A+ R A-

تبلیغات

رجیران

راه آهن و صنعت نفت ۱۳۵۶

غلامحسین هاشمپور و عبدالرضا برزگری

* غلامحسین هاشمپور ( ۱۸ ساله )  و عبدالرضا برزگری ( ۱۹ ساله ) .....    امجدیه  - مرداد ۱۳۵۶

============================

 

 اگر همه چیز آنگونه که می بایست  پیش می رفت و اگر فوتبال ایران روی روال مرسوم کشورهای صاحب فوتبال گام بر میداشت , آن وقت این دو ستاره یا شاید بهتر باشد بگوییم دو استعداد ناب فوتبالی  , می بایست تیم ملی  را در جام جهانی ۱۹۸۲ همراهی میکردند .

 غلامحسین هاشمپور و عبدالرضا برزگری هر دو محصول پویایی و سازندگی لیگ جام تخت جمشید هستند که در فاصله زمانی یک ساله , به فوتبال ایران معرفی شدند . ابتدا عبدالرضا برزگری , نگین صنعت نفت در چهارمین دوره جام تخت جمشید که تحت هدایت زنده یاد ها ( پرویز دهداری و منوچهر سالیا ) طلوعی وصف ناپذیر داشت ... افسوس که در آرژانتین ۷۸ , چشمان تیز بین استاد حشمت مهاجرانی عزیز , او را ندید تا پیش چشم جهانیان , هلند و پرو و اسکاتلند را  سورپرایز کنیم . برزگری میتوانست همانند ایرج دانایی فرد ,  برگ برنده و ناشناخته ی دیگر ما باشد . 

 و سپس غلامحسین هاشمپور , کاپیتان تیم ملی جوانان در همان سال  و پرورش یافته مکتب باشگاه راه آهن , تحت تعلیم استادان ( اردشیر لارودی و امیر ابوطالب ) که در فوتبال ایران  هرگز به آنچه که استحقاقش را داشت , دست نیافت . هاشمپور بسیار زود ایران را به مقصد اروپا ترک گفت و آرزوهایش را در سرزمینهای دیگر جستجو کرد . 

 جام جهانی ۸۲ اما هرگز  منتظر ما نماند .... یک کویت خوب و با انگیزه , جای ما پنچه در پنجه بزرگان جهان انداخت تا حسرتی ابدی , نصیب نسل شایسته ما گردد . تنها یک نظر به این دو جوان بسیار توانا و بویژه  فرم بدنی آنها , کافیست که دریابیم در آن سالها , چه گوهر هایی را فوتبال ایران به رایگان از کف داد . دو ستاره ای که در اغاز راه شهرت ,   چنین زیبا و سرپنجه , روبروی یکدیگر  جلوه ای با شکوه  از یک فوتبال غنی و پرمایه را بنمایش میگذارند و همین است  ,  تفاوت جام تخت جمشید با دیگر لیگهای تاریخ فوتبال ایران ......

 

 

پرسپولیس و ماشین سازی ۱۳۷۴

پرسپولیس و ماشین سازی ۱۳۷۴

* تقابل کاپیتان  حسین عبدی و وحید مظاهری ..............     ورزشگاه آزادی -  پاییز ۱۳۷۴

=========================

 

 نیمه نخست آبان  ۱۳۷۴ سرخپوشان محبوب تهران , میزبان تیم شایسته و پرتوان ماشینی سازی تبریز بودند . این رویداد که در چهارچوب هفته چهاردهم  از سری رقابتهای ششمین دوره جام ازادگان  در شرایطی برگزار شد که سرخپوشان روزهای دشواری را سپری میکردند چرا که عدم نتیجه گیری مطلوب در نیم فصل نخست , آنها را از صدر جدول دور کرده بود .

 اما تغییر کادر فنی و بازگرداندن مربی کروات زنده یاد استانکو پاپلوکویچ به ایران و استقرار وی روی نیمکت سرخپوشان به مدد آنها آمد تا فصل پر تلاطم ۱۳۷۴ , ناباورانه  با یک قهرمانی بسیار دور از انتظار , پایان یابد . در این میان اما نقش کاپیتان حسین عبدی بسیار بسیار موثر و کلیدی بود . تلاش بی وقفه و دوندگی و جنگندگی او سبب ان شده بود که نبض میانه میدان سرخپوشان ,  آرام و مطمئن بزند . کاپیتان با انکه قدری نیز پا به سن گذاشته بود اما بی وقفه میدوید , تکل میزد , توپ میگرفت و سرانجام  تیمش را بسوی دروازه حریفان , هدایت میکرد .

