A+ R A-

تبلیغات

رجیران

صفر ایرانپاک ( Safar Iranpak )

صفر ایرانپاک

 

      صفر ایرانپاک    (Safar Iranpak)

======================== 

 زنده یاد صفر ایرانپاک ,  مهاجم توانای فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس با ویژگی های فنی و اخلاقی .... او با ثبت ۷ گل , صاحب بهترین رکورد در دربی سرخابی های تهران می باشد . صمیمیت و خونگرمی ازدیگر  ویژگی های بارز صفر ایرانپاک بود .   

 

 

 

 * بیوگرافی

نام                           علی ( صفر ) ایرانپاک

تولد                          ۲ دیماه ۱۳۲۶  مسجد سلیمان   

رشته                        فوتبال 

پست                       مهاجم  

باشگاه                      فاخری - شاهین اهواز - پرسپولیس 

آغاز فوتبال               زمستان ۱۳۴۲

پایان فوتبال               تابستان ۱۳۵۹

سابقه ملی                  ۵۲ - ۱۳۵۰ ( سه سال )

تحصیلات                 کارشناس  مدرسه عالی ادبیات

شغل                        کارمند  مخابرات ( پیام )

وفات                       ۱۱ بهمن ۱۳۸۷ استکهلم سوئد

 

 

===========

* افتخارات 

قهرمان  رده نوجوانان اهواز                                 فاخری                             ۱۳۴۳

قهرمان آموزشگاههای خوزستان ( سیکل اول )         منتخب آموزشگاهی اهواز      ۱۳۴۵ فروردین

قهرمان تورنمنت بین المللی  کوروش کبیر               تیم ملی                              ۱۳۵۰ تیر 

نائب قهرمان باشگاههای تهران                             پرسپولیس                          ۱۳۵۰ تیر 

آقای گل باشگاههای تهران                                   پرسپولیس                          1350 تیر                         

قهرمان باشگاههای ایران ( جام منطقه ای )             پرسپولیس                           1350 اسفند

آقای گل باشگاههای ایران                                   پرسپولیس                           1350 اسفند

قهرمان جام ملتهای آسیا 1972                             تیم ملی                              1351 اردیبهشت  

صعود به المپیک مونیخ 1972                             تیم ملی                              1351 خزداد

حضور در تورنمنت جام جهانی کوچک                  تیم ملی                              1351 خرداد - تیر

حضور در المپیک مونیخ ۱۹۷۲                           تیم ملی                              1351 شهریور

نائب قهرمان تورنمنت چهارجانبه جام اتحاد             پرسپولیس                          1352 خزداد

قهرمان باشگاههای ایران ( جام تخت جمشید )          پرسپولیس                          1352 دیماه

نائب قهرمان باشگاههای ایران ( جام تخت جمشید )  پرسپولیس                           1353 آذر

قهرمان باشگاههای ایران ( جام تخت جمشید )        پرسپولیس                            1354 آذر

نائب قهرمان باشگاههای ایران ( جام تخت جمشید )  پرسپولیس                           1355 آذر

رکوردار جدید گلزنی در دربی تهران با هفت گل     پرسپولیس                           1356 آذر

نائب قهرمان باشگاههای ایران ( جام تخت جمشید )  پرسپولیس                           1356 بهمن

قهرمان جام اسپندی                                          پرسپولیس                           1358 مرداد

        

 

 

 

=======

* شرح ... 

 تولد در  مسجد سلیمان و انتقال خانواده  به اهواز , مهمترین شاخصه های  دوره نوجوانی صفر ایرانپاک بود  ...........   فوتبالش را ابتدا از  محلات اهواز آغاز کرد و  سپس  به یکی از تیمهای زیر شاخه باشگاه شاهین ( فاخری ) پیوست   و پس از آن عضو تیم  رده  جوانان  شاهین اهواز ( شهباز ) شد  از همدوره های او در آن  روزها , میتوان  به زنده یاد ایرج سلیمانی - فریدون ممبینی - مجید حلوایی - محمد صادقی  ....  اشاره نمود .

 

صفر ایرانپاک

  * زنده یاد صفر ایرانپاک ( شاهین اهواز -  ۱۳۴۴ )  او بارها  به تیم منتخب ( کلونی )  اهواز و سپس خوزستان  دعوت شد .  حضور و درخشش در مسابقات استانی , او را تا حد یک ستاره شهرستانی بالا آورد -  ولی  برای او همه چیز , از خرداد ۱۳۴۷ آغاز شد  . 

 

 

 

 

===============

*  ایرانپاک و گلزنی به پرسپولیس ........... !!

 

  جمعه سوم خرداد ۱۳۴۷ ( دو هفته پس از  قهرمانی جام ملتهای اسیا )  , تیم فوتبال نوظهور پرسپولیس   ,  یک مسابقه دوستانه برابر تیمی از جوانان  اهواز برگزار نمود ....   .  برای انجام  این مسابقه تبلیغات  از قبیل پلاکارد و  آگهی نیز انجام شد بویژه  اعلام شد که ان  روز  اکبر افتخاری  نیز در ترکیب سرخپوشان خواهد بود  اما   ,  نه تنها اکبر افتخاری   بلکه  حسین کلانی و همایون بهزادی نیز در جمع بازیکنان \رس\ولیسحضور نداشتند .

  در تیم منتخب اهواز , پنج چهره  حضور داشتتند که در مدت کمتر از دو سال , هر کدام صاحب نام و نشانی شدند آنها عبارت بودند از : حمید سه برادران - اسماعیل کشتکار- غلامحسین مظلومی - ایرج سلیمانی و صفر ایرانپاک  .  از میان انها اما انکه همانند مروارید درخشید , صفر ایرانپاک بود . 

 دقیقه ۱۸ گل نخست \رس\ولیس  توسط کاظم رحیمی ,  با یک ضربه ای نرم و قوس دار بدست امد     دقیقه ۴۳ اما نتیجه برابر شد , زنده یاد حسن علم   با یک شوت تماشایی , توپ را به دیرک عمودی دروازه پرسپولیس  کوبید که   توپ  پس از اصابت  ,  بدرون گل پیچید و  نتیجه , یک بر یک مساوی شد .......... 

