A+ R A-

تبلیغات

رجیران

امجدیه سرخ سرخ ....

امجدیه و پرسپولیس

* پرسپولیس و آرارات ...................           جام تخت جمشید - امجدیه شهریور ۱۳۵۴

========================

 

 خیمه سنگین  سرخپوشان بروی دروازه ی آرارات ....... خط حمله شاداب پرسپولیس متشکل از زنده یاد صفر ایرانپاک , اسماعیل حاج رحیمی پور و جهانگیر فتاحی ( ۱۵ )  قصد دارند تا از سد  مدافعان سختکوش آرارات ( وازگن آوانسیان - هامبورسوم دارابیدیان ) عبور نمایند . ضربه سنگین فتاحی که در بهترین دوران فوتبال اش نیز قرار داشت  بسمت دروازه ارارات در حرکت است  .... سرخپوشان اما سرانجام , با تک گل نیمه دوم  محمد دستجردی که از دقیقه ۵۴  جایگزین صفر ایرانپاک شده بود , برنده ی این رویداد سخت  و نفسگیر شدند .

  نکته جالب و قابل تعمق  , سکو های امجدیه است که توسط علاقمندان پرسپولیس  به رنگ یک پارچه سرخ در آمده  و در بخش فوقانی جایگاه ها نیز ,  بنرهایی منقش به تصویر بازیکنان پرسپولیس نصب شده که زیبایی  تصویر را دو چندان میکند . ورزشگاهی بس خاطره انگیز که پس از واگذاری ورزشگاه اپادانا , بنوعی  استادیوم خانگی سرخپوشان  در دهه پنجاه شمسی بشمار می آمد  ........ موقعیت ورزشگاه امجدیه , که  در مرکز شهر واقع شده بود , سبب ان بود که علاقمندان فوتبال , بیشتر تمایل داشته باشند که مسابقات فوتبال را در انجا نظاره گر باشند . بر این پایه از رویدادهای برگزار شده در امجدیه بیش از سایر ورزشگاه های شهر تهران ( آزادی و تختی )  استقبال میشد . 

 

========================

* مسابقه پرسپولیس و آرارات , مورخه ۲۱ شهریور ۱۳۵۴ و در چهار چوب  هفته ی هفدهم از سومین دوره جام تخت جمشید برگزار شد .

 

 

 

 

================================

 Persepolis FC and Ararat FC .... Iranian Football League ( Takht Jamshid Cup ) - Amjadiyeh Stadium . Friday, September 12, 1975

An attack from the Persepolis team

   

امیر قلعه نوعی

امیر قلعه نوعی

* امیر قلعه نوعی در تقابل با سعید مراغه چیان .....        باشگاه های تهران - مرداد ۱۳۶۴

====================

 

 امیر خان قلعه نوعی عزیز و پا بتوپ های مثالزدنی او .... هفته پنجم جام باشگاه های تهران , سپید پوشان شاهین یک برد شیرین ۳ بر ۱ را مقابل آبی های محبوب  تجربه میکنند . گل سوم شاهین اما اوج هنر فردی امیر خان بود . هافبک خوش استایل و تکنیکی فوتبال ما ,  با حرکتی تماشایی " یک پا دو پا " که برگرفته از فوتبال کوچه و خیابان یا همان "  گل گوچک " بود , زمینه ی ثبت گل سوم تیمش را فراهم نمود . حرکت او چنان هنرمندانه بود که مورد تحسین تمامی حاضران در ورزشگاه از جمله هواداران   سرخ و آبی قرار گرفت . 

  این مسابقه مورخه ۱۵ مرداد ۱۳۶۴ در ورزشگاه ازادی و در چهار چوب هفته پنجم رقابتهای گروه یک جام باشگاه های تهران  برگزار شد  و در تصویر کاپیتان استقلال سعید مراغه چیان قصد دارد که سد راه پیشروی امیر قلعه نوعی باشد . 

