A+ R A-

تبلیغات

رجیران

شهباز

 

  شهباز ۱۳۵۵

 

  شهباز , نامی که سعی داشت برای فوتبال ما یادآور شاهین بزرگ باشد ....  پس از یک وقفه ای ۶ ساله ,  با تلاش علاقمندان شاهین در اواخر سال ۱۳۵۱  . سازمان تربیت بدنی با اغاز مجدد فعالیت باشگاه شاهین موافقت نمود اما , تحت یک نام جدید ... شهباز !  ........شرح این تصمیم گیری را به بخش تاریخچه باشگاه شاهین موکول نموده و اکنون , تنها  عملکرد شهباز را در جام چهارم میپردازیم . 

 . شهباز , برای حضور در جمع بهترین های ایران , می بایست در رقابتهای زیر گروه جام تخت جمشید ( دسته اول باشگاه های تهران ) حاضر میشد . زنده یاد  محراب شاهرخی , هدایت سپیدپوشان را پذیرفت و در حالی که مسئولیت قنی  را بر عهده داشت , در مواقع لزوم خود  بعنوان یک بازیکن , پا به پای سایرین برای صعود شهباز تلاش کرد .

 جذب بازیکنانی همانند اکبر محمدی - نصراله عبداللهی - علی مناجاتی - رمضان احمدپور , شهباز را به یک شانس های مسلم صعود به مسابقات جام تخت جمشید تبدیل نمود . اواخر رقابتهای انتخابی , مربی کاردان انگلیسی " آلن راجرز " و دکتر حسین کلانی نیز  به این جمع اضافه شدند تا شهباز توانی مضاعف یافته و  سرانجام روز اول مهر ماه ۱۳۵۴ با کسب یک پیروزی مقابل افسر , قهرمان باشگاههای تهران شود و اینگونه به رقابتهای جام تخت جمشید , راه یابد . این موفقیت ,  پایانی بود بر ۸ سال جدایی شاهین و هوادارانش از سطح اول فوتبال ایران .....

 

 

 ------------

 * کلکسیون ستارگان

 با صعود شهباز به رقابتهای جام تخت جمشید طبیعی بود که مدیران ان , در صدد تقویت تیم خود باشند تا در رقابت با بهترین های ایران ,  تداعی گر نام شاهین  بزرگ باشد اما ,  هرگز خوشبینترین علاقمندان شاهین نیز , تصور نمیکردند که بزودی شهباز به یک تیم پر ستاره و رویایی تبدیل گردد .

 همانگونه که پیشتر اشاره شد , مسئولان شهباز پیش از صعود به جام تخت جمشید , تعدادی مهره کارامد را جذب کردند اما بی تردید صید بزرگ آنها ,  جناب دکتر حسین کلانی بود که دلخسته از دو دستگیها در میان سرخپوشان, موافقت خود را برای حضور در شهباز اعلام نمود . او ابتدا تصمیم داشت در حاشیه فعالیت کند اما هنگامی که با اصرار مسئولین شاهین مواجه شد ,  پیراهن شهباز را پوشید تا یاری رسان باشگاه , در راه صعود به جام تخت جمشید باشد .

 غلامحسین مظلومی ماشین گلزنی فوتبال ایران و باشگاه تاج نیز , بر سر میزان قرارداد و .... با آبیپوشان  به مشکل خورد تا برغم میل باطنی از آنها جدا شود 

   ناصر حجازی چهره ی نخست دروازه تیم ملی نیز , مورد غضب رایکوف قرار گرفت تا با پیشنهاد افزایش دستمزدش , مخالفت شود او در دیماه سال ۵۴ پای برگه قرارداد  شهباز را امضاء نمود تا از این پس عضوی از باشگاه شهباز باشد .

 ایرج سلیمانی هافبک تیم قهرمان جام سوم نیز با عدم انگیژه برای حضور در جمع سرخپوشان مواجه بود . او بر خلاف دیگران مشکلی از بابت میزان قرارداد نداشت اما حضور نام شاهین و پیوستن به جمع شاهینی ها در قالب تیم شهباز , به کلی او را هوایی نمود , تا علیرغم مخالفت کمیته فنی باشگاه پرسپولیس , \ای برگه ی قرارداد شهباز را امضاء کند . مسئولان پرسپولیس اورا که مدتی از قراردادش با پرسپولیس باقیمانده بود , تهدید کردند که به هیچ قیمت , حاضر به دادن  رضایت نامه او , نخواهند شد . اما او در \اسخ گفت : حاضر است , بخاطر حضور در شهباز یک فصل پشت خط بماند ! ....سرانجام اما با پا در میانی مسئولان شهباز , رضایت نامه او برای حضور در شهباز صادر شد بعد ها معلوم شد که او هرگز قرار دادی با شهباز نبسته بود و تنها عشق به نام شاهین او را از بازی در پرسپولیس منصرف کرده بود .