 با گذشت ۵ دقیقه از نیمه دوم  ,صفر ایرانپاک با یک استارت سریع  از ابراهیم آشتیانی عبور کرد و توپ را به قصد گل روانه دروازه پرسپولیس نمود اما رضا وطنخواه  , توپ را از روی خط  باز گرداند  .... آنگاه در یک ضد حمله دیگر این فرصت نصیب ایرانپاک شد تا با یک  انتقال سریع , خود را به توپ رسانده و  با یک توک پا , مسیر آن را تغییر دهد و  اهواز را صاحب دومین گل سازد .  

 ۶ دقیقه پس از گل دوم ,  بهت و حیرت میان سکوها به اوج رسید  ...........   ابتدا اسماعیل کشتکار با حرکتی سریع , توپ را , به عمق دفاع پرسپولیس برای صفر ایرانپاک فرستاد و او با حرکتی زاویه دار   ازمیان  وطنخواه و آشتیانی گریخت و پشت انها , صاحب توپ شد  و  آنگاه در مصافی تک به تک , توپ را  به تور دروازه چسباند .........  کیهان ورزشی پس از ان , در مورد او چنین نوشت  :

 

  ایرانپاک بازیکنی است که در گلزنی شهرت بسزایی دارد و در مقابل دروازه حریف , چشمانش بازتر از دیگران است ....

                                                                                                                          چهارم خرداد ۱۳۴۷ - کیهان ورزشی شماره ۶۹۰

 

در پایان اما پرسپولیس یکی از گلها را جبران نمود تا نتیجه ای پایانی این مسابقه ی دوستانه  , ۳ بر ۲ بسود منتخب اهواز گردد . مسابقه ی که زمینه ساز  بحث و گفتگو در مورد انتقال ایرانپاک , از اهواز  به تهران شد .

 

 

 

 

 

-------------------------------

* پرسپولیس .......................... 

 با وجود آنکه توانایی او  در گلزنی و چهار چوب شناسی  از همان مسابقه دوستانه سوم خرداد سال ۴۷  , مورد تایید همگان قرار گرفت , اما حضور وی در فوتبال تهران , برای  یک سال و نه ماه  , بتاخیر افتاد ...........  کوچ ستارگان شاهینی پرسپولیس به پیکان , آن قول و قرارها را از میان برد و سرانجام   بازگشت ستاره های شاهینی  به پرسپولیس بود که , بار دگر زمینه این انتقال را فراهم ساخت

 

 

صفر ایرانپاک

 

 

 

 

 ---------------------------------------------

   * ابتدا  استقبال سرد.........

 

    در  ابتدا شرایط برای ایرانپاک بسیار دشوار بود و از او چندان  استقبال نشد . فضای سرد پرسپولیس برای یک شهرستانی تازه وارد و رقابت با مهاجمان بزرگ و محبوبی که مورد حمایت فراوان تماشاگران و مطبوعات نیز هستند ,  بسیار نامید کننده بود . نشستن  روی نیمکت ذخیره ها  و یا حتی ناگوار تر , خارج ماندن نامش از لیست هجده نفره ...........  او یک بار در تابستان ۱۳۵۱ و در هنگامه ی اختلافی که با مالک پرسپولیس پیدا کرده بود در نشریه دنیای ورزش ,  به این نکته اشاره میکند ...

 

  اما شانس و اقبال با ایرانپاک یار بود تا بسیار زود , جایش را در میان ستارکان  پرسپولیس بیابد .............   محرومیت یکساله حسین کلانی ,  این فرصت را برای او پدید اورد  تا  با حضور در نقش یک گوش چپ  و ثبت ۱۵ گل در ۱۴ مسابقه , صاحب عنوان ارزشمند آقای گل باشگاههای تهران شود .   بگونه ای که خود نیز اظهار میداشت , چنین موفقیتی را در بدو ورود , برای خویش تصور نمیکرده است ... 

 آنگاه با آغاز رقابتهای باشگاههای ایران ( جام منطقه ای ۱۳۵۰ ) و بازگشت حسین کلانی , خط حمله پرسپولیس صاحب یک ترکیب آرمانی شد ... کاپیتان همایون بهزادی در پیشانی خط حمله   و در دو گوش حسین کلانی و صفر ایرانپاک .....   دو مهاجم گلزن پرسپولیس , هر کدام دوازده بار دروازه رقبا را گشودند تا چشن آقای گلی را با کسب نخستین قهرمانی ایران برای پرسپولیس پیوند زده باشند .

  سیر صعودی ایرانپاک و کسب دو عنوان آقای گلی ( تهران و ایران ) در کمتر از پانزده ماه  از سوی یک جوان کم نام و نشان شهرستانی  تا سالها  در فوتبال ما یک شاخص بشمار می امد و شاید اگر در آن روزگار مدیران پرسپولیس  تصمیم به حرفه ای شدن نمیگرفتند سریال موفقیتهای گلزن سرخپوش در کسب عنوان اقای گلی ,  قطع نمیشد .

 

   گلزنیهای مداوم ایرانپاک سبب شادی مربیان وقت تیم ملی  شد و آنان که از جهت افزایش سن مهاجمان  تیم ملی دچار نکرانی بودند  او را غنیمتی دیدند و با دعوت او به تیم ملی و گماردنش در کنار بزرگانی چون بهزادی شرفی افتخاری .... شروع به جوانگرایی در  خط حمله تیم ملی نمودند متعاقبا دعوت از او توسط استاد پرویز دهداری برای حضوردر تورنمنت جام کوروش کبیر سبب ساز قهرمانی ایران  شد . درخشش او در مسابقات کوروش کبیر با ثبت تنها گل فینال , تکمیل گردید 

   دوران طلایی حضور ایرانپاک در تیم ملی , با کسب قهرمانی جام ملتهای آسیا  ۱۹۷۲ , صعود به المپیک مونیخ و حضور در تورنمنت  جام جهانی کوچک  تداوم یافت . هنر گلزنی ایرانپاک در سه گانه ایران و کره شمالی صعود ایران را به المپیک مونیخ میسر کرد این گل  که بنوعی مهمترین گل ملی صفر ایرانپاک است در مسابقه سوم در راولپندی  ثبت شد . 

