A+ R A-

تبلیغات

رجیران

حسن حبیبی

   

 

    حسن حبیبی ( Hassan Habibi )

  عالیجناب حسن حبیبی ....... ستاره , مربی و کارشناس فوتبال , عضو باشگاه پاس شهربانی  با افتخارات متعدد ملی و باشگاهی از جمله حضور در المپیک توکیو و کسب نخستین عنوان قهرمانی جام ملتها در مقام کاپیتان  ....... و .....   

 

 

 

 بیوگرافی

  نام                    حسن حبیبی

تولد                  18 بهمن 1318 کرمان

خانواده              دارای پنج برادر جملگی ورزشکارو فوتبالیست

 

رشته فوتبال

باشگاه              شاهین - تاج - پاس

سابقه ملی         49 - 1342

 

 

 

استاد حسن حبیبی چهره بی تکرار تاریخ فوتبال ایران و باشگاه پاس  و پایه گذار مکتبی مبتنی بر  نظم و انظباط .... او  هنوز کودک است  که خانواده  بسبب موقعیت  شغلی پدر ساکن تهران و محله چهارصد دستگاه شد که آن روزها  برای نوجوانی چون او جز یک زمین فوتبال ذوزنقه ای , هیچ دلمشغولی ندارد 

 نخسین موفقیت فوتبالی استاد حبیبی قهرمانی  بخش  ( مسابقات آموزشگاههای تهران ) است او در این مسابقات عضو تیم دبیرستان ابوریحان بود و سال پس از آن  اما , علاوه بر قهرمانی بخش در مرحله بعد ( مسابقات آموزشگاههای تهران 1334 ) نیز موفق هستند  راهی دیدار فینال ورقابتی دشوار برابر تیم دبیرستان ادیب  که ره آورد او از این دوره مسابقات , کسب عنوان دوم آموزشگاههای تهران بود  .... 

  پس از پایان سه سال اول دوره متوسطه دبیرستان خود را تغییر داد و به دبیرستان بوعلی رفت     در این زمان  او بواسطه توانایی هایش علاوه بر کاپیتانی تیم فوتبال دبیرستان , در تیم والیبال  نیز حضوری مستمر دارد  .

  استاد حسن حبیبی هر سه سال حضور خود در دبیرستان  بوعلی با کسب عنوان   قهرمانی فوتبال بخش , به پایان برد  و در مرحله بعد ( قهرمانی آموزشگاههای  استان تهران ) بهمراه تیم دبیرستان , همواره یکی از دو تیم فینالیست بود  چرا که  تیمی پرقدرت بنام  دانشسرای مقدماتی , فرصت قهرمانی را به او و یارانش نمیداد تا آنها  هر سه بدوره در جایگاه دوم باشند . 

  در همین دوره او هم پای مسابقات آموزشگاه ها , در زمین فوتبال چهار صد دستگاه نیز حضور دارد و روزی  به اصرار یکی از همبازی های خود ( بچه محلی بنام هوشنگ زارع ) راهی باشگاه شاهین شدند و  دکتر عباس اکرامی ( مدیر و موسس باشگاه شاهین ) با خوشرویی   او و دوستانش  را پذیرفت و  تحت  تیمی بنام کولاک , آنها را بعنوان  یکی از تیمهای پایه  باشگاه شاهین , در مسابقات شرکت داد .

 

 

 --------------------------------------------------------------------------------------------------

    کولاک شاهین

  استاد  حبببی طی دو سال و نیم  حضور در باشگاه شاهین و  تیم کولاک , هفته ای دو روز را  , تحت نظر و تمرین جهت فراگیری آموزشهای پایه , از سوی زنده یاد دکتر اکرامی  قرار داشت...........  اما مربی وقت او در تیم کولاک  - تار وردی آذرسا ( مهاجم طلایی شاهین در میانه دهه 30 ) و پس از وی اکبر کیا و ابتهاج بودند تیم تازه قوام یافته کولاک بمرور صاحب نام و نشانی در مسابقات دوستانه و رده پایه شد  که  از دیدارهای مهم تیم کولاک در همان روزها , میتوان به بازی با تیم بزرگسال و  پر مهره نیرو هوایی اشاره نمود که در نهایت با یک گل مشکوک بسود نیرو هوایی خاتمه یافت .