  رضا عادلخانی در آخرین روز نقل و انتقالات ( ۹ بهمن ۱۳۵۴ ) پای برگه عضویت در شهباز را امضاء نمود تا جمع ستارگان , کامل شود . مسئولین تاج علیرغم میل باطنی عادلخانی ,  او را به بازنشستگی در ۲۹ سالگی تشویق کردند !!! ... و برای آنکه او به تیمهای رقیب نپیوندد , برای او مربیگری تیم جوانان باشگاه را نیز \یشنهاد دادند .  در انتقال رضا عادلخانی  به شهباز ,  حضور غلامحسین مظلومی و ناصر حجازی را در شهباز ,  نمیتوان نادیده انگاشت ..

علاوه بر نامهای فوق , مسئولان شهباز حمید مجد تیموری ( مهاجم جوان و گلزن باشگاه نفت تهران ) را نیز ,  به اردوی خود افزودند . او الفبای گلزنی را پیش یکی از بهترین مهاجمان تاریخ باشگاه شاهین ( حمید شیرزادگان ) آموخته بود و با توصیه او نیز , پای برگه قرارداد  شهباز را امضاء نمود .

 محمود اعتمادی مدافع ارزشمند و ملی\وش بانک ملی که بار ها در آستانه عضویت باشگاه پرسپولیس قرار گرفته بود , در آستانه ی جام چهارم به عضویت شهباز در آمد تا در کنار نصرالله عبداللهی , مرکز خط دفاع شهباز را استوارتر از پیش نماید .

 بجز اینها اما , مسئولان شهباز  در صدد جذب ابراهیم قاسمپور هافبک ارزنده فوتبال ایران و باشگاه نفت آبادان و نیز مصطفی مسلمی مدافع تیم برق شیراز هم بر آمدند که  علیرغم تلاش فراوان و کسب رضایت اولیه , سرانجام ناموفق بودند .

 

  شهباز با جذب این تعداد بازیکن نامی و ملیپوش ,  مرکز ثقل بازار نقل و انتقالات فوتبال ایران شد . مسئولان این تیم با ثبت یک رکورد , غوغایی در فضای فوتبال باشگاهی به راه انداختند .... قرارداد هایی که مجموع انها  از رقم ۴۰۰ هزار تومان نیز عبور کرد . بطوریکه میتوان آن را نقطه عطفی در جذب بازیکنان  در تاریخ فوتبال ایران دانست . شهباز در حالیکه وارث نام شاهین بود اما , با روح آماتوری شاهین هیچگونه سنخییتی نداشت . آنها ( مسئولین تیم ) معتقد بودند که برای اولین حضور , می بایست نهایت تلاش خود را , صرف جذب چهره های صاحبنام نمایند تا در سالهای بعد , فرصت برای سازندگی فراهم گردد .

 

 

----------------------------------- 

* مبلغ قرارداد تعدادی از یاران شهباز در جام چهارم تخت جمشید

 

غلامحسین مظلومی  50 هزار تومان   ( 2 ساله )                               هانی اهوازیان      20 هزار تومان  ( 2 ساله )

محمود اعتمادی       50 هزار تومان   ( 2 ساله )                               حمید مجد تیموری  15 هزار تومان  ( 2 ساله )

نصرالله عبداللهی     50 هزار تومان   ( 2 ساله )                               اکبر محمدی         30 هزار تومان  ( 2 ساله )

ناصر حجازی        25 هزار تومان   ( 1 ساله )                               ناصر وثوق         15 هزار نومان  ( 2 ساله )

محمدرضا عادلخانی 25 هزار تومان   ( 2 ساله )                               حمید اخلاقی         15 هزار تومان  ( 2 ساله )

علی مناجاتی          25 هزار تومان   ( 2 ساله )                               ایرج سلیمانی        15 هزار تومان  ( 1 ساله )

 

 در ابتدا تعداد ملیپوش شهباز , محدود به سه بازیکن بود . اما نمایش بی نقص و تماشایی نصرالله عبداللهی ( مدافعی که بسیاری گمان میکردند تمام شده است ) جمع ملیپوشان شهباز را به  چهار رساند . همچنین ذکر این نکته ضروری بنظر میرسد که  رضا عادلخانی و حسین کلانی ( 16 ماه قبل ) با تمایل شخصی از حضور در اردوی تیم ملی خودداری کردند . و چنانچه این اتفاق نمی افتاد ,  تعداد ملیپوشان شهباز به عدد ۶ میرسید  عادلخانی عقیده داشت اردوهای بلند مدت تیم ملی دشمن شماره یک بازیکنان است و با شناختی که او از فوتبال روز دنیا  بدست آورده بود , چندان نیز بیراه نمیگفت .