   سال پس از ان , تیم  ملی در تدارک  مسابقات انتخابی جام جهانی ۱۹۷۴ مونیخ بود که یک مصدومیت نسبتا ساده گریبان گیرش شد تا او و تیم ملی در یکی از حساسترین روزها , از یکدیگر دور بمانند .مصدومیتی که تا روزهای پایانی فوتبالش  با آن  , دست بگریبان باقی ماند و سرانجام نیز در تابستان ۱۳۵۹ و طی یک مسابقه ی دوستانه مابین ستارکان سرخابی , کفشهایش را آویخت و به حرفه  مربیگری  روی آورد . او که کارمند اداره ی مخابرات بود , هدایت تیم فوتبال باشگاه پیام را در دسته اول باشگاه های تهران پذیرفت و در نیمه نخست دهه ۶۰ شمسی , برای چندین فصل متوالی هدایت پیام را در دست داشت . این اخرین حضور او در عرصه فوتبال ایران بود و سرانجام برای همیشه از دنیای بی رجم فوتبال ایران خارج شد و به کشور سوئد , مهاجرت کرد .                                        

                                                                                                                                            وبسایت  جام تخت جمشید - بهمن ۱۳۹۲ 

 

 

 

 

( مصاحبه با صفر ایرانپاک  ۱۳۵۴ )

بچه خوزستان وقتی حرف میزند , روی حرفش می ایستد .....

پیش از رفتنش به آلمان بود که زنگی به او زدم .

غافلگیرش کردم خودش میگفت در حال مطالعه قبل از خواب بود که یکهو زنگ تلفن او را از جا پرانده بود و هنوز هم نفس نفس میزد وقتی صدایم را شنید باورش نمیشد این وقت شب من باشم آخر با تلفن کمتر با او تماس گرفته بودم بی مقدمه کفت

عجب که یادی از ما کردی و من پرسیدم :

حال گلزن قدیمی چطوره ؟ گفت : چرا قدیمی . مگه دیگه ازما بر نمی آید گل بزنیم گفتم :

توی یک سال اخیر کمتر از قبل گل زدی مثل اینکه بی میل بودی و یا خیلی چیزهای دیگر که من از آن بیخبرم آخه ما و تماشاگر تعجب میکنیم که بهترین گلزن اهواز چطور شد که گویی یکدفعه طلسم شده گفت :

این قصه سر دراز دارد شاید باورتان نشود اینروزها مرتب بد میارم توی سفر استرالیا با تیم ملی بود که پایم ضرب دید و بلافاصله عده ای بمن تهمت بی تعصبی زدند لگدی که به انگشت پایم خورده بود سه بار در طول این مدت در مسابقات داخلی تکرار شد اما من زیاد بروی خود نمی آوردم همین باعث شد کسی مصدومیت پایم را جدی نگیرد و حتی پاداش بازیهای ملی را در زمان صعود به المپیک را نیز بمن ندهند

- صدمه دیدگیت چی بود ؟

زیر انگشتان پای راستم نزدیک کف پا یک شکستگ یا ایجاد شده بود و عصبی که از این ناحیه میگذرد بین دو استخوان خرد شده جا مانده بود و دردش مرتب مرا آزار میداد باورتان نمیشه گاهی انگشتانم را از درد تو کفشم تا میکردم و با همان وضع به بازی ادامه می دادم تمام فصل گذشته را این چنین گذراندم توی بازی با نفتیاتیک باکو نیز لگد دیگری روی مینیسک پای راستم فرود آمد که خوشبختانه باعث پارگی نشد اما به سختی ضرب دیدم

- گفتی که مرتب بد آوردی دیگر چی ؟

- همه انتظار دارند یک گلزن هر سال بهتر از سال قبل باشد و این غیر ممکن است چون هر مهاجمی , شگرد مخصوص خود را دارد و از هر مسابقه ای به بعد یا فصلی تازه همه مربیان میخواهد او را از پا بیندازند . بعقیده من , گلزن شم خودش را از دست نداده بلکه دیگران سخت گیر تر شده اند

 از یک ناراحتی روحی هم رنج میبردم شاید یک ورزشکار , نباید مثل من دل نازک باشد اما چیکار کنم من اینطوری هستم . دست خودم نیست در مسابقه با سپاهان بود که داور برای اولین بار مرا اخراج کرد او معتقد بود که به او ناسزا گفتم اما اشتباه میکرد گزارش او , مرا سه هفته محروم کرد و این برای من خیلی دردناک بود اولین بار بود که در یک جنجال , اینچنین گرفتار میشدم . این محرومیت و پس از اون بی مهری مربی تیم ملی که نام مرا خط زد . خیلی در روحیه من تاثیر گذار بود و دیگر خودم نبودم

صفر ایرانپاک و اخراجش

 

- حالا دیگر آنها را فراموش کرده ای ؟

- خیلی هایش را .

- قول میدی که در جام چهارم بازهم همان گلزن بزرگ باشی ؟

- دارم برای یک سفر کوتاه ده دوازده روزه به آلمان میرم برای تنوع خوبست وقتی که آمدم سعی میکنم تمرینات سختی را تحمل کنم مرتب به کوه میروم و آنقدر ریاضت میکشم تا در بهترین فرم بدنی به میدان بیایم تصمیم جدی کرفته ام قول میدم که همه باور کنند هنوز گلزن خوبی هستم این را خواهید دید بچه خوزستان وقتی که حرفی میزند سر حرفش می ایسته

- چرا پرسپولیس مقام بهترین خط حمله را از دست داد فکر نمیکنی دلیل خاصی داشته باشد ؟

- پرسپولیس همیشه پیرو یک فوتبال هجومی بوده اما چنین فوتبالی با اتکا به یک خط دفاعی محکم قابل اجراست اما تغییرات ناگهانی در خط دفاع مانند خداحافظی جعفر کاشانی و جدایی مسیح نیا و همچنین جدایی با تجربه هایی بمانند بهزادی و کلانی نیز باعث شد بچه ها کمی محتاطتر بازی کنند و مربی تیم شکل دفاعی را نیز بپذیرد و بناچار پروین برای کمک به خط دفاعی بیشتر به عقب متمایل میشد تا نفوذ و خط حمله تازه این تنها مشکل ما نبود . ما در خط حمله به ندرت سه یار ثابت داشتیم و دائما چهره خط حمله تغییر میکرد و مسائل دیگر .....