 

حسن حبیبی 1336

  حسن حبیبی آنروزها هافبک وسط کولاک بود و علیرغم جوانی بسیار پخته فوتبال میکرد آنچنانکه بارها از سوی دکتر اکرامی تحسین شد و یکی از نفرات مورد نظر او برای پیوستن به تیم اول شاهین بود سپس در دو دیدار دوستانه شاهین برابر تیمهای دینامو تفلیس و اوژبست مجارستان پیراهن شاهین را برتن میکند دیدار هایی که در آنها او بسیار درخشان ظاهر میگردد بویژه دیدار اول برابر دینامو تفلیس که بسیار خاطره انگیز بود چرا که او جایگزین ایرج عرفان مدافع نامدار آنروزهای شاهین شد و دکتر عباس اکرامی او را از پشت تور دروازه راهنمایی میکرد !

 

 اولین انتخاب

 اولین بار که حسن حبیبی برای یک تیم منتخب برگزیده شد سال 1338 بود . این تیم کلونی فوتبال آموزشگاههای پایتخت بود که برای دیدار با تیم مجارستانی اوژپست که به تهران سفر کرده بودتشکیل گردید حسن هنوز یکسال تا پایان مدرسه باقی داشت که بخاطر پاره ای اختلافات از جمع شاهینی ها و تیم کولاک جدا میشود تا در تیمی دیگر (تاج ) فوتبالش را ادامه دهد .

 

 جدایی از شاهین و پیوستن به تاج ( 1338 )

 قضاوت ناعادلانه یک دیدار میان دو تیم کولاک و تیم بچه های چهارصد دستگاه موجبات دلخوری شدید حسن حبیبی را فراهم میکند . او که از اعضای تیم کولاک بود آنروز در ترکیب تیم چهارصد دستگاه بمیدان میرود آنها بازی درخشانی ارائه میدهند در پایان دیدار حسن حبیبی و یارانش به قضاوت دیدار اعتراض داشتند و از آنجا که به قضاوتشان ترتیب اثر داده نمیشوند او با دلخوری از شاهین میرود .

 چند روز بعد حسن آقا خود و سایر بچه های چهارصد دستگاه را به تیم تاج میبرد و چند تن هم بعضویت تیم سپه در می آیند شخصیت و کاریزما حسن آقا حبیبی بگونه ای بود که اگر او تصمیمی میگرفت سایرین نیز از او تبعیت میکردند او برای بچه های محلش تنها یک کاپیتان نبود بلکه بسیار بالاتر از آن و شاید بتوان او را در حد یک لیدر یا رهبر برای بچه های دهه 30 و 40 شمسی منطقه چهارصد دستگاه نامید .

 

 تاج و آغازی دوباره

 

  حضور حسن آقا حبیبی در تاج با موفقیتهای بیش از بیش او همراه میشود در طی 4/5 سال حضورش  او دیگر تبدیل به یک بازیکن ارزنده باشگاهی میشود تا افسوس گروه شاهینی ها از بابت از دست دادن او دو چندان کند هر چند آنها سعی نمودند او را منصرف کنند اما ...

  ابتدا در اواسط سال 1338 بهمراه تاج راهی اصفهان گردیده تا در یک دوره مسابقه استانی ( تحت نام قهرمانی ایران ) با تاج به قهرمانی برسد و سال بعد 1339 در مسابقات ساری که به اولین دوره مسابقات قهرمانی ایران معروف است بعنوان یار کمکی در خدمت تیم جوان سپه برهبری استاد اسداللهی قرار میگیرد آنگاه تا فینال مسابقات ساری پیش رفته و تنها در گام آخر مغلوب توپچی های شایسته جم آبادان میشوند و ...

 * قابل ذکر است که حسن آقا حبیبی آنروزها در پست دفاع کناری و گاها هافبک بمیدان میرفت و از وقتیکه به پاس میرود در جایگاه اصلی خود (مرکز خط دفاعی ) منتقل میشود .

 

حسن حبیبی

   حسن حبیبی در دوران با شکوه حضور خود در تاج , یک بار دیکر عنوان قهرمانی باشگاههای تهران را در اوایل دهه 40 شمسی بدست می آورد بهترین حضور او در سالهای آخر عضویتیش در تاج به روز دیدار برابر دارایی برمیگردد که تاج موفق میشود در یک دیدار پر افت و خیز با یک گل دارایی را شکست دهد آن روز یکی از بهترین نمایشهای حسن آقا حبیبی در طول دوران بازیگریش محسوب میشود .