 

پرسپولیس ۱۳۷۴

  * کاپیتان حسین عبدی و یاران ... بترتیب :  نیما نکیسا - علی دایی - افشین پیروانی - مجید نامجو مطلق - حسن شیر محمدی و یحیی گل محمدی عزیز ......... ( پرسپولیس و سپاهان )  ورزشگاه آزادی - جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۷۴

=========================== 

 

 

   

استقلال ۱۳۶۴

استقلال ۱۳۶۴

* استقلال قهرمان فصل ۱۳۶۴ باشگاه های تهران  : شایسته ها بترتیب از راست ..

ایستاده : زنده یاد ناصر حجازی  - رضا رجبی - بهتاش فریبا - سعید مراغه چیان , جعفر مختاری فر , شاهین بیانی

نشسته : عبدالعلی چنگیز - اصغر حاجیلو - رسول غنی زاده - رضا احدی و مجید نامجو مطلق

============================

 

 یکفصل دلپذیر و بیادماندنی برای آبیهای محبوب تهران , استقلال در فصل شیرین ۱۳۶۴ فاتح جام باشگاه های تهران در هر دو بخش بزرگسالان و جوانان شد . حریف آنها در راه کسب عنوان قهرمانی  باشگاه های تهران , شاهین بود که بی پروا قصد داشت پس از سالها قهرمان تهران گردد اما , تیم یکدست ستاره استقلال سرانجام بر خواست شاهینی ها فائق امد و بار دیگر  قهرمانی سال ۱۳۶۲ تهران را تجدید کرد .

 در رده ی جوانان نیز استقلال فاتح باشگاه های تهران شد .... در این بخش حریف آنها رقیب همیشگی ( پرسپولیس ) بود . آبی ها اما در یک روز بیادماندنی با یک گل , بر سرخپوشان پرسپولیس نیز غلبه کردند تا یک سال توام با موفقیت را جشن بگیرند . در ان روزها , اغلب کارشناسان افقهایی روشن را پیشروی استقلال تصور میکردد . چرا که موفقیت در هر دو رده ی سنی جوانان و بزرگسالان ,  نویدبخش تداوم  موفقیت ها بود اما تاریخ نشان داد که این تصور اشتباه است و آبی ها می بایست , برای یک دوره  پنج ساله به انتظار کسب مجدد عنوان  قهرمانی بنشینند .  

 

استقلال ۱۳۶۴

 *  فصل ۱۳۶۴ با یک برد قاطع ۳ بر صفر مقابل کیان آغاز شد ... تجربه بزرگان به مدد آبی ها آمد تا قهرمان با سه گل چنگیز و پرویز مظلومی ( ۲ گل )   برنده از میدان خارج شود .

================================

 

 

 

آرسنال و منچستر یونایتد ۱۹۷۳

آرسنال و منچستر یونایتد ۱۹۷۳ * جان راد فورد (  آرسنال ) و جیم هیلتون ( یونایتد ) ...  ورزشگاه هایبوری - شهریور ۱۳۵۲

عکاس : استاد ماساهیده تاماکوشی عزیز

John Radford(Arsenal) and Jim Holton(Man United)... Highbury , 25 Aug 1973

Photo by Masahide Tomikoshi

==========================

 

 روزهای آغاز شهریور ۱۳۵۲ , مصادف بود  با آغاز رقابتهای دسته اول فوتبال باشگاه های انگلیس  و در هفته نخست , توپچی های لندن میزبان منچستر یونایتد شدند .... آرسنالی ها , با حمایت پر شور ۵۰ هزار هوادار   سه بار دروازه حریف را گشودند و دسته کم , سه بار  نیز تا آستانه گلزنی پیش رفتند تا این رویداد با نتیجه ی قاطع سه بر صفر , بسود میزبان خاتمه یابد . 