دیدم دیگر حرفی ندارم ناگهان مسیر صحبت را عوض کردم و گفتم :

- راستی کی زن میگیری ؟ از قدیمیها فقط تو مجرد هستی گفت :

به همین زودیها

- کی - حدودا تابستان

- با کی - فعلا جزو اسرار است . آخه هنوز همه حرفهایمان را نزده ایم

- امیدوارم . امیدوارم زودتر عروسی پا بگیره و با هم خوش باشید

                                                                                                                                            دنیای ورزش - ۱۳۵۴

 

 

 

 

=======

* جام تخت جمشید  

   صفر ایرانپاک با کسب ۲ عنوان قهرمانی و ۲ عنوان نائب قهرمانی جزو پر افتخارترین ها می باشد   او از میان 6 دوره  برگزار شده , فاتح جامهای اول و سوم تخت جمشید شدند و در دوره های دوم - چهارم و پنجم هم به نیابت قهرمانی بسنده کردند دوره ششم ( 1357 ) که مسابقات نیمه کاره رها شد نیز آنها با یک امتیاز فاصله پشت سر شهباز در جایگاه دوم رده بندی حاضر بودند که از درخششی همیشگی او و سرخپوشان در تمام ادوار جام تخت جمشید حکایت میکند

    اما داستان موفقیت های ایرانپاک در گلزنی کمی متفاوت است عملکرد او را میتوان به دو دوره سه ساله تقسیم کرد هر چند ایرانپاک پس از مصدومیتی که در سال 52 در دیدارهای مقدماتی جام جهانی نصیبش شد دیگر به شرایط قیل از مصدومیت بازنگشت اما همچنان یک مهاجم گلزن و محبوب بشمار میرفت

 

 

   جام اول تخت جمشید ۱۳۵۲

 جام اول برای ایرانپاک از هفته سوم برابر عقاب آغاز شد . او هفته اول و دوم را بسبب ضرب دیدگی از دست داده بود . هفته چهارم اما  یک روز فراموش نشدنی را برابر نماینده خوزستان تجربه کرد . او علاوه بر آنکه با ثبت ۴ گل , رکوردی جدید برای مسابقات باشگاه های ایران بر پا نمود , خود نیز در صدر جدول گلزنان ایستاد .  هفته پنجم در انزلی علیرغم برد پرسپولیس  , او در گلزنی موفق نبود .  از ان پس رقابتهای جام تخت جمشید  به بهانه مسابقات انتخابی جام جهانی برای ۳۵ روز تعطیل شد این وقفه که برای تشکیل اردو جهت دو دیدار رفت و برگشت مقابل استرالیا بود برای ایرانپاک چندان خوش یمن نبود چرا که در همین دوران  او با مصدومیت مواجه شد  یک درد مزمن در قسمت انگشتان پا که هرگز نیز بطرز صحیح درمان نشد .

 

 

  پس از انجام دو مسابقه رفت و برگشت مقابل استرالیا ,  هفته ی ششم جام تخت جمشید از سر گرفته شد . ولی ایرانپاک مصدوم یکی پس از دیگری مسابقات را از دست داد . او غایب بزرگ مسابقه ی هفته هفتم ( دربی دوازدهم ) بود . بدینسان او در روزی که سرخپوشان در آزادی رقیب سنتی را به بند کشیده بودند  در استادیوم نیز حضور نداشت تا همیشه از آن با دلگیری سخن بگوید . او همواره آرزو داشت که در آن روز عجیب , یکی از مردان سرخپوش میدان باشد .

  غیبت ایرانپاک  ۱۲ هفته تداوم یافت تا آنکه سرانجام در مسابقه برگشت تاج و پرسپولیس (  هفته هجدهم )  از دقیقه هشتادم , جایگزین کاپیتان بهزادی شد . هفته بعد , او  گلزنی را آغاز میکند . او برابر  بانک ملی  در بهترین زمان بیاری پرسپولیس آمد . او روند گلزنی هایش را با ثبت  دو گل در هفته بیستم مقابل صنعت نفت و یک گل بسیار تماشایی در  روز آخر  برابر برق حفظ کرد تا  تعداد گلهایش را به عدد ۸ برساند  اگر از ۱۰ دقیقه حضورش برابر تاج در مسابقه برگشت صرف نظر کنیم , یک رکورد قابل توجه معادل  ( ۸ گل در ۸ مسابقه )   بدست می آید . 

 

 

 

  * جام دوم تخت جمشید ۱۳۵۳

 جام دوم برای ایرانپاک خوب آغاز نشد ... او که همچنان  با مصدومیت خویش دست بگریبان بود به تناوب در ترکیب سرخپوشان حضور یافت و تنها موفق به ثبت ۴ گل شد . ایرانپاک گل اول را در هفته ششم برابر بانک ملی بثمر رساند یکبار هم در آپادانا استادیوم خانگی پرسپولیس برابر سپاهان گلزنی کرد اما شاید مهمترین گل فصل را در روز پایانی برابر تاج در دربی تهران بثمر رساند . گلی  که منجر به پیروزی ۲ بر ۱ سرخپوشان  شد 

 

 

  جام سوم تخت جمشید ( 1354 )

  در جام سوم ایرانپاک و یارانش باز هم قهرمان شدند این آخرین قهرمانی او در سطح ایران بود ایرانپاک در این فصل دو چهره مفاوت داشت او تا یکهفته مانده به پایان با 9 گل صدر نشین گلزنان بود اما رای داور دیدار پرسپولیس و سپاهان که منجر به اخراجش شد و بعد سه هفته محرومیت از سوی کمیته انضباطی تاثیر بدی در روحیه او کذارد تا در نیم فصل دوم تنها یکبار موفق به گلزنی شود او فصل را با 10 گل به پایان برد گلزنی او برابر صنعت نفت که قهرمانی نیم فصل اول را برای پرسپولیس به ارمغان آورد از مهمترین گلهای او در جام سوم بشمار میرود این گل حساس را از چند نما مشاهده میکنید