 

 حضور ستارگان نامدار در ترکیب شهباز سبب هجوم علاقمندان برای مشاهده ی بازیهایشان شد . بگونه ای که کارشناسان ,  تولد یک قطب جدید در فوتبال ایران را حتمی میدانستند . اما برغم انتظار ,  مدتی طول کشید تا مجموعه ی شهباز به حضور در کنار یکدیگر , خو بگیرند .

 

 

 هر چه از زمان بازیها گذشت این تیم بهتر خود را میافت بویژه در نیم فصل دوم زمانیکه خط آتش این تیم که با حضور غلامحسین مظلومی - رضا عادلخانی و علی حیدری روز بروز پخته تر عمل میکرد کسب عنوان بهترین خط حمله مسابقات و همچنین آقای گلی مظلومی در نهایت شهباز را در جایگاه سوم جدول بالاتر از تاج همیشه مدعی قرار داد .

 غلامحسین مظلومی با ثبت 19 گل در یک فصل رکورد سال پیش ناصر نورایی ( 18 گل ) را شکست و موجب شد تا سالهای سال چیزی نزدیک به دو دهه برترین گلزن باشگاهی ایران در طی یکدوره مسابقات باشد او که در تاج آرام آرام تبدیل به یک مهاجم متوسط شده بود با گلزنیهای مداوم خود به همگان ثابت کرد که هنوز تمام نشده و سالها میتواند بعنوان نوک پیکان حملات باشگاهش و تیم ملی ایران باشد .

ناصر حجازی همانند همیشه مرد اول دروازه هر تیمی در ایران بود او در موفقیتهای این تیم بویژه در روزهایی که شهباز نشانی از بزرگی نداشت برای این تیم آبروداری میکرد در خط دفاع نیز نصرالله عبداللهی و محمود اعتمادی در مرکز و اکبر محمدی در راست بهمراه بیژ« ارشدی در چپ جایگاه ثابتی داشتند اما زمانیکه به مرکز زمین میرسیم مشکلات هویدا میشود مصدومیتهای ایرج سلیمانی و علی مناجاتی یاران با تجربه میانه میدان این تیم سبب شده بود تا تمام بار تیم در مرکز زمین بر دوش جوانانی چون فیروز خدرزاده و حمید اخلاقی باشد .

    شهبازیها در این مسابقات از دو مربی سود بردند ابتدا آلن راجرز سکان هدایت تیم را در دست داشت اما نتایج نچندان درخشان  در همان ابتدای فصل ( پس از تنها  چهار هفته ) به جداییش انجامید تا جایش را ناظم گنجاپور و محراب شاهرخی ( کمک مربی ) شاهینی های خوشنام فوتبال ایران بگیرند هر چند مسئولان این تیم پیشنهاد مربیگری تیمشان را با همایون بهزادی نیز در میان گذاردند اما او در کمال ناباوری ترجیح داد  با تیم جوانان باشگاه همکاری کند تا در فصلهای آینده مجبور به پرداخت پولهای آنچنانی نشوند .

  شهباز سال 55 بشدت از سوی هواداران قدیمی فوتبال که همان دوستداران شاهین بودند حمایت میشد آنها چه در ورزشگاه ها و چه در زمینه مالی تیم مورد علاقه خویش را با جان و دل حمایت میکردند بگونه ای که شهباز درباب پرداخت مطالبات بازیکنان تیمش هرگز با محدودیت مواجه نمیشد .