 در این روز , ترکیب سه نفره " چارلی جرج , ری کندی و جان رادفورد " بارها و بارها نظم خط دفاع یونایتدها را بر هم زد تا انها با یک پیروزی شیرین فصل را آغاز کنند . تصویر مرتبط است با ثبت گل دوم آرسنال در نیمه دوم که روی " سه ضربه متوالی " بدست امد . ابتدا یک پرتاب اوت دستی توسط چارلی جورج داخل محوطه جریمه در محدوده ی یک متری خط اوت , کنار دروازه و سپس یک تک ضربه از سوی ری کندی و ارسال توپ بصورت قوسی برای رادفورد روی نقطه پنالتی و سرانجام ضربه نهایی و سنگین رادفورد به گوشه ی دروازه  ... یک گل زیبا , تمرین شده و صد در صد مدرسه ای ..... 

  پس از این گل اما ,  یونایتد ها روی دروازه آرسنال  فشار آوردند .... یکبار به تیر دروازه کوبیدند و یکبار نیز با بدشانسی مواجه شدند ...  آنها حتی یک بار نیز , توسط لو مکاری به گل دست یافتند که داور مسابقه در شرایطی مشکوک , آن را افساید اعلام نمود  . آن روز عصر اما ,  توپچی ها براستی که لایق برد بودند ...

 

 

 

حمید درخشان

حمید درخشان

* حمید درخشان ( پرسپولیس ) ..........                        جام تخت جمشید - تیر ماه ۱۳۵۶

==========================

 

* ستاره تمام ناشدنی فوتبال ایران , نگین میانه ی میدان سرخپوشان دهه ۶۰ و طراح و بازیساز تیم ملی  با کمال احترام حمید درخشان عزیز ... حمید درخشان از همان سال ۱۳۵۶ که در رقابتهای جوانان اسیا طلوع کرد تا سال ۱۳۷۳ که کفشهایش آویخت , حضوری تقریبا یکنواخت و کم نوسان را تجربه کرد . بگونه ای که شاید بتوان او را با ثبات ترین هافبک دهه ی ۶۰ و ۷۰ فوتبال ایران دانست که حضورش در میانه میدان ,  تقریبا مترادف با واژه شیرین و دلچسب  قهرمانی بود . 

 مهمترین  دوران حضور حمید درخشان را در باشگاه پرسپولیس را میتوان به دو بخش تقسیم کرد  دوره ی نخست که  حدفاصل سالهای ۱۳۵۶ تا ۱۳۶۴ می باشد  دوران شکوفایی اوست .  با حضور درخشان گویی که , خونی تازه به رگهای  پرسپولیس بحران زده ی جام پنجم تزریق شد . دوندگی و خوشفکری او سبب شد تا سرخپوشان به یکباره از رتبه های میانی جدول جدا گشته و به یک تیم سرسخت , استوار  و  مدعی عنوان قهرمانی تبدیل شوند . پس از انقلاب نیز , حمید درخشان همچنان سرخپوش باقی ماند . ما حصل حضور او در این دوره زمانی فتح جام اسپندی , جام باشگاه های تهران ( ۲ دوره ) , جام حذفی تهران , تورنمنت بین المللی وحدت , .... می باشد . 

 

حمید درخشان

* حمید درخشان عزیز ( ایستاده , فرد نخست از راست ) نگین خط هافبک پرسپولیس ........   شهریور ۱۳۶۳

==============================

 

 بخش دوم حضور او در باشگاه پرسپولیس , در فاصله ی زمانی سالهای ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۳ رقم خورد که  در شرایطی برای پرسپولیس توپ زد که بازوبند کاپیتانی تیم ملی را نیز بر بازوی اش داشت . بهترین روزهای حمید درخشان در این بخش را میتوان در رقابتهای بین المللی جام در جام باشگاه های آسیا جستجو کرد که ماحصل تلاش او و دیگر سرخپوشان کسب یک عنوان  قهرمانی و یک نائب قهرمانی می باشد .

  حمید درخشان  با پایان دوران بازیگری به حرفه ی مربیگری روی آورد و در همان بدو امر نیز ,  روی نیمکت سرخپوشان نشست ... فرآیندی که  بواقع  محصول شرایط بوجود امده ( جدایی علی پروین از فوتبال بخاطر نتایج تیم ملی در جریان مسابقات انتخابی جام جهانی ۱۹۹۴ )  بود . او در همان فصل نخست در لیگ ازادگان فصل ۱۳۷۳   یک تیم خوب و یکدست را  بمیدان فرستاد . تیمی  که همگان , ان را شایسته کسب عنوان قهرمانی میدانستند ... اما مدیر عامل وقت پرسپولیس در اندیشه جذب یک مربی خارجی بود ......