 

 

 

                                                پاس ( خانه آخر )  

 

   اوایل سال 1342 (اردیبهشت ماه ) حسن آقا حبیبی که حالا مدرک قبولی دوره متوسطه ( دیپلم طبیعی ) را در جیب خود داشت با شرکت در آزمون دانشکده افسری و قبولی در آزمون ورودی , بمدت چهار سال دانشجوی دانشکده پلیس میشود اتفاقی که بطور کامل زندگی ورزشی او را نیز تحت شعاع خود قرارمیدهد چرا که سال بعد با تشکیل تیمی تحت نام پاس همه ستارگانی که در خدمت این ارگان بودند برای عضویت در تیم تازه تاسیس شهربانی انتخاب میشوند بدین شکل انتقال حسن حبیبی از تاج به پاس در سال 1343 که به افت خط دفاع تاج نیز منجر میگردد شکل میگیرد تا از پس او را در قالب تیم پاس در میدان مشاهده نماییم

  رهبری تیم را استاد اسداللهی بر عهده دارد و او نیز حسن حبیبی را در مرکز خط دفاعی پاس مینشاند کاری بس ارزنده که منجر به کسب افتخارات بیشتر برای حسن حبیبی و در آینده , تیم ملی ایران نیز میشود  . گویی که او تازه جای اصلی خود را پس از این همه سال پیدا کرده است .

   حسن حبیبی که ذاتا یک رهبر در میان میدان بود با اختیارات بیشتری که استاد اسداللهی به او میدهد آرام آرام در کنار کاپیتان محمد رنجبر و حشمت مهاجرانی تشکیل یک خط دفاعی مستحکم را میدهند آنچنانکه دیگر تیم پاس تبدیل به یکی از قطبهای فوتبال تهران و قهرمانی جام باشگاهها میگردد .

 

 

  اولین قهرمانی با پاس ( جام باشگاهها 1345 )

زیاد طولی نمیکشد تا بچه های پاس اولین عنوان خود را کسب کنند سال 1345 مسابقات جام باشگاههای تهران با حرارت بسیار پیگیری میشد مدعیان عبارت بودند از تاج - شاهین - دارایی و پاس که در روزهای پایانی از جمع مدعیان تنها پاس و دارایی در کورس رقابت باقی می مانند

  پاسیها با شایستگی با پیروزی یک بر صفر بر شاهین در دیداری پر حاشیه  به آخرین هفته و حساسترین روز مسابقات پای میگذارند حریف آنان - تاج - تیمی قدرتمند بود شرایط جدول بگونه ای بود که اگر تاج فاتح میشد یا مساوی میکرد دارایی قهرمان و خود نیز دوم میشد پاس هم در رتبه چهارم قرار میگرفت اما اگر پاس پیروز میشد خود قهرمان تهران لقب میگرفت .

   جمعه 23 اردیبهشت 1345 هفته پایانی  مسابقات دقایق واپسین یک گل ارزشمند از هوشنگ بایگان مهاجم پاس همه چیز را برای حسن حبیبی و یارانش تمام میکنند تا پاس نیز از این پس در جمع قهرمانان جام باشگاهها ( تهران ) قرار گیرد این اولین عنوان ارزنده حسن آقا حبیبی با پاس در فوتبال باشگاهی بود راهی که حالا حالا ادامه خواهد داشت .

                                                                                                                   ادامه دارد ................    

 

  آخرین دیدار ملی 

آخرین حضور کاپیتان حسن حبیبی درتیم ملی ایران به چهارمین دوره جام منطقه ای برمیگردد که بازهم با قهرمانی توام میشود شهریور 1349 تهران میزبان دو تیم ترکیه و پاکستان است اهمیت این مسابقات از آن سو بود که در صورت پیروزی ترکها انها شیلد قهرمانی مسابقات را برای همیشه نزد خود نگاه میداشتند چرا که بر اساس توافقی که میان هر سه کشور بعمل آمده بود در صورت کسب قهرمانی سوم این نماد زیبا برای همیشه در فدراسیون کشور مربوطه باقی میماند ترکها نا آنروز دوبار پیروز مسابقات شده بودند و ایران تنها یکبار موفق به کسب قهرمانی شده بود .