  همانطور که ذکر شد یاران شهباز جام را چندان موفق آغاز نمیکنند آنها که تا هفته دوازدهم در نیمه پایین جدول جدول ( رتبه نهم ) جا خوش کرده بودند در انتهای نیم فصل تا رتبه پنجم خود را بالا میکشند تا به آینده خوشبین تر باشند اما زمانیکه این تیم با دو گل در اولین هفته دور برگشت ملوان بزرگ را در انزلی قربانی میکند , موجب صعود آنها تا رتبه سوم جدول شده رتبه ای که با گلزنیهای متوالی مظلومی تا پایان مسابقات نیز حفظ شد گل تماشایی مظلومی به آرارات ( گل اول  ) و ضربه های ایستگاهی کشنده عادلخانی  هرگز از یاد سکونشینان قدیمی امجدیه نخواهد رفت  درخشش پدیده ای بنام علی حیدری در خط حمله شهباز از نقاط روشن این تیم در جام چهارم تخت جمشید بود .

  یاد و خاطره تیم محبوب شهباز را و ستارگان بیشمارش که برگی از صفحات خاطره انگیز تاریخ ورزش ایرانند را گرامی میداریم و برای همه آن عزیزان موفقیت و سلامتی  آرزومندیم .

                                                                                                                                                        مدیریت وبسایت مسابقات جام تخت جمشید

 

 

 

                                                نفرات شهباز در جام چهارم تخت جمشید

 

دروازه بان :

1 - ناصر حجازی 2 - ناصر وثوق 3 - رضا اسدی                                      سر مربی : آلن راجرز - ناظم گنجاپور

مدافع :

1 - مهراب شاهرخی 2 - نصرالله عبداللهی 3 - اکبر محمدی                             سرپرست : شاپور سرحدی

4 - محمود اعتمادی 5 - بیژن ارشدی 6 - قاسم شبانکاره

7 - فیروز خدر زاده                                                                              مدیر عامل : امیر مسعود برومند

هافبک :

1 - ایرج سلیمانی 2 - علی مناجاتی 3 - حمید اخلاقی

4 - هانی اهوازیان 5 - محسن اسماعیلی 6 - حسین رحمتی

7 - علی اصغر رزمگه

 

مهاجم :

1 - حسین کلانی  ( C )   غلامحسین مظلومی 3 - علی حیدری

4 - حمید مجد تیموری 5 - غلامرضا شکاری 6 - محمد مظلومی

 

 

                                                    آلبوم تصاویر و مسابقات شهباز در جام چهارم تخت جمشید

 شهباز و ملوان هفته اول جام چهارم تخت جمشید

 

 

 

 

    هفته چهارم :

  باخت به پرسپولیس پرونده راجرز را در ایران بست !

 

  یک باخت به آرارات و یک شکست  برابر پرسپولیس هردو با نتیجه خفیف یک بر صفر موجب شد تا مسئولین شهباز عذر مربی انگلیسی خود را در همان آغاز کار بخواهند تصمیمی که شاید کمی شتابزده بنظر می آمد اما سخنان مسئولین شهباز نشان از بالا بودن سطح اختلافات مابین آنها وبازیکنان جوان با سرمربیشان بود چرا که چهار هفته ملاک صحیحی برای عملکرد تیمی نیست که تازه پای به مسابقات گذارده و هماهنگ کردن آن همه ستاره رنگارنگ به فرصت بیشتری نیاز داشت .

 

 

 

  ( کیهان ورزشی - فروردین 1355 )

 

    مسئولان شهباز :

  * راجرز نمی خواست قبول کند که شهباز با محیط قبلی او تفاوت بسیار دارد

 * قبل از اینکه زخمی چرکین بوجود آید ما خود زخم را از میان بردیم ....

 

 یک مقام باشگاه شهباز طی یک گفتگوی تلفنی به خبرنگار ما گفت :

 - راجرز توقعات بیخودی از باشگاه داشت و طی چند ماه کار او با بازیکنان به این نتیجه رسیدیم که او فاقد دانش مربیگری است و میخواهد با اتکا به مجموعه ای از بازیکنان صاحب نام به پیروزی دست یابد او همواره به بازیکنان میگفت که بدوند و نرمش کنند و روش بازیشان متکی بر توپ های بلند هوایی باشد که میدانید این روش بسادگی قابل مهار است او هیچگاه بازیکنان جوان را به بازی نمیگرفت و وقتی جوانی می آمد تا در جمع بزرگان تیم تمرین کند به او پرخاش میکرد و میگفت برود و در جمع جوانان تمرین کند همچنان که در روز بازی با پرسپولیس با وجود نیاز تیم به یک بازیکن آماده و سرحال از مجد تیموری و حیدری استفاده نکرد حتی به توصیه ما هم اعتناعی ننمود

 این مقام افزود او هیچگاه به بازیکنان نمیگفت که چه بکنید فقط سوال میکرد چرا چنین نکردید و اصولا چیزی به بازیکنان یاد نمی داد این مسئله کاسه صبر ما را لبریز کرد به همین علت بود که اورا کنار نهادیم ما در حال حاضر با عباس گیشویی مربی تیم رستاخیز خرمشهر گفتگو هایی به عمل آورده ایم که در صورت موافقت مربیگری تیم شهباز را پس از مسابقات نوجوانان کان بعهده بگیرد و تا آمدن او محراب شاهرخی و ناظم گنجاپور مربیگری تیم را بعهده خواهند داشت .