 

 

  جام چهارم تخت جمشید ( 1355 )

در این فصل نیز ایرانپاک سال موفقی را پشت سر نمی گذارد او تنها 4 بار موفق به گلزنی شده چرا که مصدومیت و شیوه دفاعی  اتخاذ شده توسط مربی خارجی ( کونوف )  خط حمله این تیم همیشه هجومی را به یکی از ضعیف ترین ها در طی سالهای حضور پرسپولیس در دهه 50 شمسی تبدیل کرده بود اما با این حال ایرانپاک در سه مسابقه حساس توانست با تک گل خویش پرسپولیس را پیروز از میدان خارج کند کلزنی های او برابر برق شیراز - آرارات و شهباز منجر به برد یک بر صفر سرخپوشالن شد مهمترین گل او نیز در این فصل در نیمه اول دیدار برابر شهباز بود که توانست دروازه ناصر حجازی دوست و رقیب همیشگی خود را بگشاید.

 

 

 

* جام پنجم تخت جمشید ۱۳۵۶

  در این سال پرسپولیسی ها از یک سردرگمی رنج میبردند ابتدا منصور امیر آصفی مربی پرسپولیس معرفی شد اما  ضعیفترین نتایج تاریخ حیات باشگاه تا ان روز , سبب شد تا محراب شاهرخی جانشین او گردد  با آمدن محراب , شرایط پرسپولیس و ایران\اک روز بروز بهتر شد او در پایان فصل  با ۵ گل و ۳ پاس گل به کار خود خاتمه داد . 

  در این فصل  بهترین روز برای صفر ایرانپاک   به مسابقه برگشت مقابل تاج  باز میگردد که با ثبت ۲ گل , برد پرسپولیس  را تثبیت کرد این  آخرین  گلهای ایرانپاک در داربی تهران بود  که به تفضیل شرح داده خواهد شد  همچنین او یک گل نیز در هفته بیست و ششم برابر شهباز به ثمر رساند تا بازهم  گلزنی به ناصر حجازی را ادامه داده باشد.

 

 

 جام ششم تخت جمشید ( 1357 ) نیمه تمام

 در این فصل ایرانپاک تنها یکبار موفق به گلزنی میشود چرا که بندرت در ترکیب سرخپوشان حاضر بود او از دوازده دیدار که پرسپولیس در این فصل برگزار کرد یک نیمه برابر رستاخیز در هفته دوم و یک نیمه برابر ابومسلم هفته ششم و 20 دقیقه در هفته نهم و یک دیدار کامل در هفته دهم و یک نیمه در آخرین بازی در هفته دوازدهم حاضر بود که مجموعا روی هم 3 بازی کامل نمیشود

  اما اوج کار او به هفته نهم برابر شهباز بر میگردد در حالیکه پرسپولیس در آزادی از تیم صدرنشین ( شهباز ) با یک گل عقب بود و گمان آن میرفت تا سرخپوشان بازهم از کورس قهرمانی عقب تر بمانند محراب شاهرخی با توجه به گلزنی هر ساله ایرانپاک برابر حجازی او را در دقیقه 71 دیدار علیرغم  نا آمادگی  به میدان میفرستد تا آخرین شانس خود را بیازماید صفر تنها با گذشت 5 دقیقه به همگان ثابت میکند شیوه گلزنی به حجازی را از هر کسی بهتر میداند این دیدار در نهایت یک بر یک مساوی به پایان میرسد .

 

 

  ایرانپاک در آحرین گل تخت جمشیدی پرسپولیس نیز نقشی اساسی دارد چرا که شوت سنگین او پس از برخورد به دیرک عمودی جلوی پای علی حیدری افتاد تا او آخرین گل تخت جمشیدی پرسپولیس را ثبت کند .

 

 

 

 

 

*  بیلان گلزنی ایرانپاک در ادوار جام تخت جمشید

 

جام اول تخت جمشید ( 1352 )                                    8 گل

جام دوم تخت جمشید ( 1353 )                                    4 گل

جام سوم تخت جمشید ( 1354 )                                 10 گل

جام چهارم تخت جمشید ( 1355 )                                4 کل

جام پنجم تخت جمشید ( 1356 )                                   5 گل

جام ششم تخت جمشید ( 1357 ) نیمه کاره                      1 گل

 

مجموع گلهای زده در جام  تخت جمشید                        32 گل

 

 

 

 

 *  نخستین کفش طلای فوتبال ایران  ۱۳۵۰

 پاییز سال ۱۳۵۱ , صفر ایرانپاک عزیز  به افتخاری بس بزرگ و ارزنده دست می یابد . او که چند ماه بهمراه حسین کلانی , در صدر بهترین گلزن مسابقات لیگ باشگاه های ایران در فصل ۱۳۵۰ قرار گرفته بود در یک روز با شکوه  , نخستین کفش طلای فوتبال ایران را از دست مقامات رسمی ورزش ایران دریافت میدارد . این جایزه که از سوی هفته نامه ورزشی دنیای ورزش تهیه گشته بود ,  بجهت ثبت ۱۲ گل در مسابقات لیگ باشگاه های ایران ( جام منطقه ای ) به او اهدا شد   .

صفر ایرانپاکصفر ایرانپاک

   در این تصویر خاطره انگیز حسین کلانی و صفر ایرانپاک بعنوان بهترین گلزنان مسابقات و علی پروین بعنوان فوتبالیست سال از سوی کارشناسان - مربیان و ورزشی نویسان  انتخاب شده اند بانی و سرمایه گذار جوائز , مدیران کارخانجات صنعتی آزمایش بودند که با ابتکار خود موجب ثبت چنین اثر ارزشمندی برای فوتبال ایران شدند ....