اما بچه های ایران در دیدار اول با رهبری کاپیتان حبیبی آتش بازی راه می اندازند تا پاکستان را با نتیجه جالب 7 بر یک گلباران کنند از سوی دیگر ترگها سه روز بعد تنها با نتیجه 3 بر یک بر پاکستان غلبه میکنند حا در صورت تساوی در دیدار مستقیم ایران قهرمان مسابقات است

اما دیدار فینال در امجدیه ابتدا با گل ترکها بسیار تلخ پیش میرود اما گلزنی یاران ایران در دقیقه 70 سند قهرمانی ایران را امضاء کرد در این دیدار حسن حبیبی علاوه بر رهبری بی نقصش رقابتی تنگاتنگ با محمد جوهر مهاجم گلزن ترک داشت و در دقایق پایانی نیز با مهاجم تازه وارد فاتح اردغان داشت که از سوی مربی تیم ترکیه به میدان آمده بود تا تیم ترکیه یکربع اخر را با چهار مهاجم ثابت حمله کند اما در نهایت جام در دستان شایسته حسن اقا حبیبی بود .

حسن حبیبی

   با قهرمانی ایران در مسابقات هم این شیلد زیبا تا سال 1352 در فدراسیون فوتبال ایران ماند و هم دوران پرشکوه حضور حسن آقا حبیبی در تیم ملی فوتبال به پایان رسید او در حالی از تیم کناره گرفت که بسیارانی تصمیمش را منطقی نمیدانستند و همچنین او را شایسته ترین فرد برای رهبری تیم ملی , در میادین بین المللی میدانستند . میدانستند .            

 

 

 

 

   دیدار یادبود حسن حبیبی

 یکشنبه 18 بهمن 1349 بپاس نزدیک به یک دهه حضور موفق حسن حبیبی در تیم ملی ایران برای اولین و آخرین بار در تاریخ فوتبال ایران یکی از بزرگان فوتبال جهان به تهران دعوت میشود تا این دیدار شکوهی دو چندان یابد .

  سر استانلی ماتیوس نابغه فوتبال بریتانیا و اولین برنده توپ طلای اروپا ( 1956 ) در حالی به ایران می آید که خود پنج سال قبل در دیداری بس باشکوه با حضور بزرگان جهان فوتبال , کفشها را آویخته بود اما حضور او در ایران نه تنها به اعتبار این دیدار می افزود بلکه در بعد رسانه ای نیز برای فوتبال ایران حائز اهمیت بود .

حسن حبیبی و استانلی ماتیوس

  سفر او به ایران موجب شد این دیدار دوستانه در سراسر رسانه های جهان بازتاب داشته باشد چرا که این اولین بار بود برای یک بازیکن آسیایی چنین مراسمی در سطح قاره برگزار میشد روز با شکوه که متاسفانه امروزه جز چند عدد تصویر چیزی از آن برای فوتبال ایران باقی نمانده .....

   حسن آقا حبیبی در کنار ملیپوشان سالهای قبل که عموما همبازی های او در بازیهای اسیایی 1966 و جام ملتهای 1968 بودند بمیدان رفت و در سوی مقابل ترکیبی از جوانان فوتبال تهران با کاپیتانی استانلی ماتیوس قرار داشتند دیداریکه یاد آور خاطراتی شیرین برای سکونشینان امجدیه و هواداران فوتبال بود در باب حال و هوای آنروز نشریه دنیای ورزش چنین مینویسد :

  ....... چهره اش با اشک همراه بود اشکی از سر مهر و غم ! در یک دیدار دلپذیر که دوستان دیرین گردهم آمده بودند حسن حبیبی کاپیتان خوب تیم ملی فوتبال ایران در آغاز یک غروب سرد روی شانه چهره های ملیپوش سالهای دور و نزدیک دستهایش را بنشانه سپاس بسوی خلق مشتاق فوتبال بلند کرد و برایشان بوسه فرستاد و آرام و افسرده میدان را ترک کرد .