 

 یکی دیگر از مقامات تیم شهباز نیز در یک مصاحبه چنین عنوان میکند :

 - همانطور که اطلاع دارید تیم ما در مسابقات دوستانه پیش از آغاز فصل بحدی آماده بود که هرگز شکست نخورد تساوی برابر تیم ارتش و ملی زیر 23 سال گواه این واقعیت است ولی با وجود این آمادگی ما آنچنان که انتظار میرفت در مسابقات جام تخت جمشید بازده کارمان را مطلوب تشخیص نداده ایم از اینرو مصمم شدیم هر چه زودتر علاج واقعه را بکنیم . بعبارت دیگر قبل از آنکه زخمی چرکین شود ما خود زخم را از میان برداشتیم

* پس بدین ترتیب شما تمام علل عدم موفقیت خود را بگردان مربی معزول تیم می اندازید ؟

- اولا چرا عدم موفقیت تازه چهار هفته از جام تخت جمشید گذشته ثانیا ما از هیچ یک از بازیکنان خود ناراضی نیستیم آنها نهایت تلاش و فداکاری را در میدان انجام میدهند این مربی ما بود که نمیخواست قبول کند شهباز با محیط قبلی او فرق بسیار دارد

* در مورد نقاط ضعفی که موجب برکناری راجرز شد توضیحی دارید ؟

 - بزرگترین اشتباهی که راجرز مرتکب شد ما هنوز زیان آن را حس میکنیم این بود که قبل از مسابقه ها فشار زیادی به بچه ها وارد آورد که نتیجه آن صدمه دیدن بازیکنانی مثل علی مناجاتی - هانی اهوازیان - فیروز خدر زاده و بیژن ارشدی بود از نظر تاکتیک هم چیز جدیدی به تیم یاد نداد و اصل خیلی مهمی که نقش اساسی در بر کناری او داشت رفتار بسیار بدش با بازیکنان بود اهمیت ندادن به حرف منطقی بازیکنان و نقطه مقابل آن تمسخر بازیکنان از سوی مربی  در مکتب ما مردود است گذشته از اینها مطبوعات و مردم و حتی فدراسیون با توجه به تهی بودن این مربی هیچگاه روی خوش به او نشان ندادند و چون شهباز بنابه سنت دیرینه شاهین در مورد حسن روابط با کلیه وسایل ا رتباط جمعی و نیز تمام ارکانی که بنحوی در حال خدمتگذاری به ورزش مملکت اعتقاد راسخ دارد صلاح دید او را کنار بگذارد

 

 

 

 

* هفته ششم :

غلامحسین مظلومی با یک هتریک , گلزنی های متوالی خود را آغاز نمود

 

 

 

 --------------------------

 * کابوسی بنام رضا عادلخانی ........

 

  محدرضا عادلخانی در هفته سیزدهم چهره درخشان تیمش شهباز بود او صرف نظر از دو گلی که بثمر رساند یکبار نیز با پاس گل خود موجب گلزنی غلامحسین مظلومی گشت تا چهره برتر هفته باشد او در این نیم فصل دو بار در دقیقه 90 از روی ضربات کاشته برای تیمش پیام آور شادی بوده است شوتزنی قهار با ضرباتی دقیق که در فوتبال ما بسیار کم نظیرش دیده شده از این ستاره تخت جمشیدی مطالبی مفصل بهمراه تصاویر جمع آوری شده که در بخش مربوطه ارائه میگردد .

 

 

 

هفته هفدهم :

غلامحسین مظلومی ویک هتریک دیگر !

شهباز 1355

  * ترکیب تیم پر ستاره شهباز برابر آرارات - هفته هفدهم جام چهارم تخت حمشید ( 26 شهریور 1355 )

 

 

هفته بیست و یکم :

در میان بارش  رگبار , مظلومی یک گل تماشایی دیگر زد ...

 

 

 

* جبران شکست دور رفت برابر تاج .... 

شهباز 1355