                                  

 

 

 

 

 

 

 ------------------------------------------------- 

* محبوبترین گلزن پرسپولیس , میانه دهه پنجاه

  در فوتبال ایران گاهی محبوبیت یک بازیکن چنان افزایش می بابد که حضور او نخستین مطالبه هواداران  باشگاه میگردد و کسب موفقیت , تنها در صورت حضور و یا اگر مهاجم باشد در صورت گلزنی او , به دل هواداران باشگاه مربوطه مینشیند و ایرانپاک نیز , چنین بود .

  پس از خداحافظی بهزادی و جدایی حسین کلانی ( دو مهاجم محبوب و گلزن باشگاه پرسپولیس )  محبوبیت آنها به ایرانپاک منتقل شد هر چند حضور علی پروین بعنوان یکی از محبوبترینها در اواسط دهه 50 انکار ناپذیر است اما بدلیل آنکه ایرانپاک یک مهاجم بود و بطبع  پیام آور شادی , ارتباط عاطفی میان او و هوادارن پرسپولیس چنان تنگاتنگ شد که بدون او گویی پرسپولیس قادر به نتیجه گیری نمی باشد  و  هیجان  سکوها زمانی به اوج خود میرسید که  که گلزن بزرگ برایشان گلزنی میکرد  شاید در طول تاریخ فوتبال باشگاهی ایران , کمتر از 6 الی 7 بازیکن  شرایطی اینچنین داشته اند و ایرانپاک بدون تردید یکی از آنها بود .

 

 

   هواداران خوش ذوق پرسپولیس تصویر ایرانپاک را در حالیکه کفش طلای برترین گلزن را در دست دارد و همچنین علی پروین را بر روی پارچه ای بزرگ  باقلم و رنگ , نقاشی میکردند و با خود به امجدیه می آوردند تا بر روی داربستهای پشت سکوها نصب کنند و با این کار باعث افزایش روحیه ستارگان خود باشند.....

 

 

 نکته دیگر آنکه همایون بهزادی و حسین کلانی دو مهاجم محبوب پرسپولیس ابتدا در شاهین به شهرت رسیدند و بر این اساس محبوبیت خود را ابتدا وام دار باشگاه شاهین بودند اما ایرانپاک که پیش از آن تنها حضور در باشگاه شاهین ( شهباز ) اهواز را تجربه کرده بود , هرگز در شاهین تهران بازی نکرد و بدین ترتیب  نخستین ستاره پرسپولیس بود که , بدون حضور در شاهین محبوبیتی اینچنین کسب نموده و در قلب هواداران روبروی جایگاه ( پرسپولیس ها ) را جادو کند .که البته  در مبحث محبوبیت بازیکنان فوتبال , بیشتر به آن خواهیم پرداخت . .                                                                                                                                     

 

  

 

 

                         یک رکورد منحصر بفرد 39 ساله

           صفر ایرانپاک آقای گلزنان داربی تهران

 

                                                                                                                                                                     ( از 18 آذر 1356 تا اکنون )

 

   رکوردی جاودانه که اغلب مهاجمان بزرگ تاریخ فوتبال ایران  به نزدیکی ان نیز نرسیدند ......... هنگامی که در می یابیم  بسیاری از بزرگان سرخابی حتی یکبار نیز موفق به گلزنی در این رویداد بزرگ   نشده اند آنگاه بیشتر به عظمت آن پی میبریم  .بزرگانی همانند پرویز قلیچ خانی - اکبر افتخاری - جلال طالبی - اصغر ادیبی - علی منصوریان -علی دایی .......... !

 

  * آغاز حضور ایرانپاک در شهر آورد تهران به دربی  پنجم باز میگردد که با یک تجربه تلخ , برای او و پرسپولیس همراه بود ..... باخت ۳ بر ۲ برابر رقیب سنتی در یک دیدار دوستانه اتفاق افتاد و عجیب  که در ایران  , رویداد های دوستانه نیز  محاسبه میشود

  * سه ماه بعد داربی ششم برگزار شد و او به تشخیص  مربی وقت پرسپولیس استاد حسین فکری به میدان نرفت ( همان دیداری که با نتیجه یک بر یک در جریان بود   به جنجال کشیده شد و ناتمام ماند ... )

 

  گل اول

 * اما داربی هفتم نقطه اغاز گلزنی های صفر ایرانپاک بود . ۲۸ خرداد ۱۳۵۰ سرخابیها در چهار چوب جام باشگاههای تهران رو در روی یکدیگر قرار گرفتند و در شرایطی که تاج تا واپسین لحظه  با گل زنده یاد غلامحسین مظلومی  پیش بود و  پیروزی را قطعی میدید . ایرانپاک گره گشای سرخپوشان شد . ابتدا شوت پروین از زاویه بسته با عکس العمل  ناصر حجازی مواجه شد اما دفع توپ او ناقص بود و این شانس  به ایرانپاک داده شد تا  با نوک پا , ان را به درون دروازه  بفرستد ......  در این لحظه , ساعت  دقیقه نود را گواهی میداد .

 

  گل دوم

 * هشت ماه بعد و داربی هشتم  ۱۵ بهمن ۱۳۵۰ از سری مسابقات جام باشگاههای ایران ( جام منطقه ای )  یکی از خاطرات شیرین دوران بازیگری ایرانپاک بود برد جالب  4 بر یک  مقابل حریف آبیپوش , اوج آرزوهای سرخپوشان و هوادارانشان بود . ایرانپاک در این روز , گل دوم پرسپولیس را در دقیقه ۵۶ وارد دروازه تاج و ناصر حجازی کرد . شوت سر ضرب او از روی خط  ۱۸ قدم و  محاسبه اشتباه  حجازی  موجب رویش این گل شد .