  درون چشمانش در پس پرده لغزنده اشکهایی که بر گونه اش بوسه میزد خاطرات روزه ای پر فروغ گذشته نقش داشت او حالت مردی را داشت که با عزیزی وداع میکند آرام و استوار بمیدان آمد و و آرام و اندوهبار میدان را ترک گفت ولی برای همه این سوال باقی ماند که آیا براستی حسن حبیبی باید خداحافظی میکرد آیا براستی زمان وداع او با تیم ملی رسیده بود ؟ او در اوج قدرت و توانایی است و این را نمیتوان نادیده گرفت .

  انجام بازی خداحافظی برای حسن حبیبی آنهم در شرایطی که مردی صاحب نام از فوتبال انگلیس در این دیدار شرکت داشت تدارک خوب سازمان تربیت بدنی و بزرگداشت این روز همه جالب توجه و با ارزش بود ما لازم میدانیم از دستگاه ورزش سپاسگزار باشیم ......

  چهار صد دستگاه و بچه هایش را خوب بخاطر می آورم حبیبی - کاشانی - شرفی - اسماعیلی - قراب و ..... جلوی دیدگانم نقش میگیرد و این زمان را به یاد می آورم که شهر داری برای زینت شهر , زمین خوب چهارصد دستگاه را , از بچه ها گرفته و در آن گل و درخت کاشته و دیگر کسی نیست به داد بچه ها برسد راستی نسل فردای چهار صد دستگاه دیگر مردانی چون حبیبی خواهد داشت ؟ .....

                                                                                                                                                 24 بهمن 1349 - دنیای ورزش شماره 24

 

حسن حبیبی دیدار یادبود ( بهمن 1349 )

   تابلوی بزرگان !

 دیدار یادبود حسن حبیبی بسیار با شکوه برگزار شد بجز سر استانلی ماتیوس نابغه فوتبال جزیره , بزرگان ایران نیز همگی به احترام کاپیتان بمیدان آمدند

 ایستاده از راست : همایون بهزادی - فرامرز ظلی - جلال طالبی - مصطفی عرب - عزیز اصلی و حسن حبیبی (کاپیتان)

 نشسته از راست : اکبر افتخاری - فریبرز اسماعیلی - اصغر شرفی - پرویز  - ابراهیم آشتیانی و جعفر کاشانی

 

خداحافظی حسن حبیبی از فوتبال ملی

  * چهره تیمی که در دیدار یادبود روبروی یاران حسن حبیبی قرار گرفتند چهره های جوان اما آینده دار در کنار اولین مرد سال فوتبال اروپا - سر استانلی ماتیوس  ( بهمن 1349 )

 

 

                                                              ادامه دارد  .......                                         ( Loading )

 

 

 

   افتخاری دیگر برای عالیجناب :

  شاگرد اول کورس آموزشی دتمار کرامر

 

 مهر ماه سال 1352 سومین دوره آموزشی مربیان آسیایی زیر نظر دتمار کرامر در ورزشگاه داوودیه ( تهران ) به مدت سه ماه برگزار میشود 59 مربی از سراسرآسیا که 20 تا سهم ایران و بقیه به سایر کشورها تعلق داشت برگذار میشود و حسن حبیبی نیز یکی از شرکت کنندگان آن دوره است .

 این کلاسها تا اواسط دیماه ادامه می یابد و در نهایت با پایان دوره و برگزاری امتحانات تئوری و عملی حسن حبیبی حائز بالاترین رتبه در میان 59 شرکت میشود و بالاتر انکه او دیپلم افتخارش را در یک مراسم ویژه از دستان ریاست وقت فدراسیون جهانی فوتبال سر استانلی راس دریافت میدارد .

حسن حبیبی

 

 

 

                                                                                   حسن حبیبی و جام تخت جمشید 

 

 حسن آقا حبیبی بدون تردید بهترین مربی در طول مسابقات جام تخت جمشید او تنها فردیست که در هر 6 دوره مسابقات بر روی نیمکت رهبری تیمش نشست و با کسب دو عنوان قهرمانی و دو عنوان سومی و یک عنوان چهارمی آقای مربیان جام محسوب میگردد همچنین او تنها فردی است که تیمش توانست از عنوان قهرمانی خود دفاع کند بیلان عملکرد حسن آقا در جام  کسب 73 پیروزی از 147 دیدار و تنها 24 شکست ( با احتساب جام نیمه تمام مانده ششم ) می باشد .