 

========================

Esteghlal F.C VS Shahin F.C ....    Football League in Tehran - August 6, 1985

 

 

 

 

فریدون معینی

فریدون معینی

* استاد فریدون معینی در تقابل با مهدی غزال .............           جام تخت جمشید - امجدیه . فروردین ۱۳۵۳

========================

 

  ستاره , مربی و کارشناس توانای فوتبال ایران , هافبک توانای باشگاه راه اهن و پرسپولیس , با افتخارات متعدد .... از بهترینهای فوتبال ایران در نیمه دوم دهه چهل شمسی , هافبکی ارزنده و توانا و شوتزنی بسیار قهار برای پرسپولیس که انقدر خوب بود که  زنده یاد رایکوف او را  بعنوان یار کمکی  در جام باشگاههای اسیا ۱۹۷۰یرگزید و از اجزای اصلی تیم قهرمان آسیا شد  . استاد معینی همچنین کاپیتان تیم جوانان ایران در سال ۱۳۴۶ بود .

 فریدون معینی  فوتبال را از سال ۱۳۴۲ تحت هدایت استاد فقید رسول مددنوعی آغاز کرد و در همان روزهای نخست چند گل بسیار زیبا و تماشایی در مسابقات باشگاههای تهران بثمر رساند تا بعنوان یک جوان بسیار مستعد , مورد توجه کارشناسان قرار گیرد . سال ۱۳۴۷  به اردوی تیم ملی برای مسابقات جام ملتهای اسیا ۱۹۶۸ دعوت شد اما فرصت حضور نیافت . سپس به باشگاه پر ستاره و محبوب پرسپولیس پیوست و تا سال ۱۳۵۳ همچنان یک سرخپوش وفادار باقی ماند . فریدون معینی در شرایطی که همچنان در اوج قرار داشت با فوتبال باشگاهی وداع نمود و به حرفه ی مربیگری روی آورد . 

 استاد  در آخرین روزهای حضورش نیز  همچنان توانا و رو پا نشان میداد . او در هفته ی سوم  از دومین دوره جام تخت جمشید که سرخپوشان برابر تیم بسیار قدرتمند هما قرار گرفته بودند , یکی دیگر از ان گلهای تماشایی اش را از راه دور  با یک شوت زیبا و تماشایی بثمر رساند . گلی که در حافظه ی جمعی اغلب هواداران تخت جمشیدی پرسپولیس , بخوبی حک شده است .  

 برای استاد فریدون معینی عزیز , شادی , سلامتی و موفقیت آرزومندیم . 

 

 

 

=============================

* تصویر مرتبط است با روز ۸ فروردین ۱۳۵۳ و تقابل هفته سوم پرسپولیس و هما 

 

 

 

 

مت بازبی

مت بازبی* سر " مت بازبی " ناجی بزرگ یونایتد  ...........        اولدترافورد - اردیبهشت ۱۳۴۷

========================

 

 موجودیت منچستر یونایتد و آنچه که آنها را با تار و پود دوستداران فوتبال پیوند داده , تنها از آن رو نیست که آنها بارها و بارها فاتح لیگ قهرمانان و لیگ برتر , جام حذفی ....  بوده اند و از این رو  کلکسیون افتخاراتشان مملو از جامهای زرین است  بلکه , فلسفه ای فرای آن  وجود دارد که انها را باشگاهی  افسانه ای و شاید دست نیافتنی میسازد .. افسانه ای  که بی تردید عالیجناب مت بازبی  فرد نخست آن است . 

 یونایتد ها طی یک قرن اخیر  , بارها با حوادث و دگرگونی های بزرگ و متعدد روبرو شدند  اما هر بار , بنوعی بسلامت از ان عبور کردند و  این است که انها را فراتر از رقبایشان , باشگاهی با ارزشهای والا و معنوی میسازد آنگونه که در قلب میلیونها هوادار  جای میگیرند . 

 در پایان جنگ جهانی دوم از منچستر یونایتد جز نامی پر افتخار و خاطراتی که از سال ۱۹۰۸ به بعد آغاز شده بود , چیزی بر جای نمانده بود . چرا که شعله های آن جنگ خانمان برانداز , مقر حکومت این باشگاه " ورزشگاه اولدترافورد " را , با خاک یکسان کرده بود و انگاه که خرمن  آتش  دود و باروت فرو نشست , بار دیگر همه چیز می بایست از صفر آغاز می شد .