صفر ایرانپاک

 

  گل سوم

 * با گذشت دوماه , ایرانپاک سومین گلزنی اش را در دربی تهران تجربه میکند .  سوم فروردین ۱۳۵۱ تاج و پرسپولیس  مسابقه برگشت  باشگاههای ایران ( جام منطقه ای ) را در شرایطی  برگزار نمودند که از پیش , قهرمانی سرخپوشان مسجل شده بود . این مسابقه که در پایان  با برد ۲ بر صفر سرخپوشان همراه شد , یک گل برای ایرانپاک بهمراه داشت . او در دقیقه ۵۰ نخستین گل  تیمش را در شرایطی اتفاقی  بثمر رساند  چرا که  بدنبال شوت او ,  توپ از دستان دروازه بان ناصر حجازی ,  لغزید و بدرون گل رفت . زمین لغزنده امجدیه نیز در ثبت این گل قدری موثر بود  برای سالها ناصر حجازی از این گل بعنوان بدترین گل یا  شاید مفت ترین گلی که دریافت نموده است  یاد میکرد )  در ان روز , سرخپوشان نخستین قهرمانی باشگاههای ایران را , جشن گرفتند .

 

گل چهارم

* ما بین گل سوم و چهارم ایرانپاک در دربی تهران , در حدود سه سال فاصله افتاد ..... در ابتدا تولد پرسپولیس حرفه ای نزدیک به یک سال ستاره های پرسپولیس و ایرانپاک را از حضور در رقابتهای داخلی دور کرد و سپس در آستانه داربی معروف دوازدهم یک آسیب دیدگی گریبان گیر ایرانپاک شد . او سرانجام پس از حدود سه سال وقفه , در آخرین مسابقه ی جام دوم تخت جمشید , روز ۲۷ آذر ۱۳۵۳ بار دیگر برابر تاج گلزنی کرد . ایرانپاک در  نیمه دوم حدود دقیقه ۵۰ و روی توپسازی حسین کلانی , دروازه تاج و طبق معمول ناصر حجازی را گشود  .

 

 

 

 

 

 

 

  گل پنجم

 * پنج ماه بعد ( دربی شانزدهم   ۵ اردیبهشت ۱۳۵۴ ) دور رفت  سومین دوره تخت جمشید -   علیرغم ارائه یک بازی هجومی , سرخپوشان یک شکست تلخ ۳ بر یک نصیب آنها شد ....  اما در این میان ,  صفر ایرانپاک گلزنی به تاج را فراموش نکرد و با یک شوت محکم  دروازه را گشود تا پنجمین گل او طی 5 سال ( 1354 - 1349 ) به تاج و دروازه بان نامدار آن  ناصر حجازی ثبت شود .

 

 

 

 گل ششم و هفتم

* ۱۸ آذز ۱۳۵۶ داربی بیست و یکم - از سری رقابتهای جام پنجم تخت جمشید - دور برگشت آنروز سرخپوشان با نتیجه 2 بر یک پیروز شدند ایرانپاک در یکی از بهترین روزهای واپسین دوران بازیگری , هر دو گل تیمش را  وارد دروازه تاج نمود تا از این پس سلطان جدید گلزنان دربی تهران باشد . تا قبل ازآن حسین کلانی  با ثبت ۶ گل ,  این عنوان ارزشمند  را در اختیار داشت . 

 

 

 شرح  گلهای ششم و هفتم : 

گل نخست :  دقیقه ۱۲ سانتر تند وتیز و زمینی دانایی فرد را وازگن صفریان با هوشیاری مهار نمود و  بلافاصله با یک شوت بلند , توپ را به مرکز زمین ارسال نمود .  توپ او پس از یک بار برخورد به زمین به زیر پای  ایرانپاک  افتاد که مسلمی و اسکندریان را پیش روی داشت اما از تعلل آنها سود برد و با روی پا , توپ را پشت سر اسکندریان انداخت  تا با یک دریبل دوطرفه  از او گذشته و سپس با یک بغل پای دقیق کار  خود را تکمیل کرد 

 نشریه دنیای ورزش در باب گلزنی او چنین نوشت : .....

      ... حسابهای جگیچ تقریبا درست بود اگر چه خوب از کار در نیامد . وقتی نظری را در میانه ای میدان داشت میتوانست همه نفوذ هایی را که معمولا پرسپولیسی ها از این نقطه آغاز میکردند در نطفه خفه کند اما هیچیک از سه مدافع ملیپوش تاج یعنی نظری - اسکندریان و مسلمی نتوانستند در مقابل نفوذ ایرانپاک و گل اول پرسپولیس بیگناهی خود را ثابت کنند ایرانپاک درست از نقطه ای دیوار دفاعی تاج را شکسته بود که بنظر بتونی تر از همه قسمتهای دیگر بود .

                                                                                                                                                 ۲۶ آذر ۱۳۵۶ - دنیای ورزش شماره ۳۷۴

 

 

 

    در  تصویر  صفر ایرانپاک عزیز ,  آخرین شادی پس از گل  دربی  را جشن میگیرد .   مایلی کهن نخستین فردی است که هفتمین گلش را به او تبریک میگوید محمود خوردبین (چپ )  و پس از او علی پروین نیز در شادی انها سهیم هستند .  شاید او خودش نیز  باور نداشت که رکوردی را بر پا میدارد  که بیش از ۳۹ سال , پایدار خواهد ماند  و چه بسا که سالهای متمادی دیگر  نیز .....

 

 

 

 

  گل دوم  

  دقیقه بیست و چهارم  با خطای مدافعان تاج روی آلن ویتل , پرسپولیس  صاحب یک ضربه خطا شد . این ضربه را اسماعیل حاج رحیمی پور , بلند روی دروازه فرستاد . مسلمی و ایرانپاک هر دو برای زدن توپ بلند شدند اما این توپ روی پیشانی صفر نشست و در حالی که ملک احمدی نیز از دروازه بیرون آمده بود , گل دوم پرسپولیس ثبت شد .

 

 

 

 

 

 

  رکورد منحصر بفرد برای صفر ایرانپاک

  سالی یک گل برای آقای دروازه بانان آسیا 

 

 

   اما صفر ایرانپاک صاحب عنوان منحصر بفرد دیگری می باشد که بنظر از عنوان برترین گلزن داربی تهران , چیزی کم ندارد و چه بسا مستحکمتر و پابر جا تر هم هست و آنهم گلزنی به بهترین دروازه بان تاریخ فوتبال آسیا ( ناصر حجازی ) است شاید روزی او عنوان " سلطان گل دربی " را از دست بدهد اما این عنوان را هرگز از او نمیتوان  پس گرفت .