حسن حبیبی

* حسن حبیبی بهمراه جام تخت جمشید ( پنجمین دوره ) - تصویری ناب و خاطره انگیزاز او بهمراه شاگردانش لحظاتی پس از کسب نتیجه تساوی برابر پرسپولیس آنها پس از دریافت جام جشن قهرمانی را یر روی چمن ورزشگاه آزادی برپا نمودند ( این آخرین باریست که این جام به یک تیم تعلق میگرد چرا که پس از آن  پرونده جام برای همیشه بسته شد )

 

 اگررهبری حسن حبیبی را در 6 دوره مسابقات بررسی کنیم او ابتدا در جامهای اول و دوم تیمی در حد رتبه سوم جدول را روانه میدان میکند وجود پدیده ای بنام هما آنها را حتی به رتبه چهارم نیز میکشاند هر چند هرگز آنها با صدر جدول اختلاف فاحشی نداشتند و ممکن بود با تغییر نتیجه دو دیدار این توازن برهم خورد اما جام سوم روزهای سختی برای حسن حبیبی و تیمش است 10 دیدار بدون پیروزی و نداشتن یک گلزن تراز اول آنها حتی تا رده های ششم و هفتم جدول نیز کشانید اما در نهایت با کمی خوش شانسی آنها به رتبه سوم بازگشتند چرا که نزول فاحش تاج تنها موجب کسب رتبه سوم پاس در این جام شد

 

اما جام پنجم بواقع اوج هنر حسن اقا محسوب میشود او تیمی را که همه لایق رتبه های میانی جدول میدانستند با اتکا به جوانان به بهترین تیم ایران تبدیل نمود اتمام حجت او با مسئولان پاس و در دست گرفتن همه اختیارها در تیم موجب شد تیمی که به گفته خود او امده بود دهم شود در نهایت تاج قهرمانی مسابقات را بر سر گذارد ( مصاحبه حسن اقا حبیبی با نشریه دنیای ورزش در پایان جام چهارم در صفحه مسابقات پاس در سال 1355 ) 

 

جام ششم هر چند همانند سال پیش بر وفق مراد حسن حبیبی و یارانش نبود اما ضعف در بزرگان سرخابی این فرصت را به او و تیمش داد تا با کسب مجدد قهرمانی تنها تیمی باشد که دوبار متوالی جام بدست میشود  بروز پدیده بنام حسین فرکی و محمود حقیقیان  در کنار با تجربه هایی همچون محمد صادقی - کاپیتان همایون شاهرخی و رضا قفلساز و .... او را در راه رسیدن به این عنوان یاری نمودند 

 

در جام ششم تیم حسن اقا حبیبی بسیار جوان شد و در ابتدا با افت کمی و کیفی مواجه گردید اما در نهایت با کسب نتایج بهتر تارتبه چهارم خود را بالا کشیدند اما ئبه جرات میتان گفت در صورت ادامه یافتن مسابقات بعید بود آنها بتوانند باز هم از عنوان خود دفاع کنند هر چند در فوتبال هیچ چیز از قبل قابل پیش بینی نیست 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                  گالری تصاویر حسن آقا حبیبی

 

حسن حبیبی

 

 

 

حسن حبیبی

 

 

حسن حبیبی

 

 

 

حسن حبیبی

 

 

 

حسن حبیبی

 

 

 

حسن حبیبی

 

 

 

حسن حبیبی

 

 

 

حسن حبیبیحسن حبیبی

 

 

 

حسن حبیبی

 

 

 

حسن حبیبی

 یکی از زیباترین تصاویر موجود از جمع بزرگان - دیداری که بمناسبت بزرگداشت فرهنگ بادکوبه دروازه بان سابق تیمهای تاج - افسر پاس برگزار شد تا برای همه ما خاطره شیرین بر جای ماند آن روز را هر چند سن و سالی نداشتم اما خوب یادمه دو تیم سبز و سپید رو در روی هم قرار گرفتند حسن آقا هنوز بهترین بود و محراب عزیز که با آن چهره دوستداشتنی اش در کنار حسن آقا ایستاده با فیزیکی نچندان مناسب , اما همچنان شوت های سنگینی راهی چهار چوب میکرد  و ...                   یاد و خاطره همه عزیزان گرامی