 همان روزها , یک چهره ی استثنایی در تاریخ باشگاه ظهور میکند . ملیپوش سابق اسکاتلند که پیش از آن , سیزده سال برای دو باشگاه منچستر سیتی و لیورپول توپ زده  ... . او جوانهای دوستدار اولدترافورد را دعوت کرد تا دست به دست یکدیگر نهند و بر خرابه هایش , قصری با شکوه  بنا نمایند که نمایانگر افتخارات دیرین باشد . این جوانها , که انها را بعد ها " بچه های بازبی - Busby Babes " نامیدند با تلاش و تعصبی وصف ناپذیر , بار دگر یونایتد را به قله ای رفیع فوتبال جزیره رساندند . 

  سخت کوشی و عشق به تجدید افتخار توانست , بار دیگر همه چیز را تجدید کند و اینگونه شد که درام نخستین پایان پذیرفت و یونایتد ها برای سه سال در فصلهای ۵۲ - ۵۱ , ۵۶ - ۵۵ , ۵۷ - ۵۶  حکومت شان را بر فوتبال جزیره جشن گرفتند و از همان روزها بود که مت باسبی را ناجی بزرگ اولترافورد نامیدند . 

 

 این شکوه و عظمت اما , بسرعت از دروازه های فوتبال انگلستان عبور کرد و در سطح رقابتهای بین المللی نیز  پدیدار شد . بچه های بازبی با شادکامی و غرور تازه رنگ گرفته در دومین دوره مسابقات جام باشگاه های اروپا , بمرحله نیمه نهایی راه یافتند . اما بیش از این نتوانستند پیشروی کنند چرا که حریفشان , یک رئال مادرید افسانه ای بود که ان روزها قویترین تیم باشگاهی عالم بود ....

 اما بیکباره طوفانی بس سهمگین , سد راه انها شد .... فاجعه روز ۷ فوریه ۱۹۵۸ رخ داد و یونایتد ها پس از مسابقه برابر ستاره سرخ بلگراد , شادمان از پیروزی در خانه حریف بار دیگر ورودشان را به  نیمه نهایی جام باشگاه های اروپا جشن گرفتند ولی دریغ که فرودگاه مونیخ منزلگاه خونین  بود و منچستر بار دیگر با چشمانی اشکبار بر گور آرزوهای پایمال شده اش گریست و زانو زد . 

 حادثه  روی باند فرودگاه رخ داد و منجر شد که تعدادی از بهترین  بچه های بازبی , هستی را ترک گویند  و چنین شد که مجدد اندوهی بزرگ , بند بند اولدترافورد را فرا گرفت ....  از این حادثه ی دلخراش اما سه تن جان سالم بدر بردند که خوشبختانه یکی از انها بازبی بزرگ بود .

 

   بازبی و اولدترافورد اما , خم نشدند تا از درام دوم نیز به سلامت عبور کنند....  دلگرمی و حمایت دوستدارانشان , سبب شد تا آنها نسلی نو را پدید آورند که به همان سختکوشی و شایستگی پیشینیان باشند . و سرانجام اولدترافورد با گذشت ۵ سال , جانی دوباره یافت . یونایتد ها با شایستگی پس از پیروزی بر کاونتری , چلسی ,  ساوت همپتون ... به فینال FA کاپ صعود کردند ...   

  

مت بازبی *  مت بازبی شاد و پر غرور  ....  فینال FA کاپ (۱۹۶۳) منچستر یونایتد و لستر سیتی  - ویمبلی ۴ خرداد ۱۳۴۲

================================

 

  فتح FA کاپ با نتیجه ۳ بر ۱  , تنها اغاز راه افتخار یونایتد بود...  چرا که آنها با فتح جام باشگاههای جزیره در فصلهای ۶۵ - ۱۹۶۴ و ۶۷ - ۱۹۶۶  برای یک روز بزرگ آماده شدند . افتخاری که تا ان روز هیچ باشگاه انگلیسی  کسب نکرده بود . بنابر این نسل طلایی اولدترافورد شکل گرفت و هدف ,  فتح جام باشگاه های اروپا ترسیم شد ...

