست عبارتند از : علی پروین , علی جباری , مهدی مناجاتی , جواد قراب , زنده یاد همایون بهزادی , رضا وطنخواه , زنده یاد جعفر کاشانی , کارو حقوردیان و زنده یاد صفر ایرانپاک و علی خورشیدی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 - Iran national team 1971 -