  او در مجموع , طی ۸ سال , ۸ بار دروازه ی دروازه بان نامدار فوتبال ایران را گشود . چنین راندمانی در فوتبال ایران نظیر ندارد ( ۵ گل در تاج و ۳ گل در شهباز ) پس از او هادی نراقی مهاجم گلزن تاج با ۴ گل - حسین کلانی و همایون بهزادی و علیرضا عزیزی هر یک با ۳ گل ,  فاصله ای فراوان با او دارند .

  نکته قابل توجه آنکه ایرانپاک تنها زمانی به تاج میتوانست گل بزند که ناصر حجازی در دروازه قرار داشت و اگر او جایش را به منصور رشیدی میداد روند گلزنی او هم قطع میشد ایرانپاک هر چند در سالهای پایانی بازیگری کمتر در گلزنی توفیق داشت  اما , گلزدن به دروازه بان اول تیم ملی را هرگز فراموش نکرد در سال ۱۳۵۷ او تنها یک گل بثمر رساند که آنهم برابر شهباز و ناصر حجازی بود !

  .

 

 

   (  تصاویر خاطره انگیز از رویارویی این دو بزرگ فوتبال ایران در طی هشت سال )

 

 

 

 

 

 

  قصه من و حجازی

 

  با تمام رقابتی که میان حجازی و ایرانپاک در زمین مسابقه حاکم بود اما رابطه این دو هرگز از محدوده رفاقت خارج نشد ... یک نوع دوستی و احترام که خصیصه مردان آن روزگار بود ناصر حجازی همیشه از صفر با احترام یاد میکرد و متعاقبا ایرانپاک نیز او را بهترین دروازه بان ایران و دوست خود میدانست مطلب زیر بریده ای از نشریه دنیای ورزش تحت عنوان ( داستان من و حجازی )  که بیانگر عمق رابطه عاطفی میان این دو ستاره بزرگ فوتبال و دلیل ماندگاری نام آنهاست این جریان به لحظاتی پس از پیروزی پرسپولیس بر تاج و ثبت اولین قهرمانی ایران برای سرخپوشان اشاره دارد .

    ...... هفته پیش صفر ایرانپاک آمده بود بدیدن ما ولی چهره اش چون همیشه شاد نبود نشستیم و از هر دری سخن بمیان آمد . حلوایی و جباری نیز لطف کرده بودند تا یک چایی مهمان ما باشند وقت خداحافظی صفر گفت :

 - چند دقیقه میخواهم تنها صحبت کنم و بعد ناگهان اشک توی چشمش حلقه زد و بدشواری گفت :

 توی این شهر شما محبت کردن از غم دیگران غمگین شدن و کسی را دلداری دادن گناه است ؟

 هنوز نمیدانستم بدرستی چی میگوید خودش ادامه داد :

 - بازی آخر پرسپولیس و تاج حادثه رخ داد وقتی ما از شربت پیروزی مست بودیم و بچه ها رقص شادی را آغاز کرده بودند ناصر حجازی را دیدم که سخت گریه میکند قلبم فشرده شد بطرفش رفتم در آغوشش گرفتم و چهره نازنینش را بوسیدم . مثل باران اشک میریخت بکلی پیروزی بزرگ تیمم را فراموش کردم دلم آتش گرفته بود به بچه های خودمان نگاه کردم و به ناصر و بی اختیار فریاد کردم نه من این یکی را نمیخواهم . نمیخواهم شادی من با اشک دیگری همراه باشد ولی چه میشود یکی پیروز و یکی مغلوب است همین ها را به ناصر گفتم او هم سرش را تکان داد و مرا که گل زده بودم بوسید و گفت این طبیعیه نمیدونم چرا امروز اشک میریزم تاکنون گلهای زیادی دریافت کرده ام ولی امروز دلم گرفته

  اونوقت میدونید حاصل یک لحظه همدردی با یک انسان با یک دوست و با یک بازیکن که لباس ملی را با یکدیگر میپوشیم چه بود گروهی از من ایراد گرفتند و با خشونت با من برخورد کردند تماشاگر نبودند ولی افسوس که باید سکوت کرد دلداریش دادم و گفتم آرام باش گفت :

 -تا کی ؟ . دیگر نمیدونستم چی بگم !

                                                                                                                                               19 فروردین 1351 - دنیای ورزش شماره 82

   ایرانپاک همچون چشمه زلال و شفاف بود بچه با صفای اهواز دیگر تکرار نخواهد شد سرشار از زندگی و یکپارچه شور و احساس که بزرگترین ویژگیش بود

 

صفر ایرانپاک

 

 

 

 

                                                                                                                                                                         گالری تصاویر ایرانپاک در پرسپولیس

 

 

 

صفر ایرانپاک

 

 

صفر ایرانپاک صفر ایرانپاک 1353صفر ایرانپاک 1354صفر ایرانپاک ( 1357 )صفر ایرانپاک صفر ایرانپاک 1353صفر ایرانپاک

 

 

 

                             گالری صفر ایرانپاک در تیم ملی ایران                                      

مقدماتی المپیک مونیخ - بهار 1351صفر ایرانپاک - 1352ایرانپاک - جباری - حلوایی ( 1351 )صفر ایرانپاک

 

صفر ایرانپاک

 

 

 

  

 

                                                                                                                       

 

صفر ایرانپاک

 برچسب ها : 

صفر ایرانپاک - صفر ایرانپاک مصاحبه - صفر ایرانپاک و گلزنی - صفر ایرانپاک آقای داربی - صفر ایرانپاک و رکورد 37 ساله - صفر ایرانپاک - صفر ایرانپاک و علی عبده - صفر ایرانپاک گلزن بزرگ - صفر ایرانپاک - صفر ایرانپاک و شاهین - صفر ایرانپاک و پرسپولیس - صفر ایرانپاک و تیم ملی - صفر ایرانپاک و جام کوروش - صفر ایرانپاک و المپیک - صفر ایرانپاک و جام ملتهای اسیا - صفر ایرانپاک و جام تخت جمشید - صفر ایرانپاک و مصدومیت ...