  خرداد ماه ۱۳۴۷ , ورزشگاه ویمبلی پس جام جهانی ۶۶ ,  میزبان یک فینال بزرگ دیگر بود که در یکسوی اش یونایتدها بودند و در سوی دیگر آن  بنفیکا ... آن روز بازبی و شاگردانش با نتیجه عجیب و دور از انتظار ۴ بر ۱,  حریف صاحب نام را خرد کردند و شادمانه , سرود فتح و پیروزی را در فضای  اسمان ویمبلی , طنین انداز نمودند . آنچه که بازبی و شاگردانش انجام دادند و انچه که حوادث و روزگار مقابل او و اولترافورد علم کرد سبب شد تا فتح انها سیمایی جاودانه و افسانه ای یابد همانی که  رمز جاودانگی بزرگانی چون اوست . بازبی اما سرانجام در ۸۴ سالگی بدرود حیات گفت اما  یادگارهایش تا همیشه با ماست . دو سال پس از درگذشت بازبی و بپاس قدردانی از او , تندیسی برنزی به فرم ایستاده از او ساخته شد و در قسمت بیرونی جایگاه شرقی نصب گردید  تا  مثل همیشه با سیمایی گشوده , بروی همگان لبخند بزند .

  

مت بازبی

 * تندیس برنزی و زیبای سر مت بازبی  نمای بیرونی جایگاه شرقی اولدترافورد که در سال ۱۳۷۵ نصب گردید .

===============================

 

 

 

 

استقلال واشاش ۱۳۶۸

استقلال واشاش ۱۳۶۸* زنده یاد رضا احدی و لاسلو سین تائی .......... استقلال و واشاش مجارستان - امجدیه - ۲۶ آذر ۱۳۶۸

=======================

 

  آذر ۱۳۶۸ , سرانجام پس از یک وقفه ی  چهار ساله ,  فوتبال ما دگر بار  پذیرای یک تیم اروپایی شد .... واشاش , باشگاه صاحب نام کشور مجارستان که نخستین بار  ۲۶ سال قبل ( ۱۳۴۲ ) به تهران آمده بود برای انجام سه مسابقه ی دوستانه به تهران سفر کرد . و فوتبال ما که گویی بجای پیشرفت ,   به سبک وسیاق چند دهه ی قبل , دعوت از تیمهای اروپای شرقی را در دستور کارش قرار داده بود  ... !!! ...

 تیمی که ۲۶ سال قبل از این  به ایران آمده بود بسیار قدرتمند و صاحب سبک بود . ان روزها فوتبال مجارستان  قطبی در فوتبال اروپا بود . اما آن تیمی که آذر ۶۸ به تهران امد چنان کم توان بود که مورد انتقاد مطبوعات ما قرار گرفت . در رابطه با همین مسابقه استقلال و واشاش , هفته نامه کیهان ورزشی با تیتر درشت  نوشت :

واشاش از استقلال آموخت ....

 

 استقلال ان روز  یک تیم پرستاره و آماده بود که از چپ و راست بر میهمان اروپایی می تاخت . شاید تنها نقطه برتری میهمان , شرایط فیزیکی و قد و قامتشان بود . اما  بروشنی میشد مشاهده کرد  که مقهور تکنیک برتر بازیکنان میزبان  شده است  . 

 استقلال ان روز با نتیجه دو بر یک بر واشاش غلبه کرد و چنان سرتر بود که  اگر قدری مهاجمانش بیشتر دقت میکردند و چنانچه زمین مرطوب امجدیه . بجهت باران روزهای قبل , لغزنده نبود , تعداد گلهای انها افزایش می یافت . کاپیتان محبوب استقلال زنده یاد رضا احدی , همانند همیشه یکی از بهترین های زمین بود و نقشی بسزا در پیروزی استقلال داشت . یاد و خاطره ی هافبک خوش اخلاق ,  توانا و تکنیکی تیم ملی و باشگاه استقلال را گرامی